PARTNER PORTALU
  • BGK

Łódź, rząd i pracodawcy łączą siły w walce o Expo 2022

  • PAP/KDS    13 lipca 2017 - 17:24
Łódź, rząd i pracodawcy łączą siły w walce o Expo 2022
Głosowanie w sprawie przyznania Łodzi prawa do organizacji Expo 2022 odbędzie się pod koniec 2017 r (fot.uml.lodz.pl)

Łódź otrzymała mocne wsparcie w walce o organizację "małego" Expo w 2020r. Pracodawcy RP i Krajowa Izba Gospodarcza zapewniły, że będą lobbować za jej kandydaturą. O porozumieniu między tymi organizacjami a Ministerstwem Rozwoju poinformował w czwartek wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński.
• Wystawa w Łodzi miałaby się odbywać od 15 czerwca do 15 września 2022 r. Jej tematem przewodnim ma być rewitalizacja miast jako warunek rozwoju aglomeracji na świecie.

• Głosowanie w sprawie przyznania Łodzi prawa do organizacji Expo 2022 odbędzie się pod koniec 2017 r.

• Obecnie kluczowym zadaniem strony polskiej jest uzbieranie głosów 169 krajów członkowskich Biura Wystaw Międzynarodowych (BIE), które organizuje wystawy Expo. Do uzyskania tego prawa potrzebnych będzie 50 proc. głosów plus jeden. 

"Liczymy na wsparcie w popieraniu naszej kandydatury. Wiele krajów członkowskich BIE konsultuje swoje decyzje z organizacjami pracodawców i przedsiębiorców. Dziękujemy organizacjom pracodawców i liczymy, że skorzystają na tym obie strony - państwo polskie i Łódź z jednej, a polski biznes z drugiej strony" - powiedział wiceszef MR. 

Jak zaznaczył, wystawy Expo mają zawsze bardzo silny aspekt gospodarczy. "Nie tylko mają na celu promowanie danego kraju i miasta, ale także międzynarodowej współpracy biznesowej" - zauważył.

Kwieciński poinformował, że w czwartek MR podpisało porozumienie o współpracy z Pracodawcami RP, "organizacją biznesową, która reprezentuje dużych pracodawców w naszym kraju, dotyczące współpracy przy staraniu się przez Polskę o to, aby tzw. małe Expo w 2022 roku było zorganizowane w Łodzi".

Czytaj więcej: Wyniki głosowania: Łódź o krok od Expo 2022

"Jutro podobną umowę podpiszemy z Krajową Izbą Gospodarczą. To o tyle ważne, że w wielu krajach ruch izbowy jest bardzo silny, u nas również. KIG to nie jest jedna izba, tylko związek stu kilkudziesięciu izb gospodarczych, które bardzo dużą część swoich działań kierują na współpracę z partnerami z zagranicy" - dodał wiceminister.

Zadeklarował też: "Nasz rząd chciałby, aby - jeśli zorganizujemy taką wystawę - przełożyło się to również na rozwój naszego kraju, a nawet szerzej, naszego regionu Europy". "W Polsce, a nawet więcej - w tej części Europy - jeszcze nigdy taka wystawa nie była zorganizowana" - wskazał.

Wiceminister Kwieciński przypomniał, że "raz byliśmy wybrani do organizacji Expo w Warszawie w 1940 roku, ale z powodu wojny nie doszło ono do skutku".

"W ostatnich latach Wrocław starał się i o małe, i o duże Expo. Bez sukcesu. Więc teraz podejmujemy kolejną próbę i też nam nie jest łatwo, ponieważ mamy dwóch bardzo trudnych kontrkandydatów - Minneapolis w USA oraz Buenos Aires w Argentynie. To są bardzo silni kandydaci, znacznie lepiej rozpoznawalni w świecie niż Łódź. Uważamy jednak, że mamy bardzo ciekawy temat związany z rewitalizacją, który będzie cieszył się zainteresowaniem wielu miast i krajów" - powiedział wiceszef resortu rozwoju.

Jak dodał, w związku z zabiegami o Expo w Łodzi, planowanych jest szereg inwestycji. "Część z nich to inwestycje już zaplanowane, ale jeżeli udałoby się uzyskać wybór Łodzi, to w takiej sytuacji szereg z tych przedsięwzięć może uzyskać priorytet - czy to z poziomu rządowego, czy regionalnego" - mówił.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.