PARTNER PORTALU
  • BGK

Łódzkie. Dzięki programowi 500 plus do rodzin trafiło 1,3 mld zł

  • pt/pap    7 kwietnia 2017 - 14:13
Łódzkie. Dzięki programowi 500 plus do rodzin trafiło 1,3 mld zł

Mija rok od uruchomienia programu 500 plus (fot.mpips.gov.pl)

W pierwszym roku programu "Rodzina 500 plus" do mieszkańców woj. łódzkiego trafiło 1,3 mld zł. Ze świadczenia korzysta ponad 176 tys. dzieci - procentowo jest ich najwięcej w gminach wiejskich, znacznie mniej beneficjentów przypada na ośrodki miejskie.
• Z programu "Rodzina 500 plus" do mieszkańców woj. łódzkiego trafiło 1,3 mld zł.

• Widoczną konsekwencją wprowadzenia programu jest poprawa wskaźników demograficznych.

• Z 500 plus korzysta znacznie mniej rodzin z większych ośrodków - w Łodzi otrzymuje je 46 proc. dzieci, w Bełchatowie 47 proc., w Kutnie - 49 proc., w Skierniewicach - 50 proc.

"Mija rok od uruchomienia najbardziej kompleksowego narzędzia wsparcia rodzin w dziejach III Rzeczypospolitej. Obecnie w Polsce świadczeniem tym objęte są ponad 3,8 mln dzieci do lat 18, co oznacza, że otrzymuje je 55 proc. wszystkich dzieci" - podkreślił wojewoda łódzki Zbigniew Rau na konferencji w piątek.

Jak dodał, widoczną konsekwencją wprowadzenia programu jest poprawa wskaźników demograficznych - w dwóch ostatnich miesiącach ubiegłego roku odnotowano w Polsce znaczący przyrost urodzeń. Poprawiła się również sytuacja materialna rodzin, zwłaszcza najuboższych.

W Łódzkiem najwyższe odsetki dzieci do 17 roku życia, na które przysługuje świadczenie, odnotowano w gminach o charakterze wiejskim, m.in. w Sadkowicach (pow. rawski) - 86 proc., Poświętnem (pow. opoczyński) - 85 proc., Rzeczyca (pow. tomaszowski) oraz Brąszewice (pow. sieradzki) - 83 proc.

Z 500 plus korzysta znacznie mniej rodzin z większych ośrodków - w Łodzi otrzymuje je 46 proc. dzieci, w Bełchatowie 47 proc., w Kutnie - 49 proc., w Skierniewicach - 50 proc.

Jak zaznaczył dyrektor Wydziału Rodziny i Polityki Społecznej Piotr Cieplucha, tylko 224 świadczenia zostały wypłacone w formie rzeczowej lub opłacenia usług - takie rozwiązanie stosowane jest w przypadku rodzin, co do których istnieje przypuszczenie, że wydadzą pieniądze w sposób niewłaściwy.

"Te przypadki stanowią zaledwie 0,01 proc. wszystkich wypłaconych świadczeń; jest to znikomy ułamek w skali województwa" - dodał.

Zdaniem Ciepluchy pierwszymi widocznymi efektami funkcjonowania programu "Rodzina 500 plus" w Łódzkiem jest m.in. obniżenie liczby wniosków o udzielenie świadczeń z pomocy społecznej o ponad 20 proc.

"W związku z tym wydawane jest mniej decyzji w sprawach tych świadczeń o 25 proc., co jest równoznaczne ze średnim wzrostem świadczenia z pomocy społecznej" - zaznaczył.

O poprawie sytuacji materialnej rodzin świadczyć ma też zwrot niewykorzystanej przez gminy w Łódzkiem dotacji na dożywianie w wysokości ponad 437 tys. zł. Jak tłumaczyły gminne ośrodki pomocy społecznej, zainteresowanie tą formą pomocy znacznie zmniejszyło się po wprowadzeniu świadczenia 500 plus.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.