PARTNER PORTALU
  • BGK

Majchrowski o ŚDM: w razie potrzeby Błonia są gotowe

  • pt    28 kwietnia 2016 - 15:14
Majchrowski o ŚDM: w razie potrzeby Błonia są gotowe
Jacek Majchrowski (fot.krakow.pl)

Nie boi się tylko ten, kto kompletnie nie ma wyobraźni. Tak, boję się. To będzie bodajże największe wydarzenie w historii Krakowa. Nie da się go porównać z pielgrzymkami papieskimi ze względu na skalę – mówi o Światowych Dniach Młodzieży prezydent Krakowa.
Prezydent Krakowa spytany czy jego miasto jest przygotowane na Światowe Dni Młodzieży, odpowiada:

- Nasze działania i przygotowania bezpośrednio zależą od wiedzy, jaką o stanie przygotowań ŚDM otrzymujemy od organizatorów. Trzeba wyraźnie powiedzieć, że organizatorem ŚDM jest strona kościelna, za bezpieczeństwo odpowiada strona rządowa, a wszystkie kluczowe decyzje zapadają w gronie: Komitet Organizacyjny, rząd i wojewoda – mówi prezydent Majchrowski dla miejskiego portalu.

Prezydent dodaje, że zgodnie z założeniami pełną gotowość miasto osiągnie w pierwszych dniach lipca, gdy na ulicach pojawi się oznakowanie, staną dodatkowe toalety, punkty informacyjne, będą czynne infolinie.

Największe wydarzenie w historii Krakowa

Jacek Majchrowski przyznaje, że odczuwa obawę przed tak wielką imprezą, jak mówi nie boi się tylko ten, kto kompletnie nie ma wyobraźni.

- Tak, boję się. To będzie bodajże największe wydarzenie w historii Krakowa. Nie da się go porównać z pielgrzymkami papieskimi ze względu na skalę. Pielgrzymki trwały maksymalnie dwa dni, tutaj mamy do czynienia z tygodniowym wydarzeniem. Ale z drugiej strony doświadczenia Krakowa w organizacji w naszym mieście pielgrzymek papieskich bardzo się przydaje. Nie musimy wyważać otwartych drzwi i wymyślać czegoś kompletnie od nowa. Wiemy, co do nas należy i na co musimy być gotowi. A jeżeli chodzi o kompetencje innych służb – pozostaje nam ufać, że do swoich obowiązków podchodzą tak samo rzetelnie jak my.

O swoich obawach Majchrowski mówił już w marcu w rozmowie z serwisem Portalsamorzadowy.pl.

Błonia czy Brzegi?

Prezydent dodaje także, że dziwi go nieco, że dyskusja o lokalizacji głównych wydarzeń ŚDM w Brzegach rozpoczęła się dopiero teraz:

- Dziwi, że dyskutuje się na ten temat trzy miesiące przed wydarzeniem, gdy decyzja została podjęta ponad rok temu. Stanowisko miasta w tej kwestii było jasne od początku. Rekomendowaliśmy Błonia. Zapadła inna decyzja. Trudno.

Błonia gotowe na przyjcie pielgrzymów

Zdaniem Majchrowskiego w razie konieczności Kraków jest przygotowany na przyjęcie pielgrzymów na Błoniach. Jak mówi to najlepiej rozeznany i przetestowany teren, jeżeli chodzi o takie wydarzenia.

Prezydent dodaje także, że wspierając organizację ŚDM, miasto musi pamiętać o mieszkańcach i ich codziennych potrzebach, nie ukrywa także, że krakowianie muszą się liczyć z niedogodnościami:

- Nie mogę odpowiedzialnie powiedzieć, że przyjazd – jak się szacuje 1,5 do 2 mln pielgrzymów – do miasta, które razem ze studentami i dojeżdżającymi tu do pracy ma niecały milion, będzie niezauważone i żadnych utrudnień to nie spowoduje. Utrudnienia będą niezależnie od tego, jak doskonale będzie przygotowane miasto. Będą strefy wyłączone z ruchu, w których będzie można się poruszać tylko na piechotę. Będą zamykane ulice. Będą ograniczenia w ruchu prywatnych samochodów. Dla każdego musi to być oczywiste. Jeżeli nie jest, uczciwie trzeba to powiedzieć – przyznaje Majchrowski.

REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.