PARTNER PORTALU
 • BGK

Które miasta wojewódzkie najlepsze w Polsce?

 • MN    13 lipca 2017 - 07:02
Które miasta wojewódzkie najlepsze w Polsce?
Kraków awansował względem ubiegłorocznego rankingu z czwartego na pierwsze miejsce. (fot. pixabay)

Kraków, Gdańsk, Wrocław i Poznań - a nie Warszawa - to miasta wojewódzkie o najwyższej reputacji w Polsce - wynika z rankingu miast wojewódzkich Premium Brand 2017. Najbardziej poprawia się wizerunek Łodzi.
• Kraków awansował na pierwsze miejsce z czwartego, które zajmował w ubiegłym roku. Pozycję lidera utracił Wrocław. 

• Pierwsza trójka najczęściej odwiedzanych miast - Warszawa, Gdańsk, Kraków - pokrywa się z czołówką miast najczęściej rekomendowanych.

• Ranking powstał na podstawie wyników ogólnopolskiego badania opinii, zrealizowanego wśród osób znających dane miasto.

Najczęściej odwiedzanym przez Polaków miastem w ostatnim roku była Warszawa, na kolejnych pozycjach uplasowały się Gdańsk i Kraków.

Zrealizowane po raz drugi w Polsce badanie reputacji miast wojewódzkich wskazało ośrodki cieszące się najlepszą reputacją wśród Polaków. Respondenci oceniali poziom zaufania do danego miasta, możliwość polecenia go znajomym, towarzyszącą mu atmosferę medialną, zaangażowanie społeczne oraz warunki pracy w danym mieście.

W rankingu prym wiedzie Kraków (73 pkt.), drugą pozycję ex aequo zajmują Gdańsk (72 pkt.) i Wrocław (72 pkt.). Miasto stołeczne Warszawa uplasowało się na piątym miejscu (68 pkt.), za Poznaniem (71 pkt.) i Szczecinem (69 pkt.).

Kraków na lidera awansował z czwartej pozycji względem rankingu generalnego reputacji miast wojewódzkich z 2016 r. Gdańsk utrzymał swoją drugą lokatę, natomiast Wrocław spadł o jedno miejsce. W pierwszej edycji rankingu czołową piątkę miast wojewódzkich o najwyższej reputacji tworzyły Wrocław, Gdańsk, Poznań, Kraków i Warszawa.

- Na podstawie ocen w badanych wymiarach policzony został wskaźnik reputacji Premium Brand, który przyjmuje wartości od 1 do 100 punktów. Wynik na poziomie minimum 60 punktów kwalifikuje podmiot do uzyskania tytułu Miasto Wojewódzkie Wysokiej Reputacji Premium Brand 2017 - tłumaczą autorzy raportu.

W odniesieniu do każdego miasta wojewódzkiego zmierzono także poziom odwiedzania i udzielone rekomendacje w ciągu ostatnich 12. miesięcy. Pierwsza trójka najczęściej odwiedzanych miast wojewódzkich pokrywa się z czołówką ośrodków miejskich najczęściej rekomendowanych w ostatnim roku. Prym wiedzie Warszawa, odpowiednio na drugim i trzecim miejscu znajdują się: Gdańsk i Kraków.

Ranking organizowany przez Fundację na rzecz reputacji marki „Premium Brand”, powstał na podstawie wyników ogólnopolskiego badania opinii, zrealizowanego wśród osób znających dane miasto. Metodologię pomiaru opracowała prof. UW Dominika Maison, ekspert w dziedzinie zachowań konsumenckich z agencji badawczej Maison&Partners.

Badanie przeprowadzono na Ogólnopolskim Panelu Badawczym Ariadna, na losowo-kwotowej, ogólnopolskiej próbie konsumentów metodą CAWI. Próba była kwotowana według reprezentacji w populacji Polaków w wieku od 18-lat wzwyż dla płci, wieku, wykształcenia i wielkości miejscowości zamieszkania.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (8)

 • bk, 2017-07-25 13:08:28

  Do Kielczanin: Dużo rzeczy mi się w Kielcach nie podobało (jak tam ostatnio byłam parę lat temu), ale i tak je wolę od Rzeszowa:).
 • bk, 2017-07-25 13:06:52

  Do rzeszowianka: Nie ma się co wstydzić. "Prawda jest zawsze godna szacunku". Obrązowianie. "Prawda kole w aureolę" - Te klimaty by się przydały wielbicielom p.rezydenta i Rzeszowa - stolicy imitacji.
 • Zabriskie Point, 2017-07-20 15:00:00

  Do nick:A co prawda boli? Nie tu nic antysemickiego, a że gość nazwał Polaków gojami, to Panu uwłacza? Ta lewacka poprawność polityczna!