PARTNER PORTALU
  • BGK

Łódź rozszerza konsultacje ws. ograniczenia sprzedaży alkoholu

  • pt    19 marca 2018 - 15:39
Łódź rozszerza konsultacje ws. ograniczenia sprzedaży alkoholu
W Łodzi o ewentualnych ograniczeniach w handlu alkoholem mają zdecydować mieszkańcy. Władze miasta zaplanowały szerokie konsultacje. (fot. pixabay)

Łódzki magistrat rozszerza konsultacje dotyczące ograniczenia sprzedaży alkoholu. Urzędnicy wyjdą na ulice miasta i zapytają łodzian o zdanie.
  • W Łodzi o ewentualnych ograniczeniach w handlu alkoholem mają zdecydować mieszkańcy.
  • Władze miasta zaplanowały szerokie konsultacje.
  • Na ulicach miasta o zdanie pytać będą urzędnicy i radni.

Nowelizacja ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi umożliwia gminie wprowadzenie ograniczeń w sprzedaży alkoholu, a dyskusja dotycząca ewentualnego ograniczenia sprzedaży alkoholu w godzinach nocnych budzi wiele emocji.  Dlatego Urząd Miasta Łodzi zdecydował się na konsultacje społeczne w sprawie ograniczenia sprzedaży alkoholu w godzinach nocnych. Teraz, na wniosek mieszkańców, badanie opinii łodzian w tej sprawie, zostanie poszerzone. Szeroko zakrojone konsultacje pozwolą zdiagnozować, co zdaniem łodzian powinno ulec zmianie w zakresie handlu alkoholem.

Czytaj: Zakaz sprzedaży alkoholu nocą przyjmie się w gminach?

Prezydent miasta ogłasza konsultacje, podczas których postawione zostaną dwa pytania: czy mieszkaniec jest za wprowadzeniem zakazu w godzinach nocnych oraz takie, dotyczące wyboru czasowego, przedziału między 22 a 6 rano, czy też od 24 do 6 rano. Przeprowadzony zostanie również sondaż telefoniczny wśród mieszkańców, który pozwoli uzyskać wiarygodną opinię.

Czytaj: W których miastach będzie zakaz sprzedaży a gdzie radni pozwolą napić się piwa?

Jak mówi dyrektor Biura Promocji Zatrudnienia i Obsługi Działalności Gospodarczej UMŁ Piotr Bors, temat ten cieszy się dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców:

- Dyskusja dotycząca ewentualnego ograniczenia sprzedaży alkoholu w godzinach nocnych budzi wiele emocji. Po ostatniej konferencji rozdzwoniły się do nas telefony z pytaniami, gdzie będzie można odpowiedzieć na pytania z ankiety.

Zaangażowanie łodzian spowodowało rozszerzenie konsultacji, które będą opierały się nie tylko na głosowaniu przy pomocy platformy internetowej Vox Populi (od 28 marca), ale przede wszystkim na bezpośrednim kontakcie przedstawicieli urzędu z mieszkańcami. Konsultacje odbywać się będą w całej Łodzi. Urzędnicy wyjdą zza biurek, pojawią się m.in. w centrum Łodzi. Pierwsze spotkanie z mieszkańcami odbędzie się 28 marca. Spotkania będą trwały do 10 kwietnia. 6 kwietnia odbędzie się też spotkanie z mieszkańcami w Dużej Sali Obrad UMŁ.

Decyzja o tym, czy ograniczenie dotyczące tylko i wyłącznie sklepów monopolowych, bądź tych, które prowadzą sprzedaż alkoholu, zostanie wprowadzone oraz na jakim obszarze Łodzi należy więc do mieszkańców.

- Między 6 a 10 kwietnia będzie można także spotkać radnych Rady Miejskiej na ulicach miasta, którzy będą pytać ludzi o zdanie - zapewniła radna Karolina Kępka.

Decyzja w rękach gminy

Przypomnijmy, gminy będą mogły ograniczyć nocną sprzedaż alkoholu w sklepach. Przyjęta nowela daje gminom możliwość ograniczenia nocnej sprzedaży alkoholu w sklepach oraz wprowadza nowe regulacje dotyczące picia alkoholu w miejscach publicznych.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.