PARTNER PORTALU
  • BGK

Małopolskie, mazowieckie, dolnośląskie i pomorskie z największym potencjałem innowacyjności w Polsce

  • GP    15 maja 2017 - 13:59
Małopolskie, mazowieckie, dolnośląskie i pomorskie z największym potencjałem innowacyjności w Polsce
Polscy liderzy innowacyjności to nadal Mazowsze, Dolny Śląsk, Pomorze i Małopolska. (fot. pixabay.com)

Województwa małopolskie, dolnośląskie oraz pomorskie zmniejszają w rankingu innowacyjności regionów dystans do liderującego Mazowsza. Niemałą zasługę w zrównaniu potencjałów gospodarczych ma innowacyjny przemysł rosnący w siłę w takich ośrodkach jak Kraków, Wrocław, czy Trójmiasto.
• Na przełomie ostatnich lat czwórka województw, w których innowacje mają się najlepiej w kraju się nie zmienia - to Mazowsze, Dolny Śląsk, Pomorze i Małopolska.

• Co się zmienia wśród tej czwórki, to dystans do lidera. Mazowsze nie jest już osamotnione gospodarczo a pozostałe regiony pną się w górę.

• Ciekawe zmiany mają miejsce także w lubuskim, gdzie skok potencjału innowacyjności był największy. Łódzkie i Śląskie w prognozie, także zawartej w raporcie Banku Millenium, mają najmniej optymistyczną przyszłość.

• Więcej można przeczytać w załączonym pliku pdf.

Bank Millennium upublicznił Indeks Millennium 2017, który jest syntezą potencjału innowacyjności regionów naszego kraju. Nie jest to ostateczna analiza a jedynie przyczynek do zapowiedzianego na jesień pełnego raportu. Niemniej już widać gdzie lokują się największe możliwości gospodarcze.

Wedle rankingu ekspertów Banku Millennium w czołówce o największym potencjale innowacyjności utrzymują się niezmiennie cztery województwa: mazowieckie, małopolskie, dolnośląskie oraz pomorskie.

Są to regiony, gdzie dominującą rolę odgrywają aglomeracje miejskie: warszawska, krakowska, wrocławska i trójmiejska.

Ostatnie lata to malejąca przewaga Warszawy

- W latach 2010 do 2015 zauważalne było zmniejszanie dystansu w indeksie innowacyjności między województwem mazowieckim a pozostałymi trzema regionami - piszą autorzy badania. -  Małopolska, dolnośląskie oraz pomorskie od kilku lat dynamicznie i relatywnie szybciej niż lider zestawienia – mazowieckie zwiększają wydatki na B+R w przeliczeniu na PKB, a także liczbę pracujących w badaniach i rozwoju.

Przyczyn tego zjawiska należy upatrywać w silnym rozwoju przemysłu innowacyjnego oraz innowacyjnych usług w tych regionach - m.in. sektor nowoczesnych usług wsparcia dla biznesu w obszarze IT, usług wspólnych w zakresie finansów i księgowości, kadr, działów zakupów oraz w obszarze B+R - sektor motoryzacyjny, biotechnologiczny czy chemiczny.

Dalej akcentuje się, że w omawianych województwach prężnie działają specjalne strefy ekonomiczne. Ich sukces przyciąga kapitał i rozwój infrastruktury. Przykładem może być transport (autostrada A1, A4, lotniska) jak i edukacja, nastawiona na innowacyjne kierunki studiów.

Ważnym czynnikiem wpływającym na zmniejszanie dystansu do województwa mazowieckiego są coraz prężniej rozwijające się ośrodki innowacji i przedsiębiorczości takie jak: centra transferu technologii i innowacji.

Co z resztą kraju?

Cieszyć powinno też, że prawie wszystkie województwa, z wyjątkiem podkarpackiego, łódzkiego, śląskiego, lubuskiego i opolskiego osiągnęły wyższą średnią wyników z 6 analizowanych czynników
składających się na potencjał innowacyjności.Multimedia

×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.