PARTNER PORTALU
  • BGK

Magdalena Fularczyk-Kozłowska, Natalia Madaj, Jerzy Riegel i Wojciech Zegarski w alei Bydgoskich Autografów

  • PAP/MIW    24 września 2017 - 10:08
Magdalena Fularczyk-Kozłowska, Natalia Madaj, Jerzy Riegel i Wojciech Zegarski w alei Bydgoskich Autografów
Spiżowe tabliczki są wkomponowane w bruk ulicy Długiej, tworząc aleję wybitnych osobowości związanych z miastem. (fot. www.visitbydgoszcz.pl)

Wioślarki Magdalena Fularczyk-Kozłowska i Natalia Madaj, artysta fotografik Jerzy Riegel i chirurg prof. Wojciech Zegarski w sobotę odsłonili spiżowe tabliczki ze swoimi autografami na Starym Mieście w Bydgoszczy. Od 2007 r. uhonorowano w ten sposób 33 osoby.
• Wyróżnieniem "Bydgoskie Autografy" honorowane są osoby "szczególnie zasłużone dla budowania dobrego imienia Bydgoszczy w Polsce, w Europie i na świecie". Spiżowe tabliczki są wkomponowane w bruk ulicy Długiej, tworząc aleję wybitnych osobowości związanych z miastem.

• W skład kapituły wyróżnienia, pod przewodnictwem prezydenta Bydgoszczy, wchodzą przedstawiciele bydgoskich uczelni, samorządy miasta i lokalnych mediów, a od tego roku również laureaci z poprzednich lat.

• W czasie uroczystości odsłonięcia autografów przewodniczący kapituły wyróżnienia, prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski pokreślił, że kultura, sport i medycyna od wielu lat są silną stroną miasta, a właśnie te dziedziny reprezentują tegoroczni laureaci. Zaznaczył, że wszystkich łączy olbrzymi profesjonalizm.

Wioślarki Fularczyk-Kozłowska i Madaj chociaż nie są rodowitymi bydgoszczankami, to największe sukcesy odniosły w barwach bydgoskiego klubu Lotto-Bydgostia. Wspólnie zdobyły złoty medal w dwójce podwójnej na ostatnich igrzyskach olimpijskich w Rio de Janeiro (2016). Fularczyk-Kozłowska w swoim dorobku ma też brązowy medal olimpijski z Londynu (2012), wywalczony w tej samej konkurencji z poznanianką Julią Michalską. Obie laureatki mogą poszczycić się też medalami mistrzostw świata i Europy.

Jerzy Riegel zajmuje się fotografią czarno-białą, a szczególnie upodobał sobie trudną i pracochłonną technikę - izohelię. W swoich bardzo charakterystycznych pracach uwiecznia ludzi, pejzaże i dawną architekturę, a szczególne miejsce w jego twórczości zajmują tematy bydgoskie. Jego fotografie prezentowane były w wielu krajach, znajdują się w muzeach i zbiorach prywatnych. W tym roku został wyróżniony Medalem Zasłużony Kulturze "Gloria Artis".

Prof. Wojciech Zegarski jest specjalistą chirurgii ogólnej i onkologicznej. Jest kierownikiem Katedry Chirurgii Onkologicznej Centrum Onkologii - Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Jego zainteresowania zawodowe koncentrują się na chorobach nowotworowych przewodu pokarmowego, ze szczególnym uwzględnieniem schorzeń jelita grubego.

Aleja "Bydgoskie Autografy" powstała w 2007 r., co roku odsłanianych jest tam kilka tabliczek. Wśród uhonorowanych są m.in.: aktor Leonard Pietraszak, reżyser Jerzy Hoffman, pianista Rafał Blechacz, rzeźbiarz Michał Kubiak, b. dyrektor Filharmonii Pomorskiej Eleonora Harendarska, dyrektor Opery Nova Maciej Figas, piłkarz Zbigniew Boniek, wioślarz Robert Sycz i żużlowiec Tomasz Gollob.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.