PARTNER PORTALU
  • BGK

Łódź. Miasto przeznaczy 1,2 mln zł na Fundusz Filmowy

  • pt/pap    23 listopada 2016 - 12:01
Łódź. Miasto przeznaczy 1,2 mln zł na Fundusz Filmowy

To już X edycja Łódzkiego Funduszu Filmowego (fot.lodz.pl)

• Do 22 grudnia filmowcy mogą zgłaszać wnioski o dofinansowanie swoich projektów z Łódzkiego Funduszu Filmowego.
• O pieniądze mogą ubiegać się producenci filmów dokumentalnych, animowanych oraz fabularnych. W tym roku miasto przeznaczy na ten cel 1,2 mln zł.
Jak przypomina Jolanta Baranowska z łódzkiego magistratu Łódzki Fundusz Filmowy jest pierwszym regionalnym funduszem filmowym w Polsce. Działa od 2007 roku, a w jego ramach dofinansowano 58 produkcji na łączną kwotę 8 mln zł.

Z pieniędzy przekazanych przez miasto ŁFF wsparł m.in.: zdobywczynię Oscara "Idę" w reż. Pawła Pawlikowskiego, nominowane do Oscara "W ciemności" w reż. Agnieszki Holland, "Powidoki" - ostatni film w reż. Andrzeja Wajdy, "Obywatela" w reż. Jerzego Stuhra, "Miasto 44" w reż. Jana Komasy, "Sąsiady" w reż. Grzegorza Królikiewicza, animacje realizowane przez Se-Ma-For, Anima-Pol i WJTeam, czy filmy dokumentalne Roberta Glińskiego "Ślady" i "Kontrapunkt" Andrzeja Papuzińskiego.

Baranowska zwraca uwagę, że od tego roku Fundusz działa w strukturach instytucji EC1 Łódź-Miasto Kultury w Łodzi na zasadach koprodukcyjnych.

"Oznacza to, że instytucja ma większy wpływ na przebieg produkcji filmowej, promocję i dystrybucję filmu oraz udział w przyszłych zyskach z eksploatacji w kinach, telewizji i na nośnikach cyfrowych takich jak DVD i Blu-ray" - wyjaśnia.

Z kolei korzyścią dla producentów jest możliwość wcześniejszego otrzymania pieniędzy, ponieważ część wkładu koprodukcyjnego wypłacana jest bezpośrednio po podpisaniu umowy.

Od tego roku - aby ubiegać się o dofinansowanie - nie trzeba już spełniać dawnego wymogu realizacji co najmniej jednego dnia zdjęciowego na terenie Łodzi. Teraz o wkład koprodukcyjny mogą ubiegać się również producenci filmów, którzy zdecydują się na zainwestowanie pieniędzy wyłącznie w proces postprodukcyjny w Łodzi i regionie.

Lista podmiotów specjalizujących się w postprodukcji na terenie Łodzi, a także wniosek aplikacyjny, regulamin oraz wszystkie inne dokumenty są dostępne na stronie www.lodzfilmcommission.pl w dziale Łódzki Fundusz Filmowy. Organizatorzy przewidują, że Łódzki Fundusz Filmowy zostanie rozstrzygnięty na początku drugiego kwartału 2017 r.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.