PARTNER PORTALU
  • BGK

Maluch Plus: W Wielkopolsce powstanie 2,4 tys. nowych miejsc opieki dla dzieci

  • PAP/TK    21 lutego 2018 - 13:50
Maluch Plus: W Wielkopolsce powstanie 2,4 tys. nowych miejsc opieki dla dzieci
Wielkopolska wciąż poniżej średniej krajowej jeśli chodzi o miejsca opieki dla dzieci do lat 3 (Fot. UM Katowice)

Prawie 36 mln zł zostanie przeznaczonych na nowe miejsca opieki dla dzieci do lat trzech w Wielkopolsce. Pieniądze pochodzą z programu "Maluch plus".
W środę w Poznaniu podpisano promesy na dofinansowanie w ramach programu z przedstawicielami siedemnastu samorządów.

Jak podkreśliła w środę w Poznaniu wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Bojanowska, rząd przeznaczył w ramach "Malucha plus" 450 mln zł rocznie na miejsca opieki dla najmłodszych - trzykrotnie więcej niż w poprzednich latach. Dzięki tym środkom w kraju powstanie 25 tys. nowych miejsc opieki dla najmłodszych, blisko 56 tys. już istniejących dostanie dofinansowanie.

"Rozwijając miejsca opieki dla najmłodszych, chcemy dać realny wybór rodzicom co do sposobu sprawowania opieki nad dzieckiem. Te prawie 36 mln zł dla województwa wielkopolskiego trafi na 2420 nowych miejsc w żłobkach, klubach dziecięcych i u dziennych opiekunów. Dofinansowanie otrzyma też 6733 już funkcjonujących miejsc, w tym 64 miejsca dla dzieci niepełnosprawnych bądź wymagających szczególnej opieki" - powiedziała.

Dzięki środkom przekazywanym samorządom w ramach programu, będzie można utworzyć 177 miejsc opieki w dziewięciu gminach w których dotąd nie było żadnych przeznaczonych do tego instytucji. W ośmiu kolejnych gminach utworzone zostaną 283 miejsca.

Czytaj także: Maluch plus: 24,5 tys. nowych miejsc opieki

"W sumie to 460 nowo utworzonych samorządowych miejsc dla maluchów w województwie wielkopolskim. Podmioty niepubliczne, dzięki wsparciu w kwocie 14,6 mln zł, utworzą 73 placówki opieki, które będą oferowały prawie 2 tys. miejsc dla najmłodszych" - podała Elżbieta Bojanowska.

Wicewojewoda Marlena Maląg powiedziała, że w tym roku do Wielkopolski trafia w ramach programu trzykrotnie więcej pieniędzy niż w poprzednich latach.

"Zależy nam przede wszystkim na tym, żeby zostały wypełnione białe plamy. Średnia kraju to 63 proc. samorządów, w których nie ma jeszcze zapewnionej opieki nad dziećmi do lat 3. W województwie wielkopolskim tylko 80 gmin na 226 ma zapewnioną opiekę dla takich dzieci" - powiedziała wicewojewoda.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.