PARTNER PORTALU
 • BGK

Kuźnia Raciborska z ulicą Roberta Lewandowskiego? Wniosek trafił do rady miasta

 • MN    26 czerwca 2017 - 15:24
Kuźnia Raciborska z ulicą Roberta Lewandowskiego? Wniosek trafił do rady miasta
Robert Lewandowski urodził się w Warszawie, ale to właśnie w woj. śląskim może doczekać się ulicy swojego imienia. (fot. commons.wikimedia)

Mieszkańcy Kuźni Raciborskiej w woj. śląskim chcą ulicy imienia Roberta Lewandowskiego.
• W Kuźni Raciborskiej zebrano 160 podpisów pod inicjatywą nazwania jednej z ulic imieniem Roberta Lewandowskiego.

• Burmistrz jest przychylny pomysłowi, ale zastrzega, że nie można dysponować imieniem i nazwiskiem polskiego napastnika bez jego zgody.

• Władze miasta czekają na odpowiedź Lewandowskiego, a temat zmiany ulicy poczeka do kolejnych obrad rady miasta.

Kuźnia Raciborska doczeka się ulicy imienia Roberta Lewandowskiego? Jak podaje Radio Katowice, taki wniosek wpłynął od mieszkańców do tamtejszej rady miejskiej. Zmiana dotychczasowej nazwy ul. Gen. Karola Świerczewskiego wynika z ustawy dekomunizacyjnej, na podstawie której samorządy w całej Polsce usuwają z nazw ulic patronów, którzy kojarzą się z komunizmem.

Na pomysł nadania jednej z ulic imienia Roberta Lewandowskiego wpadła młodzież z Kuźni Raciborskiej, która po wygranym meczu Polski z Rumunią zebrała 160 podpisów pod wnioskiem o nadanie ul. Gen. Karola Świerczewskiego nowej nazwy.

Czytaj też: Mieszkańcy Sosnowca chcą upamiętnić Edwarda Gierka

Burmistrz miasta Paweł Macha jest przychylny pomysłowi, ale zastrzega: - Imię i nazwisko Roberta Lewandowskiego stanowią jego dobro osobiste i nie możemy nim dysponować bez jego wiedzy i zgody. A póki co takiej zgody nie posiadamy – powiedział burmistrz Kuźni Raciborskiej dla Radia Katowice.

Co będzie dalej z nazwą ulicy? Paweł Macha podkreśla, że na razie wstrzymał się z podejmowaniem ostatecznych decyzji i czeka na odpowiedź w tej sprawie od kapitana reprezentacji Polski. Kuźnia Raciborska może być pierwszym miastem w Polsce, które uhonoruje w taki sposób Roberta Lewandowskiego. 

Wcześniej ul. Gen. Karola Świerczewskiego miała zostać przemianowana na ulicę Szkolną. Temat zmiany nazwy wróci pod obrady radnych najwcześniej za miesiąc. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (2)

 • jurek, 2017-06-27 12:27:00

  co za bzdura nadawać nazwy ulicą osób żyjących,a co się stanie jeżeli np. w przyszłości p.Lewandowski zachował by się niegodnie.czy będzie zmiana nazwy? A przy okazji widzę,że dzień bez nazwiska p.Lewandowskiego jest dniem straconym dla redaktorów portali.
 • Popieram wspaniałość , 2017-06-27 11:02:37

  Uważam, że ulica powinna nosić długą nazwę, t.j. "Wielce szanownego bojownika o wolność i kapitalizm - jego magnificentia (wspaniałość) Robert Lewandowski. Tak ma być!:-)