PARTNER PORTALU
 • BGK

Marszałek Olgierd Geblewicz chce międzynarodowej grupy ds. Nord Stream 2

 • PAP/MIW    22 lipca 2017 - 11:21
Marszałek Olgierd Geblewicz chce międzynarodowej grupy ds. Nord Stream 2
Olgierd Geblewicz, marszałek województwa zachodniopomorskiego. (fot. www.wzp.pl)

Olgierd Geblewicz, marszałek województwa zachodniopomorskiego, chce powołania międzynarodowej grupy, która ma przyjrzeć się planowanej budowie gazociągu Nord Stream 2 i jej wpływu na Morza Bałtyckie. Zainteresowanie inicjatywą wykazali przedstawiciele Polski, Litwy, Łotwy oraz Węgier.
• Aby powstała grupa potrzeba minimum 10 członków, którzy będą reprezentowali cztery państwa Unii Europejskiej.

• - Do tej pory udało mi się do tej inicjatywy przekonać 12 osób z Polski, Litwy, Łotwy i Węgier. Liczę, że jesienią tego roku dojdzie do powołania międzynarodowego zespołu - zapowiedział marszałek województwa zachodniopomorskiego.

• Grupa miała by przeanalizować skutki inwestycji w kontekście jej wpływu na rybołóstwo, rolnictwo i bezpieczeństwo ekologiczne. 

- W naszym interesie regionalnym, ale i Polską racją stanu, jest gruntowna analiza wpływy tej inwestycji. Być może powinniśmy powstrzymać jej powstanie. Wiele głosów z Unii Europejskiej mówi, że Nord Stream 2 nie jest korzystny z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego Europy - zaznaczył.

Jego zdaniem "dyskusja wokół wpływu rurociągu Nord Stream 2 powinna być jak najszersza, jak najbardziej pogłębiona, powinna sięgać poziomu władz lokalnych i regionalnych". Geblewicz tłumaczy, że budowa nowej nitki gazociągu "wywołuje poczucie niepokoju nie tylko w Polsce, ale też innych regionach nadbrzeżnych".

- Pamiętamy dyskusję, jaka toczyła się przy budowie Nord Stream 1. Argumenty, które wówczas padały są wciąż aktualne. Wiemy doskonale o broni chemicznej zatopionej na dnie Morza Bałtyckiego, blisko naszych wybrzeży. To, że bezpiecznie udało się poprowadzić pierwszą nitkę, wcale nie musi oznaczać, że i budowa drugiego rurociągu również przebiegnie bezpiecznie" - zaznaczył.

Jakie szanse na rozwój mieć będą miały porty w Szczecinie i Świnoujściu?

Jak informuje biuro prasowe Zachodniopomorskiego Urzędu Marszałkowskiego, "badania dna Bałtyku wskazują, że może tam się znajdować ponad 40 ton zatopionej broni chemicznej, a problem ten najmocniej dotyczy wód w pobliżu Głębi Gotlandzkiej i Głębi Bornholmskiej".

Jak informuje biuro prasowe Zachodniopomorskiego Urzędu Marszałkowskiego, "badania dna Bałtyku wskazują, że może tam się znajdować ponad 40 ton zatopionej broni chemicznej, a problem ten najmocniej dotyczy wód w pobliżu Głębi Gotlandzkiej i Głębi Bornholmskiej".

Geblewicz wskazuje również, że dyskusja powinna dotyczyć wpływu budowy gazociągu na rybołóstwo na Bałtyku.

- Wiemy o tym, że taka inwestycja ma wpływ na okolicznych rybaków, bo wiąże się z wyłączeniami akwenów z połowów. Nord Stream 2, który ma być prowadzony przez wyspę Rugia, dotknie także tamtejszych rolników - wyjaśnił. Rolnicy na Rugii mają otrzymać ok. 3 tys. ha, jako rekompensaty za zajęty obszar pod inwestycję, nowe tereny nie mają jednak być żyzne.

Zadaniem międzynarodowej grupy ma być także oszacowanie szans rozwojowych portów w Szczecinie i Świnoujściu, po budowie drugiej nitki gazociągu.

Marszałek województwa zachodniopomorskiego zapowiedział, że do działań grupy ma należeć m.in. powstanie analiz prawnych konsultacji społecznych towarzyszących inwestycji, opracowanie odnoszące się do dokumentów projektowych.

Marszałek Geblewicz wystosował list dotyczący powstania grupy m.in. do członków Europejskiego Komitetu Regionów i szefa Europejskiej Partii Ludowej w Komitecie Regionów.

Nord Stream 2 to projekt dwunitkowej magistrali gazowej z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie o mocy przesyłowej 55 mld metrów sześc. surowca rocznie. Gazociąg ma być gotowy do końca 2019 r. Po tym roku Rosja zamierza zaprzestać przesyłania gazu rurociągami biegnącymi przez terytorium Ukrainy. Polska, kraje bałtyckie i Ukraina sprzeciwiają się projektowi. Jego ewentualne opóźnienie mogłoby zmusić Rosję do podpisania kolejnego kontraktu na tranzyt z Ukrainą. Na razie jednak nie ma sygnałów, że Gazprom wstrzyma budowę. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.