PARTNER PORTALU
 • BGK

Mają pomysł na nowy, bezpartyjny ustrój Warszawy

 • pt/pap    1 marca 2017 - 06:55
Mają pomysł na nowy, bezpartyjny ustrój Warszawy
Samorządowcy proponują wprowadzenie systemu wyborczego STV (fot. pixabay.com)

Pomysł na nowy ustrój Warszawy przedstawili warszawscy bezpartyjni samorządowcy.
Jak ocenili obecny ustrój stolicy jest niedostosowany do zarządzania dużymi miastami. Podkreślili, że ich propozycja daje władzę dzielnicom i mieszkańcom.
Podczas konferencji prasowej samorządowcy podkreślali, że obecnie obowiązująca tzw. ustawa warszawska regulująca ustrój stolicy nie działa w interesie mieszkańców. Według nich spowodowane jest to faktem, że dzielnice nie posiadają niezależności finansowej oraz brakiem stosowania zasady pomocniczości.

Jak zaznaczono, zarządzanie i planowanie rozwoju Warszawy spoczywa w większości na prezydencie stolicy oraz Radzie m.st. Warszawy, zaś Rada Dzielnicy jest organem "pozbawionym poważniejszych kompetencji". Samorządowcy zwracali uwagę na negatywne konsekwencje centralizacji władzy w Warszawie. Wśród nich wymienili aferę reprywatyzacyjną, znaczne niewykonanie budżetu inwestycyjnego, brak planowania przestrzennego i nieograniczone "rozlewanie się" Warszawy na tereny pozbawione infrastruktury komunalnej.

Radna bezpartyjna z dzielnicy Wola Aneta Skubida jako jedną z wad dotychczasowego ustroju Warszawy wskazała, że "pod rządami aktualnej ustawy, o burmistrzach mówi się, że są niczym +pionki w grze+, są przerzucani z dzielnicy do dzielnicy". "Burmistrzowie nie czują się gospodarzami w swoich dzielnicach, raczej przypominają namiestników partyjnych" - dodała.

Wiceprezes Inicjatywy Mieszkańców Warszawy Iwona Szatkowska wskazywała na zbyt silną władzę prezydenta miasta, a także zbyt silną rolę Rady m.st. Warszawy. "Rola dzielnic jest iluzoryczna, należy to zmienić" - oceniła. "Nie tylko krytykujemy stan obecny, ale przedstawiamy alternatywę, która daje władzę dzielnicom i mieszkańcom" - podkreśliła.

Przewodniczący rady dzielnicy Śródmieście Michał Sas ocenił, że obecny ustrój samorządowy jest niedostosowany do zarządzania miastami powyżej 100 tys. mieszkańców i zaproponował zmianę ustawy o samorządzie gminnym. Zgodnie z nią, w dużych miastach dostępny byłby dwuszczeblowy samorząd: dzielnica byłaby podstawową jednostką samorządu posiadającą samodzielność i osobowość prawną, a miasto ustawowym związkiem dzielnic. Osiedle stanowiłoby jednostkę pomocniczą dzielnicy.

Wiceprezes Inicjatywy Mieszkańców Warszawy Antoni Pomianowski postulował, by dzielnica jako samodzielna jednostka administracyjna była zarządzana przez burmistrza wybieranego w bezpośrednich wyborach.

"Tylko to zagwarantuje pełną odpowiedzialność burmistrza przed wyborcami i przed mieszkańcami" - uzasadniał. Projekt warszawskich samorządowców zakłada także stworzenie Komisji Rad Dzielnic przy Radzie Warszawy, w której każda dzielnica miałaby jednego reprezentanta. Komisja ta poza głosem doradczym podczas decyzji podejmowanych przez Radę Warszawy będzie miała uprawnienia do sprzeciwu wobec uchwał Rady.

Przewodniczący Rady Osiedla Muranów Ryszard Krzysztofowicz zaproponował, by wzmocnić także pozycję Rady Osiedla, jako organu opiniodawczego. Zgodnie z założeniami projektu, w Radzie Dzielnicy byłaby Komisja Rad Osiedli mająca uprawnienia do sprzeciwu wobec uchwał tej Rady.

Samorządowcy proponują wprowadzenie systemu wyborczego STV (Single Transferable Vote) w wyborach do Rad Dzielnic oraz Rady Warszawy, który polega na wyborze przez głosującego kilku kandydatów w preferowanej kolejności. "System ten prawdziwie odzwierciedla wolę wyborcy - może on wskazać kilku kandydatów i nie musi ograniczać się do jednego" - zaznaczono.

"Jednym z naszych głównych postulatów jest stworzenie bezpartyjnego samorządu" - oświadczyła zastępca burmistrza dzielnicy Śródmieście Marta Wenclewska. Sposobem na osiągnięcie tego celu ma być m.in. stworzenie niepartyjnych komitetów wyborczych, czy zakaz łączenia stanowisk przez radnych. "Wyborcy powinni rozliczać swoich radnych nie z tego, jaki szyld partyjny reprezentują, ale z tego, co zrobili dla swojej społeczności lokalnej" - dodała Wenclewska.

Projekt popierają: Inicjatywa Mieszkańców Warszawy, Stowarzyszenie Mieszkańcy, Stowarzyszenie Grunt To Warszawa, Wola Mieszkańców, Nasz Targówek, Ochocka Wspólnota Samorządowa, Wspólnota Dzielnicy Włochy, Wspólnota Samorządowa Gospodarność.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (2)

 • Podatnik-Wyborca, 2017-03-03 23:58:31

  Kapitalne pomysły,oby szybko je wdrożyć,dosyć układzików partyjnych..Prostym sposobem na poczatek,było by sprawdzenie w jaki sposób głosowali radni,posłowie,senatorowie podejmując różne uchwały. Czy stosowali się do dyscypliny partyjnej, czy glosowali zgodnie ze swoim sumieniem. Oj bedzie się działo...,jak dostaniemy dokładne wyniki głosowanych uchwał i ustaw. Koniec partyjniactwa.  rozwiń
 • rob, 2017-03-01 14:17:45

  i zlikwidujcie przy okazji GIMNAZJA, bo to bardzo bardzo ważne !!!!