PARTNER PORTALU
  • BGK

Krakowski projekt finalistą międzynarodowego konkursu

  • pt    12 lipca 2016 - 12:18
Krakowski projekt finalistą międzynarodowego konkursu
ARES obejmował nie tylko szkolenia czy doradztwo, ale także bezzwrotne wsparcie finansowe na tworzenie przedsiębiorstw społecznych oraz nowych miejsc pracy (fot.malopolskie.pl)

• 295 nowych miejsc pracy, 46 spółdzielni socjalnych i tysiące przeszkolonych osób – to wyniki dzięki którym projekt Akademia Rozwoju Ekonomii Społecznej (ARES) znalazł się w gronie finalistów prestiżowego, międzynarodowego konkursu RegioStars.
• Projekt realizowany jest przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Krakowie – instytucję województwa Małopolskiego.
Głównym założeniem realizowanego od 2008 roku projektu ROPS w Krakowie był rozwój ekonomii społecznej, czyli formy prowadzenia działalności gospodarczej, która wspiera osoby zagrożone wykluczeniem społecznym: bezrobotnych, niepełnosprawnych, bezdomnych czy uzależnionych.

Przede wszystkim wsparcie

ARES obejmował nie tylko szkolenia czy doradztwo, ale także bezzwrotne wsparcie finansowe na tworzenie przedsiębiorstw społecznych oraz nowych miejsc pracy. Projekt przyczynił się do podwojenia liczby spółdzielni socjalnych istniejących w Małopolsce – dzięki jego działalności powstało 41 podmiotów, a 5 kolejnych mogło rozszerzyć swoją działalność.

Znalazło w nich zatrudnienie aż 295 osób. ARES promował także postawę przedsiębiorczą wśród uczniów i studentów. To z myślą o nich zorganizowano liczne warsztaty, wykłady i seminaria. W sumie z tej oferty skorzystało 2544 uczniów oraz 2859 studentów.

Corocznie w centrach handlowych oraz na krakowskim Rynku Głównym organizowano również targi ekonomii społecznej. Kształtowaniu pozytywnego wizerunku firm społecznych pomaga również konkurs Małopolski Lider Przedsiębiorczości Społecznej angażujący środowisko społeczne, samorządowe i biznesowe do poszukiwania i wyróżniania przykładów dobrych praktyk.

Równolegle prowadzono działania koordynacyjne w zakresie rozwoju ekonomii społecznej, czego efektem było m.in. powstanie pierwszego w Polsce cyklicznego badania kondycji sektora ekonomii społecznej w regionie oraz stworzenie kompleksowego systemu wsparcia podmiotów ekonomii społecznej w każdym z subregionów Małopolski.

Najlepsi z najlepszych

Różnorodność i innowacyjność działań projektu ARES została dostrzeżona w prestiżowym konkursie RegioStars 2016, w kategorii „Wzrost sprzyjający włączeniu społecznemu”.

W tym roku nagrody przyznane zostaną w pięciu kategoriach: inteligentny wzrost, zrównoważony wzrost, wzrost sprzyjający włączeniu społecznemu, CityStar i efektywne zarządzanie.

Zwycięzcy w poszczególnych dziedzinach otrzymają puchar oraz certyfikat RegioStars. O każdym wybranym projekcie powstanie też krótki film promocyjny, który zamieszczony będzie w mediach społecznościowych.

Wyniki konkursu opublikowane zostaną także w broszurze wydawanej przez Komisję Europejską oraz zamieszczone na stronie Inforegio w internetowej bazie najlepszych praktyk.

Zwycięzców konkursu poznamy podczas ceremonii rozdania nagród RegioStars 2016, która odbędzie się 11 października 2016 r. w Brukseli podczas Europejskiego Tygodnia Regionów i Miast.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.