PARTNER PORTALU
 • BGK

Metropolia śląska przekonuje: Razem można lepiej i taniej, a duży może więcej

 • PAP/JS    24 sierpnia 2017 - 16:23
Metropolia śląska przekonuje: Razem można lepiej i taniej, a duży może więcej
Autorzy folderu przekonują, że "razem można lepiej i taniej, a duży może więcej", że "związek metropolitalny to sposób, by wspólnie zrobić to, co niemożliwe w pojedynkę (fot.katowice.eu)

Przed planowaną na 29 sierpnia pierwszą sesją zgromadzenia Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (GZM) folder informujący o niej mieszkańców przygotował Górnośląski Związek Metropolitalny, który jeszcze do końca roku będzie zrzeszał największe miasta regionu.
• Autorzy folderu przekonują, że "razem można lepiej i taniej, a duży może więcej", że "związek metropolitalny to sposób, by wspólnie zrobić to, co niemożliwe w pojedynkę.

• Jak podkreślono "to poszczególne gminy będą decydować, które rozwiązania, proponowane przez związek, będą dla nich dogodne i w jakim zakresie, które z zadań zechcą przerzucić na poziom metropolitalny, a które zachować".

Już wcześniej ta istniejąca od ponad dekady organizacja, którą zastąpi nowa metropolia, przygotowała krótki film pod tytułem "Mamy Metropolię. Co to oznacza dla Ciebie?". Teraz, w nowym folderze, Związek m.in. zamieścił podstawowe dane o nowej GZM, wymienił ustawowe zadania tej organizacji, a także wskazał płynące z niej korzyści. Wskazuje przy tym na postulaty, których dotąd w regionie nie udało się w pełni zrealizować.

Odnosząc się do ustawowych zadań związanych z publicznym transportem zbiorowym i zrównoważoną mobilnością wskazano, że "dobrze zorganizowany transport to nie tylko jeden bilet na pociąg, autobus i tramwaj, szybka i tania komunikacja, pozwalająca na sprawne dotarcie do pracy, szkoły, na zakupy, do kina". "To także rozwój infrastruktury rowerowej i nowoczesna kolej" - podkreślono.

Opisując zadania związane z polityką kształtowaniem ładu przestrzennego wyjaśniono, że chodzi o "planowanie na rzecz zrównoważonego rozwoju metropolii, działania rewitalizacyjne, dbałość o estetykę przestrzeni publicznej, współpracę na rzecz rozwoju systemów komunikacji, w tym tras rowerowych".

Czytaj też: Przewodniczący Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii nie zostanie wybrany? Marcin Krupa wymownie: "Zarząd nie jest obligatoryjny do rozpoczęcia działalności"

W zakresie promocji folder wymienia cele związane z "upowszechnianiem w kraju i za granicą wszelkich walorów metropolii - gospodarczych, kulturalnych, turystycznych, przyrodniczych, przyciąganie turystów, inwestorów, studentów i potencjalnych mieszkańców".

Hasło rozwoju społeczno-gospodarczego Górnośląski Związek Metropolitalny rozwija w "kompleksowe i wszechstronne działania na rzecz poprawy jakości życia w metropolii oraz inne zadania zlecane przez gminy uznane za ważne dla wspólnego dobra".

Autorzy folderu przekonują, że "razem można lepiej i taniej, a duży może więcej", że "związek metropolitalny to sposób, by wspólnie zrobić to, co niemożliwe w pojedynkę", że "wspólne działanie gmin w strukturach metropolitalnych powinno przynosić wielostronne korzyści", a także że realizację zadań zawsze będzie poprzedzać identyfikacja potrzeb.

"Mając mapę całości - zarówno zasobów, jak i deficytów, będzie można wspólnie decydować o rozmieszczeniu poszczególnych funkcji, o wdrożeniu konkretnych rozwiązań, o usytuowaniu inwestycji" - wskazano. Jak podkreślono "to poszczególne gminy będą decydować, które rozwiązania, proponowane przez związek, będą dla nich dogodne i w jakim zakresie, które z zadań zechcą przerzucić na poziom metropolitalny, a które zachować".

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.