PARTNER PORTALU
  • BGK

Marcin Witko o pracy zespołu do spraw przeglądu prawa samorządowego

  • Piotr Toborek    27 lutego 2018 - 06:00
Marcin Witko o pracy zespołu do spraw przeglądu prawa samorządowego
- Moim zdaniem bardzo pilne są zmiany dotyczące tego, co dzieje się na rynku inwestycji - mówi Marcin Witko (fot. tomaszow.pl)

- Od pewnego czasu kosztorysy w większości przypadków znacząco odbiegają od najniższych ofert składanych przez inwestorów. Proponuję więc bardzo krótką ustawę o zamówieniach publicznych, która dałaby samorządom możliwość negocjacji z firmami, które startują w przetargach - mówi prezydent Tomaszowa Mazowieckiego.
  • Prezydent Tomaszowa Mazowieckiego jest członkiem Narodowej Rady Rozwoju i zespołu do spraw przeglądu prawa samorządowego przy Prezydencie RP.
  • Prace zespołu zmierzają do przeglądu prawa dotyczącego samorządów, ze szczególnym uwzględnieniem finansów. 
  • Rodzą się pierwsze pomysły na zmiany w ustawach, które mogłyby szybko ułatwić życie samorządom. 

Nie słychać nic o pracach zespołu do spraw przeglądu prawa samorządowego przy Prezydencie RP. Co się dzieje? Zespół się spotyka?

Marcin Witko, prezydent Tomaszowa Mazowieckiego: - Oczywiste jest, że zespół, który ma się zajmować przeglądem prawa dotyczącego samorządów, nie może się zbierać zbyt często. Po pierwsze z uwagi na ogrom materii, jaką trzeba przejrzeć i przygotować przed każdym spotkaniem, a po drugie nie jest też łatwo wszystkim nam zebrać się w jednym miejscu.

Takie jednak było założenie, że będziemy pracować indywidualnie nad konkretnymi ustawami i uwagami do nich. Ostatnie spotkanie odbyło się 29 listopada i zajmowaliśmy się przeglądem kwestii związanych z finansami samorządów. Nie muszę chyba tłumaczyć, jak duży to jest plik spraw i problemów.

Czytaj też: Czy gminy będą musiały rezygnować z inwestycji?

Kolejny termin naszego spotkania to dzień posiedzenia Rady Dialogu Społecznego. Członkowie korporacji samorządowych uczestniczący w pracach naszego zespołu są także reprezentowani w Radzie, więc staramy się łączyć te dwa wydarzenia dla oszczędzenia czasu na dojazdy. Poza tym wiele spraw ważnych dla samorządów omawianych jest przecież podczas posiedzeń Rady - można więc je od razu poruszyć na spotkaniach prezydenckiego zespołu.

Ja jestem także w Narodowej Radzie Rozwoju i muszę powiedzieć, że tam także bardzo prężnie działa sekcja samorządu pod kierownictwem ministra Jerzego Kwiecińskiego. Dopiero co, bo w ubiegły piątek, dyskutowaliśmy nad kwestiami finansowania samorządu terytorialnego, szczególnie w kontekście finansowania oświaty.

Mamy jeszcze podkomisję samorządową w Sejmie. Byłem posłem i wiem, że jest to jedna z najczęściej spotykających się komisji. To pokazuje, jak szeroki zakres pracy stoi przed naszym zespołem.

Czyli prace rozpoczęły się od samorządowych finansów?

- Tak, a jest to ogromy zakres materiału i zagadnienie, które dotyczy praktycznie każdej dziedziny życia, bo przecież nie chodzi tylko o bezpośrednie finansowanie JST, ale choćby służbę zdrowia czy edukację, które w dużym stopniu są finansowane właśnie poprzez samorządy.

Pan już na początku działania zespołu przedstawiał swoje pomysły zmian, które mogłyby ułatwić życie samorządom.

- Tak, przygotowuję taki pakiet krótkich ustaw, które mogłyby w moim subiektywnym odczuciu poprawić codzienną pracę JST.×
KOMENTARZE (1)

  • Prof. Glass, 2018-02-28 11:08:15

    Nie to p. Witko, tylko nepotyzm, ukolegiowienie że tak powiem! Samorządowcy porobili sobie własne folwarki z samorządów! Zasiadanie w spółkach, kasa, nic nie robienie! Vide Wrocław