PARTNER PORTALU
 • BGK

Łódź: Rozpoczął się I Kongres Sejmików Wojewódzkich

 • pt    18 maja 2017 - 12:50
Łódź: Rozpoczął się I Kongres Sejmików Wojewódzkich
Obrady sejmiku sejmików jak nazwano kongres (fot. Twitter)

W Łodzi rozpoczął się I Kongres Sejmików Wojewódzkich. Oprócz marszałków województw i radnych na sali są politycy, m.in. Grzegorz Schetyna, Ryszard Petru, Władysław Kosiniak-Kamysz. Rząd reprezentuje wiceministrowie Adam Hamryszczak i Sebastian Chwałek.
W sali łódzkiej ASP jest ponad 500 delegatów. Na sali znajdują marszałkowie województw, a także prof. Jerzy Stępień i Jerzy Buzek.

Wśród gości jest wielu posłów i polityków m.in. Andrzej Maciejewski z Kukiz’15 – przewodniczący Sejmowej Komisji ds. Samorządu, Grzegorz Schetyna, Ryszard Petru, Władysław Kosiniak-Kamysz.

Rząd reprezentuje wiceminister rozwoju Adam Hamryszczak i wiceminister MSWiA Sebastian Chwałek.

W swoim wystąpieniu wiceminister powiedział: - Naszym celem jest skracanie dystansu między samorządami a biznesem. Chcemy wspierać samorządy, by mogły realizować najważniejsze dla siebie inwestycje. Chcemy pomóc rozwijać się mniejszym ośrodkom, a nie tylko wielkim miastom.

Przedstawiciele województw, chcą w trakcie pierwszego ogólnopolskiego spotkania radnych województw w historii samorządu terytorialnego III RP zaprezentować i wypromować dorobek samorządów województw ze szczególnym uwzględnieniem roli sejmików jako organu stanowiącego i kontrolnego samorządu województw.

Kongres toczy się pod hasłem „Samorządowe oblicze regionów” i ma być okazją do zdefiniowania wyzwań stojących w przyszłości przed regionami.

- Jesteśmy świadkami procesu recentralizacji, a nie bez powodu od takich tendencji odchodzi się w całej Europie. Samorządom po kolei odbiera się szereg kompetencji dotyczących m.in. wojewódzkich ośrodków doradztwa rolniczego, wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej, programu rozwoju bazy sportowej. Pojawiają się też zapowiedzi centralizacji wojewódzkich i powiatowych urzędów pracy, a także wojewódzkich ośrodków ruchu drogowego oraz stacji sanitarno-epidemiologicznych. Wszystko po to, aby osłabić rolę samorządów, a może nawet, aby doprowadzić do ich likwidacji. Zdecydowanie sprzeciwiamy się takiej polityce. To destrukcja w czystej postaci - tłumaczył potrzebę zwołania kongresu mazowiecki marszałek Adam Struzik.

 

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (6)

 • nono, 2017-05-20 09:12:28

  Hitem wyborów samorządowych mogą być Społeczne Komitety Wyborcze samorządowej obrony terytorialnej przed partiami, bo Konstytucja RP, art. 164. - "1. Podstawową jednostką samorządu terytorialnego jest gmina". Zatem trzeba ruchu oporu w podstawie. Komitet wyborczy musi również wskazać kandy...data/ów (np. co do idei 2 osoby, aby mieszkańcy mogli wybrać, ale razem głoszą ruch oporu) na przewodniczącego komisji ds. samorządowych rady gminy. Jeżeli głoszą, że w samorządzie jest sitwa, to właśnie głoszą, że winna jest temu ta komisja. Zgniłe korzenie, które polityce partyjnej oddały terytorium gminy. Nie mniej i nie więcej, prawda czy fałsz?  rozwiń
 • Ulka, 2017-05-18 23:06:08

  kongres bezradnych dietetyków
 • Piotr Stępień, 2017-05-18 15:07:52

  Do Arnold: Popieram. Samorządność należy budować nie poprzez mnożenie rad i radnych ale poprzez budowanie silnego fundamentu na poziomie gminy. To w gminie powinien działać samorząd.