PARTNER PORTALU
  • BGK

Kwesta "Ratujmy Zabytki Powązek" potrwa trzy dni

  • pt/pap    26 października 2016 - 15:11
Kwesta  "Ratujmy Zabytki Powązek" potrwa trzy dni
W kweście, jak co roku, mają wziąć udział wybitne postaci teatru i filmu, m.in. Maja Komorowska, Danuta Szaflarska, Jerzy Zelnik i Daniel Olbrychski(fot.youtube)

• Renowację kaplic i grobowców w Alei Katakumbowej jednej z najważniejszych nekropolii w Polsce zapowiada Komitet Opieki nad Starymi Powązkami.
• Tegoroczna kwesta z udziałem wielu wybitnych artystów odbędzie się 29-30 października i 1 listopada.
W kweście, jak co roku, mają wziąć udział wybitne postaci teatru i filmu, m.in. Maja Komorowska, Danuta Szaflarska, Jerzy Zelnik i Daniel Olbrychski. Zebrane pieniądze przeznaczone będą na odnowienie kolejnych powązkowskich zabytków.

"Cmentarz na Starych Powązkach to najwspanialsza polska nekropolia, która jest świadectwem naszych dziejów. W ciągu 42 lat działalności komitet, którego założycielem był Jerzy Waldorff, przyczynił się do odnowienia ponad 1400 kaplic i grobowców. Pamiętajmy, że pielęgnując zabytki Starych Powązek pielęgnujemy pamięć o naszych przodkach i ich osiągnięciach" - mówił w środę Marcin Święcicki, przewodniczący Społecznego Komitetu Opieki nad Starymi Powązkami im. Jerzego Waldorffa.

W ciągu najbliższych lat komitet zamierza przeprowadzić renowację i konserwację wszystkich kaplic i grobowców znajdujących się w Alei Katakumbowej. Przylegają one bezpośrednio do północnej, arkadowej ściany katakumb (ma ok. 200 metrów długości). Przy niej znajduje się 87 zabytków, zbudowanych najczęściej w XIX wieku z piaskowca i marmuru. Największym obiektem jest kaplica rodziny Skiwskich, która wymaga pilnego remontu z powodu pękającej ściany.

"W przyszłym roku planujemy odnowić 22 kaplice i pomniki nagrobne poczynając od zachodniego krańca katakumb do grobowca Marii Wisnowskiej znajdującego się naprzeciwko alejki biegnącej do bramy św. Honoraty" - zapowiedział Święcicki. Wymienił też nagrobki, które będą odnawianie w najbliższym czasie; upamiętniają one Rocha Mianowskiego, rodzinę Zarembów, Feliksa Bielawskiego, rodzinę Gerlicz, rodzinę Lutostańskich i rodzinę Krysińskich.

W ostatnich dwóch latach dzięki działalności komitetu udało się zabezpieczyć przed zniszczeniem 109 pomników nagrobnych w Alei Zasłużonych. Ma ona charakter narodowego panteonu, głównie wybitnych polskich twórców: pisarzy i poetów, malarzy i muzyków, a także ludzi teatru. Największym obiektem, którego odnowienie udało się zakończyć w tym roku, jest neoromańska kaplica rodziny Leona Epsteina, zbudowana w końcu XIX wieku. Prace polegały m.in. na naprawie dachu kaplicy, wzmocnieniu kamiennych pilastrów, konserwacji metalowych elementów, renowacji tynków i remoncie ołtarza.

Poza kwestą Społeczny Komitet Opieki nad Starymi Powązkami finansowany jest z dotacji m.st. Warszawy, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także z pieniędzy otrzymywanych od darczyńców - prywatnych osób, firm lub instytucji.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.