PARTNER PORTALU
  • BGK

Łódzkie. Ruszają spotkania w sprawie budżetu obywatelskiego województwa

  • PAP/KDS    30 marca 2018 - 11:34
Łódzkie. Ruszają spotkania w sprawie budżetu obywatelskiego województwa
W tegorocznej edycji budżet zostanie zwiększony o 3 mln zł i wyniesie 8 mln zł. (fot.shutterstock.com)

W środę (4.04) odbędzie się pierwsze spotkanie informacyjne w sprawie budżetu obywatelskiego woj. łódzkiego na 2019 rok.  Władze regionu chcą, aby odbyły się one we wszystkich powiatach.
  • Jako pierwsi możliwość wypowiedzenia się będą mieli mieszkańcy powiatu łaskiego. Spotkanie odbędzie się w Starostwie Powiatowym w Łasku.
  • Zdaniem samorządowców pierwsza edycja okazała się sukcesem i dlatego program będzie kontynuowany. Budżet zostanie zwiększony o 3 mln zł i wyniesie 8 mln zł.
  • Wprowadzono też nową kategorię zadań wojewódzkich. Oczekiwane są przede wszystkim projekty społeczne, prozdrowotne, kulturalne, edukacyjne, sportowe, turystyczne i ekologiczne, możliwe do realizacji w ciągu roku budżetowego.

Jak informuje biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi, projekty będzie można zgłaszać na przełomie kwietnia i maja. Aby dotrzeć do jeszcze większej liczby osób, zaplanowano cykl spotkań, które mają promować ideę budżetu obywatelskiego we wszystkich powiatach regionu łódzkiego. Pierwsze odbędzie się 4 kwietnia w Starostwie Powiatowym w Łasku, a kolejne 5 kwietnia w Starostwie Powiatowym w Pabianicach. Ostatnie zaplanowano 26 kwietnia w Starostwie Powiatowym w Piotrkowie Trybunalskim.

Marszałek województwa łódzkiego Witold Stępień przypomniał, że w pierwszej edycji budżetu obywatelskiego regionu mieszkańcy zgłosili ponad 300 projektów, a w głosowaniu oddali ponad 102 tys. głosów. Do realizacji wybrano 32 zadania, które otrzymały najwięcej głosów. Województwo zostało podzielone na pięć subregionów: północny, południowy, wschodni, zachodni i miasto Łódź. W każdym na zadania przeznaczono po 1 mln zł.

Czytaj więcej: Budżet obywatelski w Tarnowie. Do podziału 2,1 mln zł

Najwięcej głosów - 14 tysięcy - zdobyła "Promocja województwa poprzez plenerowe spotkania z kulturą i historią w gminie Poświętne i nie tylko", na które przeznaczono 268 tys. zł. Projekt wiąże się z obchodami 50-lecia koronacji Obrazu Świętej Rodziny w Studziannie, której dokonali kardynałowie Stefan Wyszyński i Karol Wojtyła.

W Łodzi najwięcej głosów zdobył projekt publikacji popularnonaukowej z okazji 110-lecia Łódzkiego Klubu Sportowego. Na ten cel ma być przeznaczone 142 tys. zł. Znacznie więcej - 246 tys. zł - ma kosztować zakup defibrylatorów AED do pojazdów kolejowych woj. łódzkiego i wsparcie terapeutyczne dla dzieci chorych onkologicznie - 177 tys. zł.

Wszystkie projekty, które zwyciężyły w poprzednim głosowaniu nad budżetem obywatelskim, zostaną zrealizowane w 2018 roku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.