PARTNER PORTALU
  • BGK

Małopolskie szuka najpiękniejszej wsi. Zgłoszenia do 20 kwietnia

  • KDS    27 marca 2018 - 11:23
Małopolskie szuka najpiękniejszej wsi. Zgłoszenia do 20 kwietnia
Zwycięzcy konkursu otrzymają po 60 tys. zł. (fot.malopolska.pl)

Do 20 kwietnia małopolskie sołectwa mogą zgłaszać swój udział w konkursie „Niezwykła małopolska wieś 2018”.
  • Już po raz drugi Województwo Małopolskie ogłosiło konkurs „Niezwykła małopolska wieś 2018”, w którym wybieramy sołectwa najpiękniejsze i nowatorskie.
  • W ubiegłym roku tytuł najpiękniejszej wsi powędrował do „Małopolskiej Prowansji”, czyli Ostrowa (w gminie Proszowice), który zachwycił lawendowymi polami. Natomiast najbardziej nowatorską wsią okazały się Chrząstowice (gmina Wolbrom).
  • Sołectwa, które chcą wziąć udział w konkursie na zgłoszenia mają czas do 20 kwietnia. 

- Zachęcam do udziału w tym konkursie. Już poprzednia edycja pokazała, że sołectw, które zasługują na wyróżnienie jest znacznie więcej, niż mogliśmy nagrodzić. Pierwszymi laureatami zostały Ostrów i Chrząstowice. W tym roku dołączą do nich kolejne, zachwycające wsie. Kto to będzie? Dowiemy się najpewniej na przełomie sierpnia i września - mówi wicemarszałek Wojciech Kozak.

Przypomina jednocześnie, że w trwającym konkursie gminy nie powinny zgłaszać sołectw nagrodzonych w ubiegłym roku, czyli: Ostrowa, Zalipia, Siedlec, Chrząstowic, Pałecznicy i Kościeliska.

 

Czytaj więcej: Rowery dla dzieci za przejechane kilometry

Jak wyjaśniają urzędnicy, głównym założeniem konkursu jest wyróżnienie sołectw i ich mieszkańców, które aktywnie działają na rzecz podniesienia atrakcyjności małopolskiej wsi.

Oceniania będzie estetyka danej miejscowości, utrzymanie jej ładu przestrzennego i architektonicznego oraz działania na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego. Równie ważne będą lokalne inicjatywy, które pomagają wzmacniać tożsamość lokalną oraz integrują mieszkańców, a także kształtują świadomość patriotyczną i historyczną.

Ponadto, tytuły zdobyte w 2018 roku – w stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości – będą dowodem na kierowanie się przez ich mieszkańców i gospodarzy zasadą „czerpania z przeszłości dla przyszłości”, jak określa program „Małopolska. Moja wolność”.

Czytaj więcej: Małopolska. 600 mln zł na poprawę bezpieczeństwa na kolei

Gminy, które zdecydują się zgłosić do konkursu swoje sołectwo powinny pamiętać, że mogą wskazać tylko jednego kandydata i w jednej kategorii. Zwycięzcy konkursu – w obu kategoriach - otrzymają po 60 tys. zł. W sumie na nagrody dla laureatów przeznaczono 500 tys. zł.

Zgłoszenia do konkursu będą przyjmowane do 20 kwietnia br. Niezbędne dokumenty – w wersji papierowej i elektronicznej – należy dostarczyć do urzędu marszałkowskiego osobiście (na Dziennik Podawczy, ul. Racławicka 56, Kraków) lub przesłać pocztą na adres: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, Departament Rolnictwa i Geodezji, ul. Racławicka 56, 30-017 Kraków, z dopiskiem na kopercie „Niezwykła Małopolska Wieś”. O dotrzymaniu terminu złożenia oferty decyduje data jej wpływu do UMWM, a nie data stempla pocztowego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.