PARTNER PORTALU
  • BGK

Lubuskie i Brandenburgia rozmawiają o kolejowych połączeniach

  • pt    27 czerwca 2016 - 09:51
Lubuskie i Brandenburgia rozmawiają o kolejowych połączeniach

lżbiety Anny Polak z premierem Kraju Związkowego Brandenburgia Dietmarem Woidke (fot.lubuskie.pl)

• Transgraniczne połączenia kolejowe oraz projekty polsko-niemieckie finansowane w ramach programu Europejskiej Współpracy Terytorialnej były tematem spotkania lubuskiej marszałek Elżbiety Anny Polak z premierem Kraju Związkowego Brandenburgia Dietmarem Woidke.
• Szefowie obu regionów poruszyli najważniejsze międzyregionalne tematy w Bad Muskau, przy okazji wspólnych obchodów Święta województwa lubuskiego w Parku Mużakowskim.
Marszałek Elżbieta Anna Polak podkreśliła, że program transgraniczny EWT zdecydowanie przyspieszył od czasu ostatniego spotkania z premierem Brandenburgii. Zarządzanie programem EWT na polsko-niemieckiej granicy odbywa się obecnie po stronie niemieckiej, w Poczdamie.

– Dziękuję za to przyspieszenie. Widać, że pana premiera słuchają – stwierdziła marszałek.

Premier Woidke przypomniał, że jednym z kluczowych tematów transgranicznych w ostatnim czasie są połączenia kolejowe między Polską a Niemcami i konieczność ich rozszerzenia. Temu tematowi był poświęcony m.in. niedawny polsko-niemiecki „szczyt kolejowy”.

– Jest wola, abyśmy działali nie tylko w strefie przygranicznej, ale znacznie szerzej – powiedział premier Woidke. – W tej sprawie poczyniono już pierwsze pozytywne kroki, ale trzeba zrobić więcej.

– Potrzebna jest jednak większa promocja tych połączeń – podkreśliła marszałek Polak. – Mam nadzieję, że połączenia na południu naszego regionu, które obecnie funkcjonują jako weekendowe, uda się rozszerzyć na tygodniowe. Dobrze się składa, że obecnie, kiedy Wrocław jest europejską stolicą kultury, będzie można sprawdzić, czy jest na to zapotrzebowanie.

Premier Woidke zapewnił, że brandenburskie ministerstwo komunikacji zostanie zapoznane z tym problemem.

Marszałek Polak podkreśliła, że ta sprawa jest niesłychanie ważna dla regionu lubuskiego - transgraniczne połączenia kolejowe pomagają w niwelowaniu dysproporcji rozwojowych między Polską a Niemcami.

– Jesteśmy gotowi nadal dopłacać do tych połączeń, przynajmniej do momentu, kiedy staną się one dochodowe – podsumowała marszałek.

Tematem rozmów była także polsko-niemiecka współpraca szpitali i klinik przy kierunku lekarskim na Uniwersytecie Zielonogórskim. Premier Woidke i marszałek Polak spotykają się regularnie, Brandenburgia jest najważniejszym regionem partnerskim woj. lubuskiego.

Spotkanie odbyło się w Nowym Zamku w Bad Muskau, przed uroczystą sesją Sejmiku województwa lubuskiego, na którym premier Woidke odebrał tytuł zasłużonego dla województwa lubuskiego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.