PARTNER PORTALU
  • BGK

Łódź, darmowe porady prawne: Adwokaci oraz radcowie prawni udzielili już 547 porad mieszkańcom

  • PAP/AT    15 lutego 2016 - 19:11
Łódź, darmowe porady prawne: Adwokaci oraz radcowie prawni udzielili już 547 porad mieszkańcom
Adwokaci i radcowie prawni, którzy udzielają pomocy prawnej, najczęściej pomagali w sprawach z zakresu prawa cywilnego, prawa rzeczowego i prawa spadkowego (fot.pixabay.com)

• W Łodzi 1 stycznia 2016 roku uruchomiono 28 punktów nieodpłatnej pomocy prawnej.
• W styczniu 2016 r. udzielono mieszkańcom 547 porad.
• Zgłaszający się do punktów nie należą do osób zamożnych.
547 porad z zakresu prawa cywilnego, rzeczowego i spadkowego udzielili mieszkańcom Łodzi adwokaci oraz radcowie prawni w pierwszym miesiącu działalności punktów darmowej pomocy prawnej - poinformował w poniedziałek (15 lutego) Urząd Miasta Łodzi.

W Łodzi 1 stycznia 2016 roku uruchomiono 28 punktów nieodpłatnej pomocy prawnej. Działają one na podstawie ustawy, która weszła w życie z początkiem tego roku. Zgodnie z nią z nieodpłatnej pomocy prawnej mogą korzystać najubożsi, młodzi i seniorzy, kombatanci i weterani, posiadacze Karty Dużej Rodziny oraz ofiary klęsk.

Czytaj też: Darmowe porady prawne - nie wszystkie punkty otwarte. To wina PO, PSL i samorządów?

Jak poinformował Grzegorz Gawlik z biura rzecznika prasowego prezydenta miasta, korzystający z porad w Łodzi to głównie uprawnieni z tytułu wieku.

"W styczniu osoby w wieku powyżej 65 lat stanowili 72 procent wszystkich, którym udzielono pomocy. Kolejną grupą były osoby posiadające decyzję o przyznaniu świadczenia z pomocy społecznej. Zgłaszają się osoby z różnym wykształceniem - co dziesiąty ma wykształcenie podstawowe, ale przychodziły również osoby z wyższym wykształceniem" - powiedział.

Dodał, że zgłaszający się do punktów nie należą do osób zamożnych. Ponad 20 procent z nich ma miesięczny dochód poniżej 800 zł, w dwóch przypadkach zadeklarowano dochód wyższy niż 3800 zł.

Adwokaci i radcowie prawni, którzy udzielają pomocy prawnej, najczęściej pomagali w sprawach z zakresu prawa cywilnego, prawa rzeczowego i prawa spadkowego.

"Najczęstsze problemy korzystających z pomocy dotyczyły umów najmu mieszkań, praw zatrudnionego na umowę zlecenie, umów kupna-sprzedaży, naruszenia własności posiadania, rozwodów, alimentów, przekazania własności, wydziedziczenia. W zakresie prawa budowlanego mieszkańcy pytali o sposób zalegalizowania samowoli budowlanej" - wyliczył Gawlik.

Łodzianie najchętniej korzystają z punktów usytuowanych w centrum miasta (m.in. przy ulicy Piotrkowskiej 153 i Zachodniej 47).

W woj. łódzkim działa 79 punktów darmowej pomocy prawnej. W całej Polsce jest ich 1524. Według ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej oraz edukacji prawnej z porad prawnych mogą korzystać osoby, które w okresie roku poprzedzającego zwrócenie się o pomoc przyznano świadczenie z pomocy społecznej; osoby do 26. roku życia i te, które ukończyły 65 lat; kombatanci i weterani; posiadacze Karty Dużej Rodziny oraz ofiary klęsk żywiołowych, katastrof naturalnych lub awarii technicznych.

Bezpłatna pomoc obejmuje m.in.: poinformowanie o obowiązującym stanie prawnym, o przysługujących uprawnieniach lub o spoczywających obowiązkach; wskazanie sposobu rozwiązania problemu prawnego oraz sporządzenie projektów różnego rodzaju pism sądowych i administracyjnych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.