PARTNER PORTALU
  • BGK

Łódź nadal walczy o EXPO. Powstanie Centralny Park Miejski

  • jk    19 lutego 2018 - 18:25
Łódź nadal walczy o EXPO. Powstanie Centralny Park Miejski
Łódź szacuje, że trwającą pięć miesięcy wystawę odwiedzi przynajmniej 4 mln gości. (Fot. Twitter/Łódź)

- Obiecałam łodzianom EXPO i zrobię wszystko, aby wystawa EXPO się w Łodzi odbyła - zaznacza Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi.
W związku z organizacją Expo 2024 w centrum Łodzi powstanie Centralny Park Miejski o powierzchni przeszło 70 hektarów, na który złożą się rozbudowane parki: 3 Maja, Boden-Powella oraz teren przylegający do CKD. W innych łódzkich zieleńcach utworzone zostaną pawilony i ogrody tematyczne, które przez wiele lat służyć będą mieszkańcom Łodzi.

- Obiecałam łodzianom EXPO i zrobię wszystko, aby wystawa Expo się w Łodzi odbyła. Dlatego podjęłam decyzję, aby Łódź ubiegała się o organizację w 2024 roku międzynarodowej Wystawy EXPO Horticultural, poświęconej nie tylko rewitalizacji, ale także kształtowaniu miejskiego krajobrazu oraz wykorzystaniu potencjału zieleni w miastach - mówi Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi.

Łódź szacuje, że trwającą pięć miesięcy wystawę odwiedzi przynajmniej 4 mln gości. - Nakłady na zaaranżowanie terenu wystawy nie przekroczą 100 mln euro, z czego około 70 proc. pokryją wpływy z biletów, od sponsorów i usług towarzyszących. Na pozostałe wydatki będziemy poszukiwać źródeł finansowania z funduszy unijnych oraz funduszy na ochronę środowiska - wyjaśnia Zdanowska.

Jak zaznaczyła prezydent Łodzi, tematem wystawy będzie „Nature of the City – Natura
Miasta”, który wyraża chęć kontynuacji idei miasta jako miejsca do życia w przyjemnym otoczeniu – miejsca życia, pracy, mieszkania oraz odpoczynku, rozrywki i rekreacji. 

Przypomnijmy, że Łódź walczyła o organizację wystawy Expo Specialised w 2022 roku. W drugiej turze głosowania delegatów Biura Światowych Wystaw Polska otrzymała 56 głosów, a Argentyna 62. Mimo to polski rząd przekonuje, że nie zrezygnuje ze swoich planów i zapowiedzi dotyczących inwestycji w Łodzi.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.