PARTNER PORTALU
 • BGK

Metropolia w woj. śląskim: Radni przyjęli uchwałę ws. konsultacji

 • PAP/MN    10 kwietnia 2017 - 12:56
Metropolia w woj. śląskim: Radni przyjęli uchwałę ws. konsultacji
W skład metropolii wejdzie 41 gmin woj. śląskiego - poinformowano na sesji Rady Miasta Katowic. (fot. UM Katowice/Twitter)

Radni Katowic zwrócili się do 40 gmin ws. konsultacji społecznych na temat metropolii.
• Radni Katowic przyjęli w poniedziałek (10 kwietnia) uchwałę, w której zwrócili się do rad 40 gmin o przeprowadzenie konsultacji z mieszkańcami ws. wejścia w skład związku metropolitalnego tworzonego w woj. śląskim.

• Takie konsultacje odbędą się też w samych Katowicach. Uchwały w tych dwóch sprawach katowiccy radni przyjęli jednogłośnie.

• Orientacyjny harmonogram zakłada, że po konsultacjach wojewoda śląski przekaże wniosek Katowic o utworzenie metropolii wraz ze swoją opinią ministrowi SWiA do 14 czerwca.

• Rada Ministrów wyda rozporządzenie o utworzeniu związku metropolitalnego w woj. śląskim do 23 czerwca.

Ustawę o związku metropolitalnym w woj. śląskim prezydent Andrzej Duda podpisał w Katowicach w ubiegły wtorek. Po spełnieniu przewidzianych ustawą wymogów metropolia powinna powstać 1 lipca 2017 r., a zacząć działać 1 stycznia 2018 r. Wcześniej zainteresowane samorządy muszą przeprowadzić szereg procedur poprzedzających utworzenie związku. W procesie tym szczególną rolę mają Katowice.

Orientacyjny harmonogram działań zakłada m.in., że miasta regionu powinny zdecydować o konsultacjach społecznych ws. metropolii do 12 kwietnia, a przeprowadzić je najpóźniej do połowy maja.

W związku z tym w poniedziałek (10 kwietnia) katowiccy radni podjęli uchwałę, w której zwrócili się do rad 40 gmin regionu, mających tworzyć związek metropolitalny, o przeprowadzenie u siebie tych konsultacji. Odbędą się one także w samej stolicy regionu.

Czytaj też: 40 gmin w jednej metropolii. Podpis Andrzeja Dudy sumuje 27 lat starań

Jak podała rzeczniczka katowickiego magistratu Ewa Biskupska, konsultacje we wszystkich gminach będą przeprowadzane w formie ankiety. "W Katowicach ankietę będzie można uzupełnić on-line na stronie http://www.konsultacje.katowice.eu lub w sposób tradycyjny w filiach bibliotek miejskich. Konsultacje powinny zostać przeprowadzone do 12 maja; w najbliższym czasie zostanie podjęte zarządzenie prezydenta, które będzie określało termin ich rozpoczęcia" - powiedziała.

Radni podkreślili w uzasadnieniu, że konsultacje dodatkowo będą miały charakter edukacyjno-promocyjny na rzecz zwiększania świadomości mieszkańców Katowic, co do "korzyści płynących z faktu przystąpienia do związku".

Później każda gmina powinna przekazać Katowicom swoją opinię w formie uchwały radnych podsumowującej przeprowadzone konsultacje społeczne. Te uchwały zbierze najpóźniej do połowy maja katowicki samorząd, który potem przekaże je do Górnośląskiego Związku Metropolitalnego (zrzesza zainteresowane metropolią największe miasta regionu; po jej utworzeniu ma przestać istnieć).

GZM na tej podstawie w ciągu kilku dni skompletuje wniosek o utworzenie metropolii, który następnie w formie uchwały przyjmą katowiccy radni. Wniosek ten - wraz m.in. z opinią Sejmiku Woj. Śląskiego oraz szacunkowym dwuletnim planem dochodów i wydatków związku (prace nad tym dokumentem koordynuje skarbnik Katowic) - zostanie przekazany do wojewody śląskiego.

REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.