Łódź: Rozpoczął się I Kongres Sejmików Wojewódzkich

W Łodzi rozpoczął się I Kongres Sejmików Wojewódzkich. Oprócz marszałków województw i radnych na sali są politycy, m.in. Grzegorz Schetyna, Ryszard Petru, Władysław Kosiniak-Kamysz. Rząd reprezentuje wiceministrowie Adam Hamryszczak i Sebastian Chwałek.
Łódź: Rozpoczął się I Kongres Sejmików Wojewódzkich
Obrady sejmiku sejmików jak nazwano kongres (fot. Twitter)

W sali łódzkiej ASP jest ponad 500 delegatów. Na sali znajdują marszałkowie województw, a także prof. Jerzy Stępień i Jerzy Buzek.

Wśród gości jest wielu posłów i polityków m.in. Andrzej Maciejewski z Kukiz’15 – przewodniczący Sejmowej Komisji ds. Samorządu, Grzegorz Schetyna, Ryszard Petru, Władysław Kosiniak-Kamysz.

Rząd reprezentuje wiceminister rozwoju Adam Hamryszczak i wiceminister MSWiA Sebastian Chwałek.

W swoim wystąpieniu wiceminister powiedział: - Naszym celem jest skracanie dystansu między samorządami a biznesem. Chcemy wspierać samorządy, by mogły realizować najważniejsze dla siebie inwestycje. Chcemy pomóc rozwijać się mniejszym ośrodkom, a nie tylko wielkim miastom.

Sala obrad w Łodzi (fot.twitter)
Sala obrad w Łodzi (fot.twitter)

Przedstawiciele województw, chcą w trakcie pierwszego ogólnopolskiego spotkania radnych województw w historii samorządu terytorialnego III RP zaprezentować i wypromować dorobek samorządów województw ze szczególnym uwzględnieniem roli sejmików jako organu stanowiącego i kontrolnego samorządu województw.

Kongres toczy się pod hasłem „Samorządowe oblicze regionów” i ma być okazją do zdefiniowania wyzwań stojących w przyszłości przed regionami.

- Jesteśmy świadkami procesu recentralizacji, a nie bez powodu od takich tendencji odchodzi się w całej Europie. Samorządom po kolei odbiera się szereg kompetencji dotyczących m.in. wojewódzkich ośrodków doradztwa rolniczego, wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej, programu rozwoju bazy sportowej. Pojawiają się też zapowiedzi centralizacji wojewódzkich i powiatowych urzędów pracy, a także wojewódzkich ośrodków ruchu drogowego oraz stacji sanitarno-epidemiologicznych. Wszystko po to, aby osłabić rolę samorządów, a może nawet, aby doprowadzić do ich likwidacji. Zdecydowanie sprzeciwiamy się takiej polityce. To destrukcja w czystej postaci - tłumaczył potrzebę zwołania kongresu mazowiecki marszałek Adam Struzik.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (6)ZOBACZ WSZYSTKIE

Hitem wyborów samorządowych mogą być Społeczne Komitety Wyborcze samorządowej obrony terytorialnej przed partiami, bo Konstytucja RP, art. 164. - "1. Podstawową jednostką samorządu terytorialnego jest gmina". Zatem trzeba ruchu oporu w podstawie. Komitet wyborczy musi również wskazać kandy...data/ów (np. co do idei 2 osoby, aby mieszkańcy mogli wybrać, ale razem głoszą ruch oporu) na przewodniczącego komisji ds. samorządowych rady gminy. Jeżeli głoszą, że w samorządzie jest sitwa, to właśnie głoszą, że winna jest temu ta komisja. Zgniłe korzenie, które polityce partyjnej oddały terytorium gminy. Nie mniej i nie więcej, prawda czy fałsz? rozwiń

nono, 2017-05-20 09:12:28 odpowiedz

kongres bezradnych dietetyków

Ulka, 2017-05-18 23:06:08 odpowiedz

Do Arnold: Popieram. Samorządność należy budować nie poprzez mnożenie rad i radnych ale poprzez budowanie silnego fundamentu na poziomie gminy. To w gminie powinien działać samorząd.

Piotr Stępień, 2017-05-18 15:07:52 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE