PARTNER PORTALU
  • BGK

Łódź: wystartowała ogólnopolska akcja PKP PLK "Bezpieczne piątki"

  • PAP/KDS    23 czerwca 2017 - 12:12
Łódź: wystartowała ogólnopolska akcja PKP PLK "Bezpieczne piątki"
98 proc. wypadków w takich miejscach wynika z brawury i nieostrożności kierowców - przekonują pracownicy PKP PLK (fot.czestochowa.slaska.policja.gov.pl)

Dziś (23 czerwca) PKP Polskie Linie Kolejowe wystartowały z kolejną edycją ogólnopolskiej akcji "Bezpieczne piątki". W jej ramach do końca wakacji, w każdy piątek pracownicy kolei, Straży Ochrony Kolei i policjanci będą przypominać kierowcom i pieszym o właściwym zachowaniu na przejazdach kolejowo-drogowych. Akcja jest częścią kampanii społecznej - "Bezpieczny Przejazd, Szlaban na ryzyko!".
Jak powiedział na konferencji prasowej zorganizowanej w Łodzi Karol Jakubowski z PKP PLK, przed przejazdami wzmożone zostaną kontrole, rozdawane będą kierowcom, pieszym i rowerzystom ulotki, które mają przypominać im o zasadach bezpieczeństwa, przypominać, w jaki sposób mają zachowywać się na przejazdach kolejowo-drogowych tak, aby bezpiecznie przez nie przejechać czy przekroczyć.

"Akcja ma uświadomić wszystkim uczestnikom ruchu drogowego o tym, jak niebezpieczne może być lekkomyślne zachowanie na przejazdach kolejowo-drogowych" - mówił. Zwrócił uwagę, że 98 proc. wypadków w takich miejscach wynika z brawury i nieostrożności kierowców. Poinformował, że w zeszłoroczne wakacje kierowcy spowodowali na przejazdach kolejowo-drogowych w całym kraju 36 wypadków.

Zdaniem pracowników kolei najczęstszymi wykroczeniami popełnianymi przez kierowców jest brak reakcji na znak Stop, próba przejechania pod zamykającymi się rogatkami, bądź omijanie półrogatek. Dlatego - jak przekonują - najważniejszy jest rozsądek.

W podobnym tonie wypowiada się wiceprezes zarządu PKP PLK Marek Olkiewicz. Przekonuje, że każdy, kto zachowa się zgodnie z przepisami, ograniczy liczbę wypadków. "Pamiętajmy, zatrzymanie się przed przejazdem i bezpieczne zachowanie to udany wyjazd na wakacje i szczęśliwe powroty" - apeluje.

W ubiegłym roku podczas "Bezpiecznych piątków" przeprowadzono prawie 400 akcji informacyjno-prewencyjnych. Ponad 30 tys. ulotek trafiło do kierowców. Straż Ochrony Kolei udzieliła blisko 200 pouczeń. Wystawiono 123 mandaty i przeprowadzono ponad 700 kontroli trzeźwości.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.