PARTNER PORTALU
  • BGK

Metropolia śląska przekonuje: Razem można lepiej i taniej, a duży może więcej

  • PAP/JS    24 sierpnia 2017 - 16:23
Metropolia śląska przekonuje: Razem można lepiej i taniej, a duży może więcej
Autorzy folderu przekonują, że "razem można lepiej i taniej, a duży może więcej", że "związek metropolitalny to sposób, by wspólnie zrobić to, co niemożliwe w pojedynkę (fot.katowice.eu)

Przed planowaną na 29 sierpnia pierwszą sesją zgromadzenia Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (GZM) folder informujący o niej mieszkańców przygotował Górnośląski Związek Metropolitalny, który jeszcze do końca roku będzie zrzeszał największe miasta regionu.
• Autorzy folderu przekonują, że "razem można lepiej i taniej, a duży może więcej", że "związek metropolitalny to sposób, by wspólnie zrobić to, co niemożliwe w pojedynkę.

• Jak podkreślono "to poszczególne gminy będą decydować, które rozwiązania, proponowane przez związek, będą dla nich dogodne i w jakim zakresie, które z zadań zechcą przerzucić na poziom metropolitalny, a które zachować".

Już wcześniej ta istniejąca od ponad dekady organizacja, którą zastąpi nowa metropolia, przygotowała krótki film pod tytułem "Mamy Metropolię. Co to oznacza dla Ciebie?". Teraz, w nowym folderze, Związek m.in. zamieścił podstawowe dane o nowej GZM, wymienił ustawowe zadania tej organizacji, a także wskazał płynące z niej korzyści. Wskazuje przy tym na postulaty, których dotąd w regionie nie udało się w pełni zrealizować.

Odnosząc się do ustawowych zadań związanych z publicznym transportem zbiorowym i zrównoważoną mobilnością wskazano, że "dobrze zorganizowany transport to nie tylko jeden bilet na pociąg, autobus i tramwaj, szybka i tania komunikacja, pozwalająca na sprawne dotarcie do pracy, szkoły, na zakupy, do kina". "To także rozwój infrastruktury rowerowej i nowoczesna kolej" - podkreślono.

Opisując zadania związane z polityką kształtowaniem ładu przestrzennego wyjaśniono, że chodzi o "planowanie na rzecz zrównoważonego rozwoju metropolii, działania rewitalizacyjne, dbałość o estetykę przestrzeni publicznej, współpracę na rzecz rozwoju systemów komunikacji, w tym tras rowerowych".

Czytaj też: Przewodniczący Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii nie zostanie wybrany? Marcin Krupa wymownie: "Zarząd nie jest obligatoryjny do rozpoczęcia działalności"

W zakresie promocji folder wymienia cele związane z "upowszechnianiem w kraju i za granicą wszelkich walorów metropolii - gospodarczych, kulturalnych, turystycznych, przyrodniczych, przyciąganie turystów, inwestorów, studentów i potencjalnych mieszkańców".

Hasło rozwoju społeczno-gospodarczego Górnośląski Związek Metropolitalny rozwija w "kompleksowe i wszechstronne działania na rzecz poprawy jakości życia w metropolii oraz inne zadania zlecane przez gminy uznane za ważne dla wspólnego dobra".

Autorzy folderu przekonują, że "razem można lepiej i taniej, a duży może więcej", że "związek metropolitalny to sposób, by wspólnie zrobić to, co niemożliwe w pojedynkę", że "wspólne działanie gmin w strukturach metropolitalnych powinno przynosić wielostronne korzyści", a także że realizację zadań zawsze będzie poprzedzać identyfikacja potrzeb.

"Mając mapę całości - zarówno zasobów, jak i deficytów, będzie można wspólnie decydować o rozmieszczeniu poszczególnych funkcji, o wdrożeniu konkretnych rozwiązań, o usytuowaniu inwestycji" - wskazano. Jak podkreślono "to poszczególne gminy będą decydować, które rozwiązania, proponowane przez związek, będą dla nich dogodne i w jakim zakresie, które z zadań zechcą przerzucić na poziom metropolitalny, a które zachować".

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.