PARTNER PORTALU
  • BGK

Kraków, uchwała krajobrazowa: Srogie mandaty za nieprzestrzeganie prawa lokalnego

  • MN    8 czerwca 2016 - 12:44
Kraków, uchwała krajobrazowa: Srogie mandaty za nieprzestrzeganie prawa lokalnego
Kraków uporządkuje przestrzeń miejską. (fot. wikipedia.org)

• Kraków przygotowuje uchwałę krajobrazową i włącza w ten proces mieszkańców, którzy wypełniają ankiety.
• Miasto chce wystawiać mandaty za reklamy wywieszane wbrew uchwale – w takiej wysokości, aby przewyższały ewentualne zyski.
• Samorząd powoła zespół ludzi dla poszczególnych dzielnic, którzy będą egzekwować to prawo.
W Krakowie trwają konsultacje w sprawie uchwały krajobrazowej. We wtorek (7 czerwca) odbyła się debata z udziałem władz samorządowych, mediów lokalnych i mieszkańców miasta. Elżbieta Koterba, zastępca prezydenta ds. rozwoju miasta, przedstawiła główne założenia przygotowywanej uchwały.

Mieszkańcy przeciwni reklamom przy trasach

Wiceprezydent poinformowała również, że do 7 czerwca 90 proc. mieszkańców opowiedziało się za likwidacją reklam z tras wlotowych do Krakowa, a 10 proc. było przeciw (wypełniono 1700 ankiet). Dodała, że prawem tym nie będzie objęta autostrada A4, ale reklamy przy niej będą musiały być ustawione w odpowiednich odległościach.

- Wszystkie arterie powinny być wyłączone z reklam wolnostojących. Zaznaczam, że na budynkach reklamy będą dopuszczone, ale w odpowiednich formatach – zaznaczyła Elżbieta Koterba.

Wysokie mandaty za nielegalne reklamy

W trakcie debaty wiceprezydent podkreślała, że miasto będzie wystawiać wysokie mandaty tym, którzy nie będą się stosować do przepisów lokalnych zawartych w uchwale krajobrazowej. Jak dodała, wykonywanie prawa w tej materii będzie należało do nowych obowiązków samorządów, a więc trzeba będzie powołać zespół ludzi dla poszczególnych dzielnic, które będą to egzekwowały.

Koterba odniosła się także do tzw. reklam siatkowych, które okalają zazwyczaj budynki w trakcie remontów. W przypadku remontów będą one dopuszczalne na okres nie dłuższy niż 12 miesięcy, zaś wszelkie inne lokalizacje będą podlegać karze – w takiej wysokości, aby nie opłacało się ich utrzymywać.

Trwają przygotowania ostatecznej formy uchwały 

Podczas debaty mówiono też o grodzeniu osiedli jednorodzinnych, które w myśl uchwały w przyszłości będzie zakazane – deweloperzy będą musieli wydzielać teren np. żywopłotami.

Wnioski z debaty zostaną wzięte pod uwagę w przygotowaniu ostatecznej formy uchwały krajobrazowej. Do 24 czerwca potrwają konsultacje nad wstępnymi założeniami uchwały.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.