PARTNER PORTALU
  • BGK

Kraków, Światowe Dni Młodzieży 2016: 75 samochodów do dyspozycji Komitetu Organizacyjnego

  • PAP/AT    1 lutego 2016 - 15:45
Kraków, Światowe Dni Młodzieży 2016: 75 samochodów do dyspozycji Komitetu Organizacyjnego
Komitet Organizacyjny ŚDM otrzyma w leasingu w sumie 75 fiatów wraz z ubezpieczeniem (fot.krakow2016.com)

Papież Franciszek nie chce limuzyn, ale zwyczajnego samochodu do poruszania się po mieście - mówił w poniedziałek metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz przed podpisaniem umowy dotyczącej użyczenia samochodów na potrzeby Komitetu Organizacyjnego ŚDM Kraków 2016.
Aut będzie w sumie 75. Być może pasażerem jednego z nich będzie w lipcu Ojciec Święty.

Pierwsze cztery samochody - dostarczone w leasingu przez Fiat Chrysler Automobiles Poland - stanęły na dziedzińcu krakowskiej kurii i zostały poświęcone przez kard. Dziwisza. Jest wśród nich Fiat 500L - z takiego właśnie modelu papież Franciszek korzystał podczas wrześniowej wizyty w Filadelfii, samochód ten został w ostatni piątek sprzedany na aukcji za 82 tys. dolarów.

"Papież Franciszek nie chce limuzyn, ale zwyczajnego samochodu do poruszania się po mieście" - mówił kard. Dziwisz. "Może wybierze ten sam model, co w USA" - liczą przedstawiciele koncernu, choć akurat model 500L jest produkowany w fabryce w Turcji, a nie w Polsce. "A ja chcę taki produkowany w Polsce" - mówił kard. Dziwisz. "To Fiat 500. Taki młodzieżowy" - usłyszał w odpowiedzi. Określenie "młodzieżowy" było nawiązaniem i do ŚDM, i do niewielkich rozmiarów modelu, który powstaje w Tychach.

Czytaj też: Światowe Dni Młodzieży Kraków 2016: Plan organizacji gotowy do 15 marca

Komitet Organizacyjny ŚDM otrzyma w leasingu w sumie 75 fiatów wraz z ubezpieczeniem. Samochody w kolorach białym, bordowym i jasno miętowym są opatrzone logiem ŚDM. Kolejne dostawy będą realizowane w marcu, maju i w lipcu. "Mamy nadzieję, że samochody te będą bezpiecznie dowoziły organizatorów i uczestników - ktokolwiek będzie ich potrzebował - do miejsca przeznaczenia (...) i że sprostamy temu wielkiemu wyzwaniu, jakim są Światowe Dni Młodzieży, również i my, firma, która stara się wesprzeć to wielkie przedsięwzięcie" - mówiła w poniedziałek członek Rady Nadzorczej FCA Poland Henryka Bochniarz.

Jak powiedział dziennikarzom koordynator generalny Komitetu Organizacyjnego ŚDM Kraków 2016 bp Damian Muskus w czasie przygotowań do ŚDM samochody będą służyły przede wszystkim członkom sekcji logistycznej, którzy do tej pory używali w pracy swoich własnych samochodów. "Przedstawiciele poszczególnych sekcji Komitetu Organizacyjnego oraz nasi wolontariusze odbywają szereg spotkań, najwięcej na terenie Archidiecezji Krakowskiej, ale także poza nią. Do tej pory używali swoich własnych samochodów, teraz będą mieli samochody służbowe" - wyjaśnił bp Muskus.

W lipcu już podczas ŚDM samochody mają być wykorzystywane do dowożenia biskupów na miejsca głoszenia katechez, które będą odbywały się w różnych punktach miasta.

Rzecznik FCA Poland Bogusław Cieślar podkreślił, że samochody wyposażone w silniki TwinAir są tanie w eksploatacji i ekologiczne, jeśli chodzi o ten segment samochodów. "Wiemy, że użytkownicy tych samochodów większość spraw organizacyjnych będą załatwiać w aglomeracjach takich jak Kraków, więc ważna jest też ich zwrotność, stąd Fiaty 500 będą stanowić większość przekazywanych aut i na pewno spełnią swoje zadanie" - podkreślił Cieślar.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.