PARTNER PORTALU
  • BGK

Łódź. Wkrótce otwarcie Centrum Nauki i Techniki EC1

  • pt    12 grudnia 2017 - 11:27
Łódź. Wkrótce otwarcie Centrum Nauki i Techniki EC1
Do największych atrakcji Centrum Nauki i Techniki EC1 należą historyczne elementy ścieżki edukacyjnej "Przetwarzanie energii" (fot.lodz.pl)

Łódzkie Centrum Nauki i Techniki EC1 rozpocznie działalność 7 stycznia 2018 r., ale już od 12 grudnia można rezerwować bilety.
• Centrum Nauki i Techniki to ok.  18 tys. metrów kwadratowych zrewitalizowanej zabytkowej fabryki, w której stworzono trzy ścieżki edukacyjne.

• Największą jest „Przetwarzanie energii”, trasa zbudowana w oparciu o historyczne eksponaty dawnej kotłowni.

• Pozostałe dwie to „Mikro- i makroświat” oraz „Rozwój wiedzy i cywilizacji”. Obie mają pokazywać historie nauki od jej początków, aż po loty w kosmos.

 

Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska, zapraszając łodzian na otwarcie Centrum Nauki i Techniki powiedziała:

- Energia, która kiedyś płynęła z tego miejsca może stać się dla nas energią i inspiracją do zdobywania wiedzy i poznawaniu współczesnego świata.

Do największych atrakcji Centrum Nauki i Techniki EC1 należą historyczne elementy ścieżki edukacyjnej "Przetwarzanie energii". Ekspozycja opisuje krok po kroku fazy działania klasycznej elektrowni.

Czytaj też: Promocja miast i województw: Kto wydaje najwięcej na promocję?

Elementem, który uzupełnia ofertę EC1, jest strefa „Głębokiego kosmosu" należąca do kolejnej ścieżki edukacyjnej o nazwie "Mikroświat - Makroświat". W tej strefie znajdują się eksponaty opowiadające o najdalszych zakątkach Wszechświata oraz o tym, jak można je badać. Korzystając z ogromnego ekranu o ponad czterometrowej przekątnej zanurzamy się w głębinach kosmosu i z bliska oglądamy galaktyki znajdujące się nawet miliony lat świetlnych od nas.

Dzięki ulokowanej w historycznej chłodni kominowej kosmicznej ekspozycji można także "polecieć" na Międzynarodową Stację Kosmiczną.

Lotu w kosmos można doświadczyć w symulatorze opartym na technologii rzeczywistości wirtualnej (VR), zobaczyć jak wyglądają poszczególne moduły ISS (International Space Station), zapoznać się z eksperymentami wykonywanymi na orbicie, czy doświadczyć na własnej skórze jak działają niektóre komponenty stacji.

Uzupełnieniem Planetarium jest Kino 3D, które mieści się w srebrzystej kuli w miejscu, w którym historycznie zainstalowany był drugi turbogenerator stuletniej Elektrowni Łódzkiej.

Kula mieści dziesięciometrowy ekran sferyczny, na którym jest wyświetlany obraz generowany przez pięć jasnych projektorów. Obraz ma rozdzielczość 4K, a niektóre projekcje wykorzystują dodatkowo system Active 3D. Dźwięk przestrzenny jest zgodny ze standardami Dolby. Całością steruje specjalistyczne oprogramowanie Digistar 5, działające na jedenastu komputerach.

Kino 3D jest integralną częścią ścieżki "Mikroświat - Makroświat". Jest to odzwierciedlone w jego repertuarze: projekcje mają uzupełnić i poszerzyć wiedzę gości Centrum.

Zdaniem władz Łodzi Centrum Nauki i Techniki EC1 będzie nie tyle konkurencją, co uzupełnieniem dla Centrum Techniki w Warszawie.

Ceny biletów do Centrum rozpoczynają się od 14 zł i są zróżnicowane, w zależności od dni tygodnia, liczebności grup, oferty skierowanej do rodzin itp. Bilety można będzie zakupić od 12 grudnia 2017 r. na stronie Centrum.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.