PARTNER PORTALU
  • BGK

Łódzkie. Pierwszy w regionie klaster energii

  • pt    29 marca 2018 - 21:21
Łódzkie. Pierwszy w regionie klaster energii
Cztery gminy utworzą pierwszy w łódzkim klaster energii (fot.umwł)

Aleksandrów Łódzki, Konstantynów Łódzki, Parzęczew i Wartkowice powołają wspólnie klaster energii. To pierwsza taka inicjatywa w regionie łódzkim.
29 marca 2018 roku w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego podpisany został list intencyjny na rzecz powołania klastra energii na terenie gmin Aleksandrów Łódzki, Konstantynów Łódzki, Parzęczew i Wartkowice.

Czytaj też: Rząd stawia na klastry, a samorządy?

To pierwsza taka inicjatywa klastrowa w regionie łódzkim, która  ma przyczynić się do rozwoju nowoczesnej i przyjaznej środowisku gospodarki energetycznej. Idea powołania Klastra Energii wpisuje się w długofalową Strategię Rozwoju Województwa Łódzkiego. Sygnatariuszami listu intencyjnego są burmistrz Aleksandrowa Łódzkiego Jacek Lipiński, burmistrz Konstantynowa Łódzkiego Henryk Brzyszcz, wójt gminy Parzęczew Ryszard Nowakowski, wójt gminy Wartkowice Piotr Kuropatwa oraz prezes Centrum Badań i Innowacji Pro-Akademia Ewa Kochańska.

- Wyzwań do zrealizowania w regionie łódzkim jest wiele. Jednym z nich jest problem smogu. Dlatego warto wykorzystać ideę klastra energii, by przede wszystkim działać w kierunku ograniczenia tzw. niskiej emisji - powiedział Witold Stępień.

Sygnatariusze listu wyrażają chęć wspólnego działania na rzecz budowania lokalnego bezpieczeństwa energetycznego i gospodarki niskoemisyjnej oraz wspólnego działania na rzecz partnerstwa lokalnego. 

Współpracujące gminy zaplanowały powierzenie prac badawczych zmierzających do utworzenia klastra energii - Centrum Badań i Innowacji Pro-Akademia.

-  To pierwsze takie przedsięwzięcie w województwie łódzkim. Długofalowym celem klastra jest dążenie do samowystarczalności energetycznej gmin, promowanie i inicjowanie przedsięwzięć z zakresu wytwarzania energii,  zwłaszcza ze źródeł odnawialnych oraz podnoszenie efektywności energetycznej - mówiła Ewa Kochańska.

- Dla Aleksandrowa Łódzkiego bardzo istotna jest geotermia. Chcielibyśmy wykorzystać możliwości jakie stworzy Klaster Energii w tym właśnie kierunku - powiedział burmistrz Aleksandrowa Jacek Lipiński.

Gminy będą ubiegały się o wsparcie projektów klastrowych w ramach Europejskiego Funduszu Inwestycji Strategicznych na poziomie krajowym i regionalnym.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.