PARTNER PORTALU
 • BGK

Łódź: Mieszkańcy zagłosują na nazwy dla ponad 30 ulic

 • PAP/MN    13 października 2016 - 16:42
Łódź: Mieszkańcy zagłosują na nazwy dla ponad 30 ulic
Gwiazda Krzysztofa Kieślowskiego na łódzkiej Alei Gwiazd, odsłonięta w 1998 roku. Czy w Łodzi powstanie też ul. Krzysztofa Kieślowskiego? (fot. wikipedia.org)

• W piątek (14 października) rozpoczną się w Łodzi konsultacje społeczne w sprawie nazw dla ponad 30 ulic, placów, skwerów i pasaży, które powstaną w Nowym Centrum Łodzi (NCŁ).
• Wśród zaproponowanych do tej pory patronów znaleźli się fabrykanci, filmowcy i artyści.
• Głosowanie odbędzie się na stronie Urzędu Miasta Łodzi.
Nowe Centrum Łodzi (NCŁ) to obszar miasta o powierzchni ok. 100 ha, który obecnie w dużej części zamieniony jest w plac budowy, a w najbliższych latach ma zamienić się w atrakcyjną przestrzeń publiczną. Jego głównym obiektem jest podziemny dworzec kolejowy Łódź Fabryczna, który ma być oddany do użytku pod koniec tego roku.

"Doświadczenie ostatnich kilku miesięcy pokazuje duże zainteresowanie nazewnictwem ulic w NCŁ. Pierwszy etap konsultacji, który rozpoczyna się w piątek i potrwa do 24 października, to elektroniczne zgłaszanie propozycji. Następnie - 20 października - odbędzie się otwarte spotkanie i dyskusja w EC1. Potem spośród propozycji wybierzemy te, które cieszyły się największym powodzeniem i przejdziemy do drugiego etapu, czyli elektroniczego głosowania - od 27 października do 16 listopada" - poinformowała na konferencji dyrektor Wydziału Kultury Dagmara Śmigielska.

Głosowanie odbędzie się na stronie Urzędu Miasta Łodzi uml.lodz.pl. Wyniki konsultacji zostaną przekazane radnym, którzy ostatecznie zadecydują o nazwach w NCŁ.

Czytaj też: Łódź Miastem Filmu UNESCO? Samorząd czyni starania

Wybór nazw dla jedenastu ulic, ośmiu alei, ośmiu pasaży, dwóch skwerów, dwóch parków i rynku w NCŁ od kilku miesięcy jest przedmiotem publicznej dyskusji w Łodzi. Najwięcej kontrowersji wzbudziła koncepcja nazwania ich w nawiązaniu do historii "ziemi obiecanej" m.in. nazwiskami największych rodów fabrykanckich, którą w lipcu ogłosiła prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.

Przygotowany przez przez dyrektora Instytutu Historii UŁ prof. Jarosława Kitę oraz senatora i łódzkiego regionalistę Ryszarda Bonisławskiego projekt zakładał, że centralny punkt w NCŁ miałby być okolony alejami: Polską, Niemiecką, Żydowską i Rosyjską. Obok nich znalazłby się pasaż Czterech Kultur i skwer Ziemi Obiecanej, a także - planowane już wcześniej - Rynek Katarzyny Kobro i plac Władysława Strzemińskiego, związanych z Łodzią artystów awangardy.

Przed nowym dworcem Łódź Fabryczna ma znaleźć się plac Fabrykantów, z którym sąsiadować będą aleje dedykowane rodom fabrykanckim: Poznańskich, Geyerów, Scheiblerów, Grohmanów oraz ulice i pasaże m.in. Heinzlów, Schweikertów, Biedermanów, Herbstów.

Uwagi do projektu zgłosił przewodniczący Komisji Kultury Rady Miejskiej Grzegorz Matuszak (SLD), który zasugerował m.in., by zamiast "drugo- i trzeciorzędnych przemysłowców" uwzględnić w nazwach ulic "ludzi tworzących kulturę duchową i materialną Łodzi" - artystów, architektów, ludzi nauki.

Czytaj też: Expo 2022 w Łodzi: Miasta partnerskie wspierają polską kandydaturę

Projekt prezydent Łodzi skrytykowali także radni z klubu PiS, którzy zwrócili uwagę, że nie wszyscy fabrykanci zasługują na uhonorowanie, np. Kunitzer był carskim kolaborantem.

Reprezentujący środowisko filmowe Konrad Klejsa z Zakładu Historii i Teorii Filmu Uniwersytetu Łódzkiego zaproponował, by patronami ulic w NCŁ były postaci związane z "Łodzią filmową", a więc reżyserzy Wojciech Jerzy Has, Krzysztof Kieślowski, Andrzej Munk, Jerzy Kawalerowicz czy honorowy obywatel Łodzi, pamiętny Henryk Kwinto z "Vabanku" - Jan Machulski.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (1)

 • gucio z ul, 2016-10-14 09:49:25

  Filmowa Łódż, to było zobaczyć Pana Machulskiego na ulicy, albo Pana Benoit, jak idzie do teatru i sobie powtarza rolę; było widać i się robiło kino.