Łódź walczy o Expo

– Wkraczamy w decydujący moment dotyczący ubiegania się o International Expo 2022 dla Polski i dla Łodzi – informuje prezydent Łodzi Hanna Zdanowska
Łódź walczy o Expo
Prezydent łodzi Hanna Zdanowska liczy, że miasto zorganizuje tzw. małe Expo. Fot. YouTube

Łódź chce się ubiegać o organizację International Expo 2022, czyli tzw. małego Expo, które odbywają się między wystawami światowymi i mają tematykę ograniczoną do jednego konkretnego problemu.

Kluczowe dla powodzenia projektu jest pozyskanie głosów 168 krajów członkowskich Międzynarodowego Biura Wystaw w Paryżu, które przyznaje prawa do organizacji wystaw i nadzoruje ich przygotowania.

Wkrótce ma być znany logotyp, który będzie wykorzystywany w promocji Polski jako kandydata do organizacji tej międzynarodowej wystawy.

Tematyką tzw. małego Expo w Łodzi ma być kompleksowa rewitalizacja obszarów miejskich, a w tym roku w mieście ruszyć ma program rewitalizacji ośmiu wybranych obszarów w centrum. Inwestycje kosztować mają ok. 1 mld zł, a większość środków pochodzić ma z UE. Zdaniem prezydent Łodzi, aby zmienić Śródmieście, potrzeba nawet 4 mld zł.

Czytaj też: Rewitalizacja warta miliony 

– W tej chwili w trakcie realizacji jest program funkcjonalno-użytkowy, studium wykonalności dla całego Expo, które ma szansę być zrealizowane w naszym mieście. I oczywiście rozpoczęcie działań skierowanych do mieszkańców, bo Expo musi zyskać akceptację mieszkańców. Z tym nie jest najgorzej. Mamy przeszło 95 proc. poparcia – mówi Hanna Zdanowska.

W marcu w Brukseli zainaugurowano kampanię promocyjną w związku ze staraniami o organizację Expo 2022, która ma być kontynuowana w innych miastach i krajach, aby Polska przekonała do siebie przynajmniej połowę z krajów zgrupowanych w biurze wystawy. Decyzja o organizacji International Expo 2022 ma zapaść jesienią 2017 r.

Do 30 marca trwa głosowanie na logotyp tzw. małego Expo. Głosować można na jedną z trzech prac wybranych z ponad 180, które wpłynęły na konkurs.

Z tematyką Expo 2022, którą ma być rewitalizacja obszarów miejskich, łączy się projekt rewitalizacji obszarowej, do której miasto przystępuje w 2016 roku. – Mamy zagwarantowane środki, jesteśmy w trakcie procedowania szczegółowych planów zagospodarowania, w ślad za tym studium wykonalności i pokazanie jak będzie wyglądała rewitalizacja na terenie miasta, czyli przygotowań wszelkich dokumentów koniecznych do aplikacji o środki unijne w tym zakresie” – informuje Hanna Zdanowska.

Rewitalizacja obszarowa (kwartałowa) centrum Łodzi na lata 2014-2020 ma obejmować w sumie 20 obszarów, na które podzielone zostało Śródmieście. Inwestycje mają rozpocząć się od ośmiu wybranych obszarów, a prace mogłyby ruszyć pod koniec 2016 r.

Rewitalizacja części miejskiej tych ośmiu obszarów ma kosztować ok. 1 mld zł. Według magistratu większość środków na rewitalizację obszarową pochodzić będzie z UE m.in. w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Miasto ma zagwarantowane na ten cel ponad 400 mln zł, a także 104 mln euro z poziomu krajowego. Na razie nie wiadomo jeszcze, ile miasto będzie musiało przeznaczyć środków własnych.

Na terenie 20 planowanych do rewitalizacji obszarów Śródmieścia znajduje się prawie 1500 budynków gminnych i niemal 2500 budynków prywatnych. Inwestycje mają być prowadzone na 40 ulicach, na dwóch placach i w trzech parkach; powstać ma też pięć nowych ulic wewnątrz kwartałów. Remonty kamienic, modernizacja ulic i chodników to tylko część działań składających się na rewitalizację, bowiem podjęte mają zostać też działania społeczne, kulturalne, edukacyjne czy ekonomiczne.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE