PARTNER PORTALU
  • BGK

Łódź walczy o Expo

  • PAP/JL    23 marca 2016 - 10:23
Łódź walczy o Expo
Prezydent łodzi Hanna Zdanowska liczy, że miasto zorganizuje tzw. małe Expo. Fot. YouTube

– Wkraczamy w decydujący moment dotyczący ubiegania się o International Expo 2022 dla Polski i dla Łodzi – informuje prezydent Łodzi Hanna Zdanowska
Łódź chce się ubiegać o organizację International Expo 2022, czyli tzw. małego Expo, które odbywają się między wystawami światowymi i mają tematykę ograniczoną do jednego konkretnego problemu.

Kluczowe dla powodzenia projektu jest pozyskanie głosów 168 krajów członkowskich Międzynarodowego Biura Wystaw w Paryżu, które przyznaje prawa do organizacji wystaw i nadzoruje ich przygotowania.

Wkrótce ma być znany logotyp, który będzie wykorzystywany w promocji Polski jako kandydata do organizacji tej międzynarodowej wystawy.

Tematyką tzw. małego Expo w Łodzi ma być kompleksowa rewitalizacja obszarów miejskich, a w tym roku w mieście ruszyć ma program rewitalizacji ośmiu wybranych obszarów w centrum. Inwestycje kosztować mają ok. 1 mld zł, a większość środków pochodzić ma z UE. Zdaniem prezydent Łodzi, aby zmienić Śródmieście, potrzeba nawet 4 mld zł.

Czytaj też: Rewitalizacja warta miliony 

– W tej chwili w trakcie realizacji jest program funkcjonalno-użytkowy, studium wykonalności dla całego Expo, które ma szansę być zrealizowane w naszym mieście. I oczywiście rozpoczęcie działań skierowanych do mieszkańców, bo Expo musi zyskać akceptację mieszkańców. Z tym nie jest najgorzej. Mamy przeszło 95 proc. poparcia – mówi Hanna Zdanowska.

W marcu w Brukseli zainaugurowano kampanię promocyjną w związku ze staraniami o organizację Expo 2022, która ma być kontynuowana w innych miastach i krajach, aby Polska przekonała do siebie przynajmniej połowę z krajów zgrupowanych w biurze wystawy. Decyzja o organizacji International Expo 2022 ma zapaść jesienią 2017 r.

Do 30 marca trwa głosowanie na logotyp tzw. małego Expo. Głosować można na jedną z trzech prac wybranych z ponad 180, które wpłynęły na konkurs.

Z tematyką Expo 2022, którą ma być rewitalizacja obszarów miejskich, łączy się projekt rewitalizacji obszarowej, do której miasto przystępuje w 2016 roku. – Mamy zagwarantowane środki, jesteśmy w trakcie procedowania szczegółowych planów zagospodarowania, w ślad za tym studium wykonalności i pokazanie jak będzie wyglądała rewitalizacja na terenie miasta, czyli przygotowań wszelkich dokumentów koniecznych do aplikacji o środki unijne w tym zakresie” – informuje Hanna Zdanowska.

Rewitalizacja obszarowa (kwartałowa) centrum Łodzi na lata 2014-2020 ma obejmować w sumie 20 obszarów, na które podzielone zostało Śródmieście. Inwestycje mają rozpocząć się od ośmiu wybranych obszarów, a prace mogłyby ruszyć pod koniec 2016 r.

Rewitalizacja części miejskiej tych ośmiu obszarów ma kosztować ok. 1 mld zł. Według magistratu większość środków na rewitalizację obszarową pochodzić będzie z UE m.in. w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Miasto ma zagwarantowane na ten cel ponad 400 mln zł, a także 104 mln euro z poziomu krajowego. Na razie nie wiadomo jeszcze, ile miasto będzie musiało przeznaczyć środków własnych.

Na terenie 20 planowanych do rewitalizacji obszarów Śródmieścia znajduje się prawie 1500 budynków gminnych i niemal 2500 budynków prywatnych. Inwestycje mają być prowadzone na 40 ulicach, na dwóch placach i w trzech parkach; powstać ma też pięć nowych ulic wewnątrz kwartałów. Remonty kamienic, modernizacja ulic i chodników to tylko część działań składających się na rewitalizację, bowiem podjęte mają zostać też działania społeczne, kulturalne, edukacyjne czy ekonomiczne.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.