PARTNER PORTALU
  • BGK

Łódź odwiedziła delegacja typująca kandydatów do Expo Horticultural

  • PAP/JS    28 lutego 2018 - 23:34
Łódź odwiedziła delegacja typująca kandydatów do Expo Horticultural
Delegaci m.in. wysłuchali prezentacji aplikacji Łodzi jako kandydata do organizacji wystawy Horticultural Expo 2024 , fot. Stefan Brajter / UMŁ

Delegacja władz International Association of Horticultural Producers (AIPH) - międzynarodowej organizacji wybierającej kandydatów do wystawy Expo Horticultural - odwiedziła Łódź, która stara się o przyznanie prawa do organizacji tego wydarzenia w 2024 roku.
  • Marszałek woj. łódzkiego Witold Stępień zaznaczył, że Łódź chce być przyjazna dla środowiska, oszczędna energetycznie i zielona.
  • Członkowie AIPH podejmą decyzję o wyborze kandydata do organizacji Horticultural Expo 2024 w ciągu najbliższych tygodni.
  • Następnie ich decyzja musi zyskać akceptację Międzynarodowego Biura Wystaw Światowych (BIE).

"Aplikacja została złożona, teraz przyszedł czas na jej ocenę i sprawdzenie gotowości Łodzi do organizacji wystawy, dlatego od wtorku gościmy w Łodzi misję weryfikacyjną AIPH, na czele z sekretarzem generalnym Timem Briercliffem oraz Bernardem Oosteromem" - poinformowała prezydent Łodzi Hanna Zdanowska na konferencji prasowej zorganizowanej z udziałem pięciu delegatów AIPH.

Podczas wizyty przedstawiciele AIPH obejrzeli teren przyszłej wystawy Expo, która poświęcona ma być rewitalizacji, kształtowaniu miejskiego krajobrazu oraz wykorzystaniu potencjału zieleni w miastach. To obszar o powierzchni ponad 70 ha, na którym ma powstać Centralny Park Miejski, utworzony dzięki rozbudowie i rewaloryzacji dwóch parków - 3 Maja i Baden-Powella. W przedstawionej w środę aplikacji władze Łodzi przedstawiły też pomysł rozszerzenia Expo na inne łódzkie parki i tereny zielone w centrum miasta; powstaną w nich m.in. ogrody tematyczne i pawilony ogrodowe.

"Mieszkańcy chcą, by Łódź się zmieniała, chcą też pokazać ją jako fajne miejsce do życia; po nieudanej aplikacji o organizację Expo International w 2022 r. postanowiliśmy, że nie możemy zmarnować tego potencjału. Rewitalizacja miasta to także wprowadzenie do niego zieleni. Dzięki organizacji zielonego Expo zyskalibyśmy okazję do zadbania o to, co najważniejsze - o zdrowie łodzian i poprawę jakości ich życia" - podkreśliła Zdanowska.

Marszałek woj. łódzkiego Witold Stępień zaznaczył, że Łódź chce być przyjazna dla środowiska, oszczędna energetycznie i zielona.

"Takie myślenie jest w Polsce coraz powszechniejsze. Otwieramy się na biogospodarkę, wykorzystanie środków unijnych na ochronę przyrody i czystości powietrza oraz na industrializację prowadzoną w zgodzie z ochroną środowiska. Expo byłoby okazją do prezentacji nie tylko Łodzi, ale także przyrody całego regionu" - dodał.

O tym, że organizowane na całym świecie wystawy Horticultural Expo przyczyniają się do rozkwitu miast, mówił sekretarz generalny AIPH Timothy Briercliff.

"Wprowadzenie zieleni do miast ma pozytywny wpływ na środowisko naturalne, zdrowie mieszkańców, ich samopoczucie, ale też na aspekty ekonomiczne. Zielone miasta przyciągają inwestorów i nowych mieszkańców. Podoba mi się pasja, z jaką Łódź stara się o Expo. W czasie naszej misji mamy zamiar zbadać wszystkie aspekty związane z organizacją wystawy; widzimy, że w Łodzi w związku z aplikacją wykonano już mnóstwo pracy - to, co do tej pory zobaczyliśmy, wywarło na nas bardzo dobre wrażenie" - zaznaczył Briercliff.

Jak poinformował, członkowie AIPH podejmą decyzję o wyborze kandydata do organizacji Horticultural Expo 2024 w ciągu najbliższych tygodni. Następnie ich decyzja musi zyskać akceptację Międzynarodowego Biura Wystaw Światowych (BIE).

Expo Horticultural to jedno z tzw. małych EXPO, organizowanych pomiędzy światowymi edycjami EXPO, poświęcone wyłącznie tematyce wykorzystania zieleni i kształtowania krajobrazu w mieście. Najbliższe "zielone" Expo odbędzie się w przyszłym roku w Pekinie (Chiny), kolejne - w 2022 roku zaplanowane jest w Holandii, natomiast Łódź ubiega się o organizację wystawy pod hasłem "Nature of the City - Natura Miasta" w 2024 roku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.