PARTNER PORTALU
  • BGK

Łódź polską stolicą murali. Teraz chce iść dalej

  • aw/PAP    13 września 2016 - 08:57
Łódź polską stolicą murali. Teraz chce iść dalej
"Murale były najwłaściwsze i naturalne do rozpoczęcia myślenia o sztuce w przestrzeni miejskiej w Łodzi" (fot:uml.lodz.pl)

• Ponad 50 wielkoformatowych obrazów powstało w ostatnich latach na ścianach budynków w Łodzi, tworząc słyną już galerię murali.
• Stworzyli je znakomici artyści m.in. z Brazylii, Australii, Hiszpanii, Chin, Niemiec, Polski czy Portugalii.
• Po muralach przyszedł też czas na inne formy artystyczne w przestrzeni miejskiej tj. instalacje, rzeźby i obiekty przestrzenne.
"Pod kątem jakości artystycznej wydaje mi się, że mogę śmiało powiedzieć, że Łódź jest to jeden z 3-4 najlepszych tego typu projektów na całym świecie" - uważa Michał Bieżyński, który jako kurator organizował - jak sam mówi - powstanie 46 murali. W ostatnim czasie powstał m.in. mural o pow. 700 m. kw. stworzony przez znany łódzki duet artystów Etam Cru oraz Roberta Procha z Poznania, jednego z najlepszych malarzy wielkoformatowych w Polsce.

Zdaniem Bieżyńskiego to wyjątkowe dzieło, bowiem do jego namalowania udało się zaprosić artystów, którzy stanowią elitę malarstwa wielkoformatowego w Polsce, a których wspólny obraz mógł powstać w samym centrum miasta na ogromnej ścianie w pobliżu Off Piotrkowska, którą codziennie mijają tysiące łodzian.

Łódzka grupa Etam to artyści realizujący swoje dzieła na całym świecie, a ich malarskie prace można spotkać m.in. w Dubaju, Australii, Nowej Zelandii, na Hawajach czy w wielu europejskich krajach. W Łodzi stworzyli swoich sześć pierwszych murali i wrócili do miasta po trzyletniej przerwie.

Artyści w swoich obrazach tworzą magiczno-surrealistyczno-bajkowe światy, a ich dzieła spotykają się z dużą sympatią widzów. Najnowszy mural utrzymany jest w stonowanych barwach, a kolory skupione są głównie pośrodku kompozycji. "Pod kątem artystycznym będzie to prawdopodobnie jeden z ciekawszych przykładów wielkoformatowych obrazów, jakie w tym roku powstaną na świecie" - ocenia kurator projektu.

Jego zdaniem Łódź to polska stolica murali, i nie chodzi w tym przypadku o ich liczbę, ale o jakość artystyczną.

"W tej chwili w mediach bardzo popularny jest wyścig, które miasto ma najwięcej ścian w Polsce, w Europie, gdzie są największe ściany, gdzie zużyto najwięcej farby. To są wartości kompletnie nieistotne. Tym co jest najważniejsze, to jest jakość artystyczna tego, co w Łodzi powstaje" - dodał.

"W przestrzeni miejskiej Łodzi można spotkać prace w pełni przedstawieniowe, figuratywne, ale z drugiej strony przedstawienia totalnie abstrakcyjne. Mamy prace, które są bardziej komiksowe i takie które są bardziej szkicowe. Powstawały obrazy przy wykorzystywaniu szablonów, obrazy wykuwane w tynku. Ta różnorodność jest dla mnie podstawowym i najbardziej adekwatnym kluczem doboru poszczególnych artystów" - dodał.

Wśród autorów łódzkich murali są tak uznani artyści street artu jak m.in. bracia Os Gemeos z Brazylii, Chilijczyk Inti, Belg o pseudonimie Roa, grupa Boa Mistura, Aryz i Borondo z Hiszpanii, chiński malarz Daleast, Vhils z Portugalii czy Alexis Diaz z Portoryko. Łódzkie ściany ozdobili także polscy twórcy m.in. Otecki, Lump, Sepe, Chazme, Tone, M-City, Proembrion, Cekas, grupa Etam Crew czy Łukasz Berger, który stworzył instalację z 1,3 tys. metalowych prętów przymocowanych do ściany.

Nowe dzieło grupy Etam i Roberta Procha to jedyny, klasyczny mural w ramach nowego projektu artystycznego UNIQA Art Łódź, bowiem - zdaniem Bieżyńskiego, który jest szefem artystycznym tego projektu - po 6 latach od powstania pierwszych artystycznych murali, przestrzeń centrum Łodzi została już w pełni nasycona wielkoformatowymi obrazami. Teraz czas na inne formy artystyczne tj. instalacje, rzeźby i obiekty przestrzenne - ocenił.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.