PARTNER PORTALU
  • BGK

Łódź przegrała walkę o Expo 2022, pełnomocnik rządu niepotrzebny

  • KDS    12 marca 2018 - 11:38
Łódź przegrała walkę o Expo 2022, pełnomocnik rządu niepotrzebny
Polska uzyskała poparcie 56 krajów i tylko niewielka różnica głosów zdecydowała o wygranej Argentyny (otrzymała 62 głosy). (fot. Facebook/Łódź)

Do uzgodnień międzyresortowych trafił projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie zniesienia Pełnomocnika Rządu do Spraw Międzynarodowej Wystawy EXPO 2022 w Łodzi.
Decyzja o powołaniu pełnomocnika rządu zapadła w lipcu 2016 r. Łódź była jednym z kandydatów w walce o prawo organizacji tej prestiżowej imprezy. Jednak jesienią 2017 r. zapadła decyzja w sprawie przyznania prawa do zorganizowania EXPO 2022 Argentynie.

Polska uzyskała poparcie 56 krajów i tylko niewielka różnica głosów zdecydowała o wygranej Argentyny (otrzymała 62 głosy). 

- Wobec dokonania wyboru przez Międzynarodowe Biuro Wystaw z siedzibą w Paryżu lokalizacji Międzynarodowej Wystawy EXPO 2022 działania pełnomocnika zostały zakończone - czytamy w uzasadnieniu. 

Na ostatnim etapie walki o EXPO w Łodzi pełnomocnikiem rządu był Jerzy Kwieciński, obecnie minister inwestycji i rozwoju, wcześniej wiceminister rozwoju.

Warto przypomnieć, że pomimo przegranej Łodzi, polski rząd zapowiedział, że nie zrezygnuje ze swoich planów dotyczących inwestycji w tym mieście.

Między innymi, dzięki rządowemu wsparciu zostanie zbudowany tunel średnicowy łączący dworzec Łódź-Fabryczna z dworcem Łódź-Kaliska. Z kolei Poczta Polska zamierza zbudować Centralny Hub Logistyczny (CHL) w okolicach Łodzi. 

Na silne wsparcie może liczyć też Uniwersytet Łódzki (dofinansowaniem kwotą 21 mln zł), a także łódzkie placówki kulturalne, które otrzymają ponad 65 mln zł w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (POIŚ) na lata 2014-2022.

 

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.