PARTNER PORTALU
  • BGK

Metropolia w woj. śląskim: Radni przyjęli uchwałę ws. konsultacji

  • PAP/MN    10 kwietnia 2017 - 12:56
Metropolia w woj. śląskim: Radni przyjęli uchwałę ws. konsultacji
W skład metropolii wejdzie 41 gmin woj. śląskiego - poinformowano na sesji Rady Miasta Katowic. (fot. UM Katowice/Twitter)

Radni Katowic zwrócili się do 40 gmin ws. konsultacji społecznych na temat metropolii.
• Radni Katowic przyjęli w poniedziałek (10 kwietnia) uchwałę, w której zwrócili się do rad 40 gmin o przeprowadzenie konsultacji z mieszkańcami ws. wejścia w skład związku metropolitalnego tworzonego w woj. śląskim.

• Takie konsultacje odbędą się też w samych Katowicach. Uchwały w tych dwóch sprawach katowiccy radni przyjęli jednogłośnie.

• Orientacyjny harmonogram zakłada, że po konsultacjach wojewoda śląski przekaże wniosek Katowic o utworzenie metropolii wraz ze swoją opinią ministrowi SWiA do 14 czerwca.

• Rada Ministrów wyda rozporządzenie o utworzeniu związku metropolitalnego w woj. śląskim do 23 czerwca.

Ustawę o związku metropolitalnym w woj. śląskim prezydent Andrzej Duda podpisał w Katowicach w ubiegły wtorek. Po spełnieniu przewidzianych ustawą wymogów metropolia powinna powstać 1 lipca 2017 r., a zacząć działać 1 stycznia 2018 r. Wcześniej zainteresowane samorządy muszą przeprowadzić szereg procedur poprzedzających utworzenie związku. W procesie tym szczególną rolę mają Katowice.

Orientacyjny harmonogram działań zakłada m.in., że miasta regionu powinny zdecydować o konsultacjach społecznych ws. metropolii do 12 kwietnia, a przeprowadzić je najpóźniej do połowy maja.

W związku z tym w poniedziałek (10 kwietnia) katowiccy radni podjęli uchwałę, w której zwrócili się do rad 40 gmin regionu, mających tworzyć związek metropolitalny, o przeprowadzenie u siebie tych konsultacji. Odbędą się one także w samej stolicy regionu.

Czytaj też: 40 gmin w jednej metropolii. Podpis Andrzeja Dudy sumuje 27 lat starań

Jak podała rzeczniczka katowickiego magistratu Ewa Biskupska, konsultacje we wszystkich gminach będą przeprowadzane w formie ankiety. "W Katowicach ankietę będzie można uzupełnić on-line na stronie http://www.konsultacje.katowice.eu lub w sposób tradycyjny w filiach bibliotek miejskich. Konsultacje powinny zostać przeprowadzone do 12 maja; w najbliższym czasie zostanie podjęte zarządzenie prezydenta, które będzie określało termin ich rozpoczęcia" - powiedziała.

Radni podkreślili w uzasadnieniu, że konsultacje dodatkowo będą miały charakter edukacyjno-promocyjny na rzecz zwiększania świadomości mieszkańców Katowic, co do "korzyści płynących z faktu przystąpienia do związku".

Później każda gmina powinna przekazać Katowicom swoją opinię w formie uchwały radnych podsumowującej przeprowadzone konsultacje społeczne. Te uchwały zbierze najpóźniej do połowy maja katowicki samorząd, który potem przekaże je do Górnośląskiego Związku Metropolitalnego (zrzesza zainteresowane metropolią największe miasta regionu; po jej utworzeniu ma przestać istnieć).

GZM na tej podstawie w ciągu kilku dni skompletuje wniosek o utworzenie metropolii, który następnie w formie uchwały przyjmą katowiccy radni. Wniosek ten - wraz m.in. z opinią Sejmiku Woj. Śląskiego oraz szacunkowym dwuletnim planem dochodów i wydatków związku (prace nad tym dokumentem koordynuje skarbnik Katowic) - zostanie przekazany do wojewody śląskiego.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.