PARTNER PORTALU
 • BGK

Łódź. Replika bufetu słynnego łódzkiego pubu na wystawie Expo w Astanie

 • pt/pap    30 kwietnia 2017 - 15:38
Łódź. Replika bufetu słynnego łódzkiego pubu na wystawie Expo w Astanie
Pub Łódź Kaliska (fot.facebook)

Replika bufetu pubu "Łódź Kaliska" będzie jednym z elementów polskiej ekspozycji na tegorocznej wystawie Expo w Astanie (Kazachstan), która rozpocznie się w czerwcu. Łódź będzie tam promować swoją kandydaturę do organizacji Expo w 2022 roku.
Polska zaprezentuje się w Astanie na stoisku obejmującym łącznie 1 tys. m kw. zlokalizowanym na dwóch poziomach; na pierwszym znajdzie się merytoryczna część nawiązująca do tematu tegorocznego Expo, czyli "Energia Przyszłości". Na poziomie drugim, obok przestrzeni biurowej i konferencyjnej, zaplanowano restaurację i sklep - będzie to obszar ok. 160 m kw., na którym swoją kandydaturę do Expo 2022 promować będzie Łódź.

Jak poinformowała Jolanta Baranowska z Biura Rzecznika Prasowego i Nowych Mediów łódzkiego magistratu, w łódzkiej Pracowni Robót Sztukatorskich i Konserwacji Zabytków "Arkady" powstał projekt tej części ekspozycji, łączący funkcję reprezentacyjną z usługową.

Wykorzystano w nim replikę bufetu pubu "Łódź Kaliska", który zasłynął jako siedziba awangardowej grupy artystycznej o tej samej nazwie. To miejsce kultowe, znane z happeningów i wystaw, a także z nietypowego wystroju. Autorem projektu bufetu jest prof. Marek Janiak - jeden z założycieli grupy Łódź Kaliska.

Założono, że wystawa będzie mieć charakter multimedialny i interaktywny, a jej centralnym punktem będzie makieta, prezentująca wybrane elementy architektoniczne centrum Łodzi. Istotnym elementem ekspozycji będą projekcje naścienne, opowiadające o powstającym mieście, które rozrasta się i zmienia swój charakter.

W sali konsumpcyjnej zaaranżowane zostaną strefy o wystroju inspirowanym łódzkimi motywami. Dzięki nim odwiedzający restaurację będą mogli przenieść się na woonerf, czyli podwórzec miejski, który w ostatnich latach stał się faworyzowaną przez łodzian formą organizacji przestrzeni miejskiej, a także do wnętrza eleganckiej willi z czasów Ziemi Obiecanej i XIX-wiecznego pociągu.

Prezentacje nawiązywać będą do tematu Expo 2022 proponowanego przez Łódź - "City Re:Invented", który dotyczyć ma rewitalizacji obszarów miejskich.

W ulokowanym na tym samym poziomie sklepie zwiedzający będą mogli nabyć upominki i gadżety reprezentatywne dla 16 polskich województw. Łódzki magistrat we współpracy z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości - głównym organizatorem udziału Polski w EXPO Astana 2017 - rozpoczął procedurę wyłonienia restauratora, który zorganizuje i poprowadzi restaurację i sklep, gdzie oferowane będą tradycyjne potrawy kuchni polskiej i specjały regionu łódzkiego.

Wystawa w Astanie jest pierwszym Expo organizowanym w Azji Centralnej. Organizatorzy szacują, że każdego dnia tereny wystawiennicze odwiedzać będzie od 50 do 110 tys. osób. Łącznie od czerwca do września do miasta może przyjechać ok. 2 mln osób.

International Expo, czyli tzw. małe Expo, są organizowane co pięć lat między wystawami światowymi i mają tematykę ograniczoną do jednego konkretnego problemu.

Konkurentami Łodzi w ubieganiu się o prawo do organizacji Expo 2022 są Buenos Aires (Argentyna) i Minnesota (Stany Zjednoczone). Na początku kwietnia Łódź odwiedziła misja ewaluacyjna Międzynarodowego Biura Wystaw (BIE), która zweryfikowała gotowość miasta do tego przedsięwzięcia.

Raporty podsumowujące wszystkie trzy kandydatury zostaną zaprezentowane na Zgromadzeniu Ogólnym BIE w czerwcu, natomiast w listopadzie odbędzie się głosowanie z udziałem 169 członków tej międzynarodowej organizacji, które wyłoni organizatora Expo 2022.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.