PARTNER PORTALU
 • BGK

Małopolska. Te samorządy wspierają niepełnosprawnych

 • pt    27 lutego 2018 - 20:50
Małopolska. Te samorządy wspierają niepełnosprawnych
W tym roku w ramach regionalnej edycji konkursu kapituła przyznała tytuł za najlepsze działania w gminie oraz dwa wyróżnienia – dla powiatu i gminy (fot.malopolska.pl)

Przyznano nagrody Małopolskiego Samorządu Równych Szans. O nagrodę marszałka ubiegały się te, w których realizowane są najciekawsze projekty wspierające osoby niepełnosprawne. W tym roku nagrodzono Kraków, wyróżnienia powędrowały do Trzebini i powiatu bocheńskiego.
 • Nagrody Małopolskiego Samorządu Równych Szans powędrowały do tych gmin i powiatów z regionu, które zaangażowały się w ciekawe inicjatywy wspierające osoby niepełnosprawne.
 • Szukano szczególnie takich projektów, które ułatwiają im codzienne życie lub pomagają realizować własne pasje czy marzenia.
 • Nagrodzono projekt Kraków dla Rodziny „N”, czyli specjalny system zniżek, z jakich mogą korzystać rodziny wychowujące dziecko z niepełnosprawnością.

W tym roku w ramach regionalnej edycji konkursu kapituła przyznała tytuł za najlepsze działania w gminie oraz dwa wyróżnienia – dla powiatu i gminy. Główną nagrodę za najlepsze działania gminne, tym samym tytuł „Małopolskiego Samorządu Równych Szans 2017”, otrzymało Miasto Kraków.

Czytaj też: Tę rywalizację wygrywają Kraków, Wrocław i Łódź

Kapituła doceniła projekt Kraków dla Rodziny „N”, czyli specjalny system zniżek, z jakich mogą korzystać rodziny wychowujące dziecko z niepełnosprawnością. Karta umożliwia łatwiejszy dostęp nie tylko do instytucji edukacyjnych, kulturalnych, sportowych, rekreacyjno-turystycznych, ale też rabaty na inne usługi.

Wypożyczają sprzęt i spełniają marzenia

Pierwsze wyróżnienie otrzymała gmina Trzebinia, która razem ze Stowarzyszeniem Malta Służba Medyczna prowadzi od kilku lat wypożyczalnię sprzętu medycznego w Trzebini.

Z kolei za najlepsze działanie powiatowe uznano Festiwal Piosenki „Integracja malowana dźwiękiem”, który jest organizowany przez Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. ks. J. Twardowskiego w Bochni – działający pod pieczą powiatu bocheńskiego.

Dzięki tej inicjatywie już od 10 lat na scenie spotykają się zarówno osoby pełnosprawne, jak i te z różnymi ograniczeniami. Co więcej, młodzież ma szansę pracować z najbardziej znanymi piosenkarzami czy aktorami, ponieważ w rolę mentorów festiwalu wcielają się od lat prawdziwe gwiazdy.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

 • Bida z Nędzą, 2018-02-27 22:57:57

  Ciekawe kiedy w końcu wzrośnie kwota zasiłku pielęgnacyjnego dla osób niepełnosprawnych, bo od 2006 roku wynosi marne 153 złote miesięcznie i przez te 12 lat nie wzrósł, ani razu nawet o 1 grosz.
 • Dyskryminacja CW, 2018-02-27 22:55:57

  Szkoda, że Urząd Miasta Włocławek dyskryminuje osoby niepełnosprawne w zatrudnieniu, mimo, że miasto Włocławek płaci kary za niepełną obsadę osób niepełnosprawnych w tym urzędzie. Jestem osobą niepełnosprawną i od ponad 2 lat staram się o prace w tej jednostce, posiadam wykształcenie wyższe magister...skie administracyjne, kwalifikację, oraz orzeczenie o niepełnosprawności i nie mam szans dostać się na najprostsze stanowisko. Prezydent Miasta odpowiadając na interpelację Pana Radnego tą sytuacje tłumaczy tym , że na rozmowach kwalifikacyjnych nie zdobywam odpowiedniej ilości punktów, dziwne tylko, że osoby z niższym wykształceniem, po innych często kierunkach, z niższymi kwalifikacjami je zdobywają. Moim zdaniem jest to dyskryminacja mnie, osoby niepełnosprawnej spowodowana brakiem odpowiednich ,,koneksji".  rozwiń