PARTNER PORTALU
  • BGK

Ludwik Węgrzyn: Mam nadzieję, że rząd weźmie przykład z prezydenta

  • pt    29 maja 2017 - 16:48
Ludwik Węgrzyn: Mam nadzieję, że rząd weźmie przykład z prezydenta
Prezydent Andrzej Duda, obok Ludwik Węgrzyn podczas spotkania w Warszawie (fot.prezydent.pl)

- Jest to dla mnie nadzieja, że rola i znaczenia samorządów zostaną zauważone, że zacznie się z nami rozmawiać – mówi o spotkaniu prezydenta z samorządowcami jeden z odznaczonych przez Andrzeja Dudę Krzyżem Kawalerskim - Ludwik Węgrzyn.
Ludwik Węgrzyn, starosta bocheński i prezes Związku Powiatów Polskich  jako jeden z kilkunastu samorządowców odebrał z rąk prezydent Andrzeja Dudy Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. Wysokie odznaczenia wręczono podczas spotkania w Pałacu Prezydenckim z okazji Dnia Samorządu, który przypada 27 maja.

- To dla mnie wielkie wyróżnienie, ale traktuję je także jako docenianie działalności Związku Powiatów Polskich i znaczenia powiatów – mówi nam Ludwik Węgrzyn.

Prezes ZPP nie ukrywa, że w działaniach prezydenta pokłada nadzieję na konstruktywne działania wokół samorządów. – Jest to dla mnie nadzieja, że rola i znaczenie samorządów zostaną zauważone, że zacznie się z nami rozmawiać. Bo dzisiaj jest tak, że o zmianach dotyczących powiatów dowiadujemy się z mediów, nikt tego z nami nie konsultuje. Spotkanie z prezydentem zbudowało moją wiarę, że zacznie się o nas myśleć nie tylko przy okazji święta – mówi.

Poniedziałkowe spotkanie miało charakter uroczysty, ale Ludwik Węgrzyn przypomina, że kilka dni temu doszło do spotkania przedstawicieli samorządów z prezydentem i tam padły konkretne obietnice.

- Prezydent zapowiedział powołanie komisji, która zajmie się przeglądem przepisów prawa dotyczących samorządów, a jest tego sporo, przecież nie tylko ustrojowe, ale choćby finansowe. Mam nadzieję, że taka praca ruszy i wreszcie te sprawy zostaną uporządkowane.

Jakie najpilniejsze zadania dostrzega prezes ZPP?

- Wszyscy zachłysnęliśmy się tematem kadencyjności, ale myślę, że są ważniejsze sprawy, przede wszystkim uporządkowanie ustroju poszczególnych jednostek i rodzajów samorządów.

Jego zdaniem natychmiastowej pracy wymaga ustawa o kompetencjach samorządów.

- W proponowanym przez prezydenta referendum opiniodawczym my widzielibyśmy kilka pytań dotyczących samorządów, bo do tej pory w Konstytucji zapisany jest tylko samorząd gminny, a naszym zdaniem powinno się także konstytucyjnie zapisać prawa samorządów powiatowego i wojewódzkiego, aby nie można było im zabierać kompetencji, bo akurat komuś się tak podoba – mówi Węgrzyn.

Prezes ZPP zapytany, czy Kancelaria Prezydencka może się stać pośrednikiem w rozmowach rządu i JST, odpowiada:  

– Myślę, że nie ma takiej potrzeby, żeby najważniejsza osoba w państwie była w to zaangażowana, prezydent ma ważniejsze sprawy na głowie  – twierdzi starosta bocheński. – Prezydent może takim rozmowom patronować, ale dogadywać się musimy sami, a jest o czym rozmawiać.

 - Mam nadzieję, że te działania prezydenta będą przykładem dla rządu – kończy Ludwik Węgrzyn.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • ocena z Bochni, 2017-05-29 17:28:04

    Węgrzyn to wazeliniarz kazdej władzy :) jedno biorą odznaczenia od PAD a inni oddają :) to ostatnia kadencja PAD i Adrian do poczekalnii