PARTNER PORTALU
  • BGK

Lubuskie Centrum Winiarstwa instytucją marszałkowską

  • aw    4 lipca 2016 - 16:40
 Lubuskie Centrum Winiarstwa instytucją marszałkowską
(fot.pixabay)

• Nie w zarządzie muzeum, ani w rękach winiarzy - Lubuskim Centrum Winiarstwa będzie jednostką urzędu marszałkowskiego.
• Kluczowym partnerem samorządu w budowie największej w Polsce winnicy jest Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Sulechowie.
• w Lubuskim Centrum Winiarstwa powstanie też centrum promocji.
- Stworzyliśmy pewną markę w regionie. Promujemy szlak wina i miodu oraz wielowiekowe tradycje. Chcemy, aby w Lubuskim Centrum Winiarstwa powstało centrum promocji. Chcemy, aby wszyscy winiarze mieli do niego równy dostęp – podkreślała marszałek, Elżbieta Polak z lubuskimi winiarzami na temat przyszłości LCW w Zaborze oraz winnicy samorządowej.

Trudne początki, potem "z górki"

Podczas spotkania marszałek Elżbieta Anna Polak wyjaśniła, że były różne koncepcje prowadzenia Centrum. Miało nim zarządzać muzeum w Ochli, następnie samorząd chciał przekazać je w zarządzanie winiarzom. Jednak nie spotkało się to z zainteresowaniem. Więc obiekt ten będzie jednostką urzędu marszałkowskiego.

- Początki bywają trudne, ale żeby rozkręcić jakąś działalność, trzeba próbować różnych możliwości, szczególnie, że partnerów jest tak wielu. Potrzebna jest współpraca w partnerstwie. Urząd marszałkowski to partnerstwo gwarantuje. Z naszej strony działania do których się zobowiązaliśmy w ramach umowy partnerskiej są realizowane – wyjaśniła.

Kluczowym partnerem w budowie największej w Polsce winnicy jest Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa (PWSZ) w Sulechowie, która jest właścicielem ziemi przejętej od ANR. W akcie notarialnym wyznaczono zadania do wykonania w ciągu 10 lat.

- Budujemy przyjazne relacje z PWSZ. Bardzo zależy nam na rozwijaniu współpracy regionu z winiarzami – zakończyła. W efekcie rozmów ustalono, że powstanie rada Lubuskiego Centrum Winiarstwa. – Będzie to podmiot – partner do rozmowy, który będzie reprezentował 13 winiarzy posiadających parcele na samorządowej winnicy – wyjaśniła marszałek.

PWSZ w Sulechowie chce współpracować

Dotychczasową współpracę z winiarzami podsumował także rektor PWSZ w Sulechowie prof. Marian Miłek. Odniósł się on do sugestii winiarzy związanymi z zarządzaniem działkami w przyszłości.

– Uczelnia nie może naruszyć stanu prawnego przez co najmniej 10 lat. Wypracowaliśmy aneks do umowy, który zaakceptowały strony – wyjaśnił. Podkreślał także, że liczy na współpracę winiarzy w kontekście kształcenia na kierunku winiarstwo.

Podczas spotkania zaprezentowane zostały efekty dotychczasowych działań mających na celu wypromowanie Lubuskiego, jako regionu winiarskiego. – Działania promocyjne odbiły się szerokim echem w kraju i zagranicą. Bardzo wypromowaliśmy szlak wina i miodu – podkreślała Joanna Malon, dyrektor Departamentu Przedsiębiorczości i Strategii Marki UMWL. - Musimy to kontynuować. Jesteśmy otwarci na wszelkie sugestie. Chcemy zaprezentować tutaj potencjał regionu, także państwa winnice – wyjaśniła.

W spotkaniu udział wzięła także radna sejmiku Małgorzata Gośniowska-Kola.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.