PARTNER PORTALU
  • BGK

Metropolia GZM. Sesje zgromadzenia z udziałem parlamentarzystów

  • PAP/KDS    8 stycznia 2018 - 17:45
Metropolia GZM. Sesje zgromadzenia z udziałem parlamentarzystów
Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia (GZM) powstała 1 lipca 2017 r., a zaczęła działać od 1 stycznia 2018 (fot. facebook/Metropolia GZM)

Posłowie i senatorowie będą zapraszani na sesje zgromadzenia Górnośląsko–Zagłębiowskiej Metropolii (GZM) – zapowiedzieli w poniedziałek przedstawiciele metropolii.
  • W taki sposób dyrektor departamentu promocji i komunikacji społecznej GZM Rafał Kurowski odpowiedział na postulat wiceministra sprawiedliwości Michała Wójcika. 
  • Problemem jest to, że posłowie nie pojawiają się na posiedzeniach metropolii i prawdopodobnie nie są zapraszani - na antenie Radia Katowice powiedział polityk pochodzący ze Śląskiego.
  • Zasugerował też, że szef Metropolii powinien wyjaśnić na jakiej podstawie został zbudowany budżet tej instytucji. 

Składamy deklarację, że od Nowego Roku, odkąd GZM oficjalnie realizuje swoje zadania, wszyscy posłowie i senatorowie będą zapraszani na sesje zgromadzenia - zadeklarował Kurowski w rozesłanym mediom stanowisku odnoszącym się do poniedziałkowych wypowiedzi Wójcika dla Radia Katowice.

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia (GZM) powstała 1 lipca 2017 r., a zaczęła działać od 1 stycznia 2018 r. Organizacja - mocą ustawy przygotowanej przez rząd specjalnie dla regionu - skupia 41 miast i gmin centralnej części woj. śląskiego, zamieszkałych przez blisko 2,3 mln osób. Ma zajmować się m.in. transportem i planowaniem przestrzennym. Wśród jej ustawowych zadań umieszczono też m.in. promocję oraz działania na rzecz rozwoju społeczno-gospodarczego.

Proszony w poniedziałek (8.01) przez Radio Katowice o ocenę planu finansowego przedstawionego przez metropolię Wójcik zaznaczył m.in., że zajmuje się wielomiliardowym budżetem całego wymiaru sprawiedliwości; w tym kontekście wiceminister wyraził zdziwienie zapisaniem w tegorocznym budżecie GZM 10 mln zł na promocję, podczas gdy w ministerstwie wartość ta wynosi "dwadzieścia parę tysięcy".

Czytaj więcej: Śląskie: Porozumienie GZM z NCBR planowane na koniec grudnia

- Szef metropolii powinien wyjaśnić, dlaczego jest 1,5 mln zł na ekspertyzy, na opinie, dlaczego jest 10 mln zł na promocje, dlaczego żyją sprawami typu najem samochodów. (…) Nie mówię, że nie zostały podjęte też dobre działania (…), ale jednak to jest pieniądz publiczny - mówił wiceminister sprawiedliwości, przypominając, że to rząd Prawa i Sprawiedliwości zdecydował o powstaniu metropolii i wydzieleniu dla niej środków z podatków.

- Ale jest jeden problem. Myślę, że tym problemem jest to, że posłowie nie pojawiają się na posiedzeniach metropolii i prawdopodobnie nie są zapraszani. Ja przynajmniej takiego zaproszenia nigdy nie miałem, co by pokazywało, że to jest tak bardzo autonomiczna grupa - metropolia - że pozostaje poza kontrolą społeczną - mówił Wójcik podkreślając, że nie może tak być i deklarując przyglądanie się każdej pozycji wydatków metropolii.

W odpowiedzi szef departamentu promocji i komunikacji społecznej GZM napisał m.in., że promocja związku metropolitalnego i jego obszaru jest jednym z sześciu, zapisanych w ustawie metropolitalnych zadań publicznych, a zatem między innymi dla promocji została powołana do życia GZM. Kurowski przypomniał też, że w skład organizacji wchodzi 41 miast i gmin, a budżety na promocję niektórych z nich również liczone są w milionach złotych, niektóre są większe nawet dwukrotnie.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.