PARTNER PORTALU
  • BGK

Lubuskie chce podjąć współpracę z Waszyngtonem

  • MN    5 stycznia 2017 - 11:41
Lubuskie chce podjąć współpracę z Waszyngtonem
Lubuskie liczy na współpracę z USA, np. poprzez ekspansję lubuskich przedsiębiorców na rynek amerykański. (fot. pixabay.com)

• Duży rynek, duże możliwości - tak władze woj. lubuskiego widzą Amerykę, z którą chciałyby podjąć współpracę.
• Członek zarządu województwa Tadeusz Jędrzejczak spotkał się w tym celu z prezesem Polsko-Amerykańskiej Izby Handlowej i przedstawicielem Unii Gospodarczej Polonii Świata w Polsce.
• Tematem rozmów były możliwości gospodarczej współpracy pomiędzy regionem lubuskim a stanem Waszyngton.
Tadeusz Jędrzejczak spotkał się wczoraj (4 stycznia) z prezesem Polsko-Amerykańskiej Izby Handlowej Pacific Northwest Bohdanem Raciborskim oraz Zdzisławem Wojtasikiem, przedstawicielem Unii Gospodarczej Polonii Świata w Polsce.

Na spotkaniu zaprezentował potencjał gospodarczy województwa lubuskiego. Przedstawił atuty komunikacyjne regionu związane m.in. z trasami A2 i S3 oraz lotniskiem w Babimoście.

Jędrzejczak nie bez powodu podkreślił również znaczenie winiarstwa w regionie i możliwości jakie daje przemysł winny dla rozwoju przedsiębiorczości. Stan Waszyngton jest bowiem przodującym producentem wina w USA zaraz po Kalifornii.

Mniej znany jest fakt, że to także największy producent jabłek i chmielu w całym kraju. Również tam narodziły się znane obecnie na całym świecie firmy takie jak Nordstrom, UPC, Starbucks Coffee czy Amazon, a przez wiele lat stan był główną siedzibą konglomeratu lotniczo-aeronautycznego Boeing.

- Wiele nas łączy i widzimy szanse dla naszej współpracy – przekonywał Bohdan Raciborski.

Czytaj też: Śląskie zawarło współpracę z Nevadą. Współpraca m.in. w zakresie przemysłu, nauki i techniki

Zdzisław Wojtasik zapewniał, że województwo lubuskie ma wiele do zaoferowania, a rynek amerykański jest chłonny i otwarty na dobrej jakości europejskie produkty. Polsko-Amerykańska Izba Handlowa dysponuje potencjałem ludzkim, finansowym oraz siecią kontaktów, które są tak ważne w pozyskiwaniu kontraktów z partnerem amerykańskim.

Ekspansji lubuskich producentów za ocean sprzyja projekt urzędu marszałkowskiego dotyczący promocji regionu i umiędzynarodowienie sektora MŚP, w ramach którego zaplanowano organizację misji gospodarczych do USA (Las Vegas, Miami).

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.