PARTNER PORTALU
  • BGK

mDokumenty po tygodniu funkcjonowania. Jaki bilans?

  • JS    18 maja 2017 - 16:50
mDokumenty po tygodniu funkcjonowania. Jaki bilans?
Mobilny dowód osobisty i inne mDokumenty nie będą rozwiązaniem obowiązkowym, a raczej uzupełniającym (fot: Thinkstock)

Blisko 750 osób uruchomiło usługę, a niemal 300 weszło w interakcję z urzędnikami - to bilans pierwszego tygodnia pilotażu projektu mDokumenty. - Ten wynik jest dla nas więcej niż zadowalający - mówi Anna Streżyńska, minister cyfryzacji.
Pilotaż ruszył 11 maja w czterech miastach: Łodzi, Ełku, Koszalinie oraz Nowym Wiśniczu. Służy on przetestowaniu rozwiązania oraz zebraniu jak największej liczby uwag i opinii użytkowników, tak by uwzględnić je w ostatecznej wersji systemu. 

Przez pierwszych siedem dni 720 obywateli uruchomiło usługę. W tym czasie wykonali oni 287 operacji z jej użyciem. - Jestem zadowolona z dotychczasowego przebiegu pilotażu. Już w pierwszym tygodniu z usługi skorzystało dostatecznie dużo użytkowników by z ich ocen wyciągnąć miarodajne wnioski – mówi minister Anna Streżyńska. - Każda informacja zwrotna będzie dla nas cenna i każdą weźmiemy pod uwagę. Można śmiało powiedzieć, że mDokumenty to projekt realizowany wspólnie z użytkownikami - dodaje.

mDokumenty to usługa, dzięki której obywatele będą mogli uzyskać dostęp do swoich dokumentów (również potwierdzających tożsamość takich jak np. dowód osobisty) z wykorzystaniem telefonu komórkowego. Na telefon będzie przychodził SMS z kodem weryfikacyjnym, potrzebnym do skorzystania z mDokumentu (podobnie jak dziś ma to miejsce np. w przypadku haseł jednorazowych do zatwierdzania transakcji bankowych w internecie).

Mobilny dowód osobisty i inne mDokumenty nie będą rozwiązaniem obowiązkowym, a raczej uzupełniającym. mDokumenty będą alternatywą np. w sytuacji gdy akurat ktoś zapomni tradycyjnych dokumentów. Plastikowy dowód osobisty nadal będzie niezbędny, by przekroczyć granicę bo mDokumenty będą działać jedynie na terenie Polski.

 Do końca roku 2017 do katalogu mobilnych dokumentów dojdzie jeszcze mobilne prawo jazdy, dowód rejestracyjny auta i potwierdzenie zakupu polisy OC. Ministerstwo Cyfryzacji pracuje już nad kolejnymi dokumentami, z których będzie można korzystać mobilnie. Chodzi m.in. o elektroniczną wersję legitymacji studenckiej. 

Jednocześnie toczą się prace nad rozwiązaniem, które umożliwi korzystanie z mDokumentów również w relacjach z innymi obywatelami (np. gdy chcemy komuś potwierdzić swoje dane) oraz  w kontaktach biznesowych (np. na poczcie, w banku, u operatora telekomunikacyjnego, w bibliotece czy wypożyczalni).

 W Ministerstwie Cyfryzacji przygotowywane są także zmiany przepisów, które umożliwią uruchomienie mDokumentów w całym kraju.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.