PARTNER PORTALU
  • BGK

Krakowianie wybrali wzór szkockiej kraty dla miasta

  • PAP/JS    26 czerwca 2017 - 20:36
Krakowianie wybrali wzór szkockiej kraty dla miasta
Układ zwycięskiego projektu jest celowo duży (200 pasemek) i odzwierciedla wymiary rynku Starego Miasta Fot. Urząd Miasta Krakowa

Szkoci mają swoje kraty, Kraków - jako jedyne miasto w Polsce - też będzie miało swój tartan. Krakowianie spośród pięciu projektów wybrali jeden, który według nich najbardziej oddaje charakter miasta. Internetowa sonda trwała od 12 do 24 czerwca.
• Wybrany przez mieszkańców tartan zostanie utkany w ostatniej tradycyjnej szkockiej tkalni.

• Proces produkcji zostanie sfilmowany, a film będzie można obejrzeć w czasie Festiwalu Szkockiej Kraty, który odbędzie się pod Wawelem w dniach: 30 września - 1 października.

W internetowym głosowaniu wzięło udział 3 406 mieszkańców. Najwięcej głosów (944) zdobył projekt autorstwa Alexa Imrie przywołujący równocześnie miasto i ducha Krakowa oraz trwałą przyjaźń z Edynburgiem i Szkocją - poinformował rzecznik Urzędu Miasta Krakowa Jan Machowski.

Układ zwycięskiego projektu jest celowo duży (200 pasemek) i odzwierciedla wymiary rynku Starego Miasta. Kolory, wybrane ze względu na ich znaczenie i wszechstronność, nawiązują do tematów lokalnych i krajowych: biały i czerwony - polska flaga; błękit i biały - szkocka flaga narodowa.

W konkursie na krakowski wzór szkockiej kraty brało udział 26 projektów. Plebiscyt zorganizowały wspólnie miasta Kraków i Edynburg oraz Szkocko-Polskie Towarzystwo Kulturalne przy wsparciu Konsulatu Generalnego RP w Edynburgu. Projekty oceniał urząd certyfikujący w Edynburgu. Po formalnej kwalifikacji, pięć propozycji wzoru tartanu zostało przesłanych do Krakowa.

Kolejne miejsca zajęły: tartan nr 5 (936 głosów), tartan nr 1 (742 głosów) tartan nr 3 (501 głosów), tartan nr 2 (283 głosy).

Wybrany przez mieszkańców tartan zostanie utkany w ostatniej tradycyjnej szkockiej tkalni. Proces produkcji zostanie sfilmowany, a film będzie można obejrzeć w czasie Festiwalu Szkockiej Kraty, który odbędzie się pod Wawelem w dniach: 30 września - 1 października.

Punktem kulminacyjnym festiwalu będzie przekazanie kuponu krakowskiego tartanu przez przedstawicieli Edynburga na ręce prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego. W programie przewidziane są prezentacje szkockich tradycji, pokazy oraz nauka szkockich tańców, koncerty zespołu dudziarzy Scotpipe z Edynburga, degustacje szkockich ciasteczek, barwny korowód szkocki w Rynku Głównym.

Tartan to tkanina, zwykle z wełny owczej, o kraciastym wzorze utworzonym z krzyżujących się różnej szerokości i barwy pasów przebiegających w takim samym porządku zarówno wzdłuż osnowy, jak i wątku. W klasycznej szkockiej kracie zespół pasków zostaje w sposób lustrzany odwzorowany w pionie i poziomie.

Stolica Małopolski - jak zaznacza Urząd Miasta Krakowa - będzie pierwszym polskim miastem, które będzie posiadać swój tartan.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.