Lubelskie: Sadownicy chcą promować „Jabłko Lubelskie”

„Jabłko Lubelskie” pod tą marką firma LubApple chce sprzedawać jabłka pięciu największych producentów owoców z województwa lubelskiego. Ma być to sposób na promocję lokalnych produktów, 


Lubelskie: Sadownicy chcą promować „Jabłko Lubelskie”
- Nasze jabłko jest wyjątkowe. Tyle tylko, że jest nierozpoznawalne, a nawet w naszym rejonie mało widoczne - zwraca uwagę prezes zarządu LubApple Zbigniew Chołyk (fot. pixabay.com)

• Marka "Jabłko Lubelskie" ma promować na polskim i zagranicznym rynku te owoce pochodzące z terenów Lubelszczyzny, gdzie sadownictwo ma długoletnią tradycję.

• Owoce w opakowaniach ze specjalnymi oznaczeniami mają się niebawem pojawić w sklepach.

• - Nasze jabłko jest wyjątkowe. Tyle tylko, że jest nierozpoznawalne, a nawet w naszym rejonie mało widoczne - zwraca uwagę prezes zarządu LubApple Zbigniew Chołyk.

Jak dodaje, od kilku lat LubApple próbuje poszerzyć i zintensyfikować działania promocyjne, skierowane do odbiorców krajowych i zagranicznych.

- Chcemy powiedzieć konsumentom: szukajcie naszego jabłka, ono jest naprawdę dobrej jakości - powiedział Chołyk. 

Spółka LubApple założona została w 2015 r. Skupia pięciu największych producentów owoców z województwa lubelskiego - ZPO Stryjno-Sad, Józefów Sad, Witabo, FruVitaLand oraz ZPO Sadpol. Rocznie produkują oni ok. 100 tys. ton owoców, z czego ponad 90 proc. stanowią jabłka. Pozostałe to maliny, wiśnie, truskawki, gruszki, śliwki oraz porzeczki.

Marką "Jabłko Lubelskie" objęte ma być sześć głównych odmian tych owoców - Golden, Gala, Red Jonaprince, Jonagored, Szampion i Idared.

Jak zapowiada Chołyk, jabłka te w opakowaniach oznaczonych znakami marki pojawią się niebawem w sklepach, w niektórych jeszcze w październiku. Firma prowadzi też rozmowy z sieciami supermarketów, aby tam jabłka - dostarczane przez LubApple - także były oznaczane marką "Jabłko Lubelskie".

- Jest to trudne, bo największe sieci chcą, by w ich sklepach nie było produktów oznaczonych inaczej, niż oni sobie życzą; chcą mieć przede wszystkim swój znak towarowy (…). Chcemy o to zawalczyć i tym supermarketom zaproponować, ażeby jabłka z marką "Jabłko Lubelskie" były przez nich kupowane - dodał.

Owoce LubApple są dostępne w Polsce w siedmiu popularnych sieciach sklepów. Firma sprzedaje też owoce do kilkunastu krajów m.in. Hiszpanii, Szwecji, Francji, Holandii, Albanii, Kazachstanu, Izraela, Libii, Egiptu, Arabii Saudyjskiej, Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Woj. lubelskie zajmuje drugie miejsce w Polsce (po mazowieckim) pod względem produkcji owoców z drzew. Według informacji Urzędu Statystycznego w Lublinie sadownicy z regionu lubelskiego w 2016 r. zebrali 595,1 tys. ton tych owoców, co stanowi 14,6 proc. krajowej produkcji. Prawie 88 proc. lubelskich zbiorów stanowiły jabłka.

Na Lubelszczyźnie uprawom sadowniczym sprzyjają warunki klimatyczne i glebowe - region lubelski wyróżnia duże nasłonecznienie, nieskażone powietrze oraz występowanie gleb wapiennych, korzystnych zwłaszcza dla uprawy jabłoni.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

OGRANICZONY!!! Pismaku PAP/KDS!!! Lubelszczyzny na mapie nie ma i z treści wynika, że nie rozumiesz użytego określenia, ponieważ województwo lubelskie, nie lubelska ziemia, nie Lubelszczyzna, a kto historię zmienia ma urojenia, a więc pismaku - doucz się historii i geografii ojcz...yzny i gdy pewny jesteś swego, wskaż teren Lubelszczyzny? Polscy uczeni, manię wielkości tępakom wytłumaczyli i wielką Lubelszczyzną, do lubelskiej ziemi zmniejszyli. Morał taki!!!! Propagandę kłamstwa rozpowszechniasz, i zachodzi podejrzenie, że zaburzenia umysłowe masz! >>>>>>>> Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji Departament Administracji Publicznej.Pismo AP/712-1102/05/Jmo z dnia 31.08.2005.Obecne województwo lubelskie posiada prawne umocowanie w ustawie z dnia 24 lipca 1998r o wprowadzeniu zasadniczego trójstopniowego podziału terytorialnego państwa/Dz.U.Nr 96,poz.603/Przepisy tej ustawy są jednoznaczne i nie umożliwiają stosowania w odniesieniu do tej jednostki zasadniczego podziału terytorialnego państwa nazw zamiennych.Zatem używanie nazwy "Ziemia Lubelska-Lubelszczyzna/czy innych/ na określenie województwa lubelskiego jest nieuprawnione.Dorota Żebrowska. WIKIPEDYŚCI. My wiemy, że to stosowanie tego określenia może nie jest uprawnione, może nieodpowiednie, ale fakty i źródła mówią jak w artykule. Proszę napisać do urzędu marszałkowskiego i urzędu wojewódzkiego a szczególnie mediów by tego nie robiły. Wikipedia przedstawia tylko fakty JDavid 11:28,18 grudnia 2011(CET rozwiń

Chełmianin N, 2017-10-07 12:38:05 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE