PARTNER PORTALU
 • BGK

Łódź stawia na politykę społeczną. Chce zatrzymać młodych

 • em    11 stycznia 2016 - 14:03
Łódź stawia na politykę społeczną. Chce zatrzymać młodych
Władzom Łodzi zależało, aby dokument został zaakceptowany przez mieszkańców /Fot. MSZ, Flickr.com (CC BY-ND 2.0)

* Konsultacje projektu polityki społecznej 2020+.
* Konferencja dotycząca sytuacji oraz polityki demograficznej miasta.
* Łódź już notuje dodatnią migrację młodych osób.
Władze Łodzi zaprosiły mieszkańców do konsultowania projektu polityki społecznej 2020+. Są już pierwsze wnioski po konferencji dot. sytuacji oraz polityki demograficznej miasta.

Według prezydent Łodzi Hanny Zdanowskiej, w projekcie, nad którym prace rozpoczęły się już rok temu, można znaleźć analizę i wskazówki dotyczące poprawy sytuacji demograficznej Łodzi, problemów rynku pracy czy jakości życia seniorów.

Liczący ok. 200 stron dokument został opracowany przez ekspertów finansowanych przez firmę IBM. W 2012 r. Łódź jako jedyne miasto w Europie Środkowo-Wschodniej zakwalifikowała się do programu Smarter Cities Challenge 2013; wartość projektu polityki społecznej 2020+ wynosi ok. 400 tys. dolarów.

Czytaj też: Innowacyjność, nowoczesność i ekologia w polskich miastach. Mieszkaniec to dziś dobro najwyższej wagi

Zdaniem prezydent Łodzi, zawarty w raporcie zakres zadań, pozwala na stworzenie rozwiązań problemów mieszkańców, np. związanych z demografią, starzeniem się, ofertą edukacyjną, zdrowotną i kulturalną, w oparciu o rzeczywiste potrzeby osób, których te problemy dotykają.

Do przygotowania strategii polityki społecznej posłużyły dane ze wszystkich komórek Urzędu Miasta. "Dokument ułatwi nam olbrzymi proces rewitalizacji ścisłego centrum Łodzi, który jeszcze przed nami" - zaznaczyła Zdanowska.

Władzom Łodzi zależało, aby dokument został zaakceptowany przez mieszkańców, dlatego począwszy od 8 stycznia rozpoczął się cykl warsztatów, spotkań i dyskusji, w których łodzianie mogą wyrażać swoje opinie i zgłaszać własne projekty.

Dziś (11 stycznia) odbyła się konferencja dot. sytuacji oraz polityki demograficznej Łodzi, podczas której obalono kilka podstawowych mitów na temat demografii miasta.

Okazuje się, że w Łodzi notuje się dodatnią migrację osób w wieku 20-29 lat. W 2010 roku do miasta przybyło zaledwie 466 młodych, w 2014 roku liczba ta wzrosła do 800 osób. Kolejny obalony mit dotyczy wyjazdów łodzian do Warszawy. Z infografiki opublikowanej po konferencji prasowej wynika, że jeżeli mieszkańcy Łodzi wyprowadzają się z miasta, to niedaleko. Aż 80 proc. mieszkańców pozostaje w aglomeracji.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (3)

 • zz, 2016-01-12 23:39:32

  Do Ewa: Piękne? Chyba tylko dla zatwardziałych łodzian. De gustibus i tak dalej, ale czasem przydałoby się zdjąć różowe okulary.
 • Ewa, 2016-01-12 18:16:02

  Do zz: A może po prostu rozglądają się wokół i widzą, jak to piękne miasto ostatnio się zmienia i jacy fajni mieszkają w nim ludzie?
 • zz, 2016-01-11 20:33:13

  Może są to ludzie, którzy mają np. słaby wzrok? Albo nie byli w Poznaniu/Wrocławiu/Krakowie ?