PARTNER PORTALU
  • BGK

Lokal na start: Kolejne miasto wynajmuje lokale za złotówkę

  • MN    3 listopada 2016 - 14:58
Lokal na start: Kolejne miasto wynajmuje lokale za złotówkę
Ze zniżek, które oferuje program w Bydgoszczy, mogą korzystać przedsiębiorcy będący na tzw. „małym ZUS-ie”. (fot. UM Bydgoszcz)

• W Bydgoszczy rusza program adresowany do początkujących przedsiębiorców "Lokal na start".
• Pozwoli na wynajęcie lokalu przeznaczonego na firmę za symboliczną złotówkę.
• Umowy na dzierżawę lokalu będą podpisywane na czas określony. 
• Z takiego rozwiązania korzystają też inne polskie miasta.
Program „Lokal na start” jest adresowany przede wszystkim do osób rozpoczynających działalność gospodarczą. Dzięki niemu początkujący przedsiębiorcy otrzymają wsparcie w postaci udostępnienia lokali za symboliczną kwotę – 1 zł za metr kwadratowy powierzchni lokalu przez pierwsze 2 lata od momentu rozpoczęcia działalności gospodarczej. Pozwoli to zaoszczędzić pieniądze stawiającym pierwsze kroki w biznesie i przeznaczyć je na inne potrzeby związane z prowadzeniem firmy, np. promocję, reklamę lub wyposażenie lokalu do potrzeb swojej działalności.

W czwartek 27 października prezydent Rafał Bruski podpisał zarządzenie wprowadzające program. – W Bydgoszczy mamy zaledwie 4,9 proc. bezrobocia, ale zależy nam także na nowych firmach – mówi prezydent Rafał Bruski. – Liczę, że program zmotywuje tych, którzy wahają się, czy rozpocząć działalność gospodarczą - ta początkowo jest zawsze obciążona dużymi kosztami. Dzięki lokalowi za złotówkę te koszty się zmniejszą. Dodatkową korzyścią jest zagospodarowanie miejskich lokali.

Czytaj też: Nie chcą samochodów na starówce, więc ich nie będzie

Jak podkreślają władze Bydgoszczy, program „Lokal na start” ma szansę korzystnie wpłynąć na wizerunek miasta – zagospodarowane zostaną pustostany, a prowadzenie działalności biznesowej w dotychczas nieużytkowanych miejscach będzie oddziaływać na ożywienie danego obszaru miasta. To także oszczędności – Administracja Domów Miejskich musi utrzymywać lokale, na wynajęcie których nie ma chętnych. Symboliczna opłata za wynajem zachęci do zagospodarowania tych właśnie miejsc przez firmy. Program może także wpłynąć na wzrost liczby firm otwieranych w Bydgoszczy, a to będzie miało pozytywny wpływ na rozwój gospodarczy miasta.

Jak działać będzie program w praktyce? Umowy na dzierżawę lokalu będą podpisywane na czas określony, maksymalnie na 3 lata z możliwością miesięcznego wypowiedzenia umowy. Zgodnie z umową, czynsz wynosić będzie 10 zł za metr kwadratowy powierzchni lokalu. Z tym, że przez pierwsze 24 miesiące od rozpoczęcia działalności gospodarczej, wynajmujący otrzyma bonifikatę w kwocie 9 zł/m kw. Po wspomnianej zniżce, czynsz wynosić będzie symboliczną złotówkę. Po dwóch latach od rozpoczęcia działalności, prawo do bonifikaty wygasa, a czynsz wynosić będzie 10 zł/m kw.

Ze zniżek, które oferuje program mogą korzystać przedsiębiorcy będących na tzw. „małym ZUS-ie”, czyli w okresie pierwszych dwóch lat od momentu rozpoczęcia działalności gospodarczej.

Programem mają zostać objęte lokale, na które dwukrotnie w ramach przetargu nie znalazł się chętny najemca.

Czytaj też: Wrocławiowi marzy się tytuł Zielonej Stolicy Europy w 2019

REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.