PARTNER PORTALU
  • BGK

Lublin: Mural upamiętni żydowskich mieszkańców miasta

  • PAP    29 października 2016 - 16:27
Lublin: Mural upamiętni żydowskich mieszkańców miasta
Mural będzie miał długość 100 metrów, a wysokość - 4 metry. (Lublin, fot.lublin.eu)

• Specjalny 100-metrowy mural przypominać będzie o żydowskich mieszkańcach Lublina, którzy przez wieki współtworzyli historię i kulturę miasta.
• Powstaje z okazji zbliżającej się rocznicy 700-lecia nadania Lublinowi praw miejskich.
Mural będzie miał długość 100 metrów, a wysokość - 4 metry. Malowidło powstaje na ścianie umacniającej brzeg rzeki Czechówki, niedaleko Zamku Lubelskiego, wokół którego przed wojną rozciągała się dzielnica żydowska. W czasie II wojny światowej Niemcy utworzyli tu getto; jego mieszkańców wywieziono i wymordowano, a dzielnica została zburzona.

- Upamiętniając dzielnicę żydowską zdecydowaliśmy się na formę muralu - przystępną i czytelną dla wszystkich. Przez wieki Żydzi współtworzyli historię i kulturę Lublina, kształtując jego tożsamość. Urodziny miasta są okazją, by przypomnieć o wspólnym dziedzictwie - powiedział rzecznik prasowy Ośrodka Brama Grodzka Teatr NN Grzegorz Jędrek.

Czytaj też: Radom. Powstaje mural upamiętniający wydarzenia Czerwca ’76

Ta samorządowa jednostka kultury zajmuje się m.in. dokumentowaniem i przypominaniem dziedzictwa kulturowego i historycznego Lublina oraz regionu.

Mural będzie kolażem zdjęć lubelskiego dokumentalisty Stefana Kiełszni (1911-1987) wykonanych na ulicach dawnej dzielnicy żydowskiej - m.in. Lubartowskiej i Kowalskiej - w latach 30-tych XX w. Są na nich widoczne m.in. kamienice, na których wiszą szyldy w języku polskim i w jidysz. Znajdzie się tam także zdjęcie spacerującego z ojcem Henia Żytomirskiego - żydowskiego chłopca, zamordowanego prawdopodobnie na Majdanku. Losy Henia i jego rodziny to jedna z niewielu udokumentowanych historii o lubelskiej rodzinie żydowskiej.

Na muralu zostanie też umieszczony wiersz "Lublinie, moje święte miasto" wybitnego żydowskiego poety, urodzonego w Lublinie, Jakuba Glatsztejna (1896-1971). Ponadto będzie widoczny plan Lublina z 1928 r. z zaznaczoną dzielnicą żydowską.

Czytaj też: Lublin. Radni chcą zakazu ruchu tranzytowego przez miasto

Cały mural ma być gotowy w listopadzie; będzie pomalowany specjalnym lakierem zabezpieczającym przed zniszczeniem. - Chcemy, żeby pozostał na długo i przypominał o tym, czego w Lublinie brakuje, o tej społeczności, która tu żyła i pracowała, tworzyła historię tego miasta, a której już nie ma i niewiele zostało po niej śladów - dodał Grzegorz Jędrek.

Żydzi osiedlali się w Lublinie już w XIV w. Od końca XVI w. w mieście działała uczelnia talmudyczna i zbierał się żydowski Sejm Czterech Ziem. Przez cały XIX wiek Żydzi stanowili ponad połowę mieszkańców miasta. W okresie międzywojennym wśród niemal 110 tys. mieszkańców Lublina było ich 40 tys. W 1930 r. rabin Majer Szapiro założył w Lublinie najbardziej prestiżową szkołę rabinacką na świecie - Jeszywas Chachmej Lublin. Do dziś zachował się jej budynek, który został w ostatnich latach odrestaurowany. Mieści się w nim obecnie synagoga, siedziba lubelskiej filii Warszawskiej Gminy Żydowskiej oraz hotel. Wyburzona podczas wojny przez hitlerowców dzielnica żydowska, nigdy nie została odbudowana.

Mural powstaje z myślą o 700. rocznicy nadania miastu Lublin przywileju lokacyjnego na prawie magdeburskim przez księcia Władysława Łokietka, która przypada w 2017 r. Obchody 700-lecia Lublina potrwają przez cały rok; zaplanowano różne imprezy kulturalne, naukowe, sportowe, edukacyjne.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Gustaw J, 2016-11-01 18:41:22

    A czy ktoś pytał ludzi o zdanie czy chcą taki mural??to samowola i działanie przeciw obywatelom! czy w Lublinie nie ma już naprawdę kogo upamiętniać ?żenujące!!!!!!!!!!