PARTNER PORTALU
  • BGK

Kujawsko-Pomorskie, Dziewierzewo: Para prezydencka odwiedziła zespół szkół

  • PAP/MN    1 września 2016 - 16:32
Kujawsko-Pomorskie, Dziewierzewo: Para prezydencka odwiedziła zespół szkół

Prezydent przybył do Dziewierzewa na inaugurację roku szkolnego 2016/2017 (fot. twitter)

• Prezydent Andrzej Duda wziął udział w uroczystości nadania imienia ppor. Marka Uleryka szkołom w Dziewierzewie k. Kcyni (Kujawsko-Pomorskie).
• Są różni patroni szkół, ale rzadko się zdarza, by parton szkoły był wcześniej jej uczniem - mówił prezydent. 
• Odsłonięto też tablicę upamiętniającą nadanie imienia i 175-rocznicę powstania szkoły,
Prezydent z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą przybył do Dziewierzewa na inaugurację roku szkolnego 2016/2017 w tamtejszym Zespole Szkół, w skład którego wchodzą szkoła podstawowa i gimnazjum. Tam wziął udział w uroczystości nadania szkole patrona. Wcześniej m.in. złożył kwiaty przed tablicą upamiętniająca ppor. Marka Uleryka umieszczoną na budynku Zespołu Szkół. Odsłonił też wraz z siostrami zmarłego tablicę upamiętniającą nadanie imienia i 175-rocznicę powstania szkoły.

"W szkole zawsze mówi się 'patron naszej' szkoły, 'nasz patron'; są różni patroni - wielcy ludzie, zasłużeni dla polskiej historii (...) i zawsze mówi się o nich 'nasz patron', ale rzadko się zdarza, żeby to określenie 'nasz patron' miało tak głębokie, podwójne znaczenie. Bo to nie tylko patron naszej szkoły, ale to nasz patron, bo stąd, bo z sąsiedztwa; nasz, bo to tej szkoły chodził; nasz, bo jego stopy dotykały tych korytarzy, bo biegał po sali gimnastycznej, po boisku szkolnym" - podkreślił prezydent.

Wcześniej mówił o tym, że także sama szkoła w Dziewierzewie jest niezwykła - ma 175 lat. "Nadzwyczajna jest też historia tej szkoły - widziała powstańców, w 1919 r. widziała polskich żołnierzy, wtedy, kiedy Polska odzyskiwała swoją niepodległość i suwerenność, wtedy, kiedy także na tych terenach o nią walczono (...). To szkoła niezwykła, bo zawsze bardzo wysoko oceniana, ciesząca się szacunkiem rodziców, kształcąca dzieci, posiadająca bardzo dobrą i niezwykle zaangażowaną kadrę pedagogiczną i dyrekcję przez całe lata" - zauważył Duda.

Patron szkół został wybrany w głosowaniu przez uczniów, a uchwałę o nadaniu imienia podjęła Rada Miasta Kcyni.

Uleryk wychował się w Dziewierzewie, uczył się w miejscowej szkole. Od 2003 r. służył w Biurze Ochrony Rządu. Pracował zarówno w ochronie prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, jak i Lecha Kaczyńskiego. Potem ochraniał pierwszą damę Marię Kaczyńską.

Zginął 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie rządowego samolotu Tu-154M w Smoleńsku, którym prezydent Lech Kaczyński wraz z delegacją państwową udawał się na uroczystości związane z 70. rocznicą Zbrodni Katyńskiej. Pośmiertnie został awansowany z chorążego na stopień podporucznika oraz odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Został pochowany na cmentarzu parafii pw. św. Jakuba Apostoła w Dziewierzewie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.