PARTNER PORTALU
  • BGK

Metropolia warszawska. Olszewski: Wynik referendum w Nieporęcie to mocny sygnał

  • PAP/GP    15 maja 2017 - 15:35
Metropolia warszawska. Olszewski: Wynik referendum w Nieporęcie to mocny sygnał
Ratusz stolicy, obecnie pod kierownictwem prezydent miasta Hanny Gronkiewicz-Waltz (PO). (fot.:wikipedia.org/CC)

Wynik referendum w Nieporęcie to mocny sygnał dla tych, którzy próbowali narzucić podwarszawskim gminom model metropolitalny - ocenił wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski. Nieporęt może rozmawiać o modelach ustrojowych, ale nie na zasadzie przymusu - podkreślił wójt tej gminy Sławomir Mazur.
• Kolejna podwarszawska gmina opowiedziała się przeciwko próbie budowania metropolii wokół Warszawy, bez konsultacji.

• - Mieszkańcy naszej gminy zdecydowanie chcą być dalej mieszkańcami wsi - mówił burmistrz wywołanej gminy Sławomir Mazur. Opozycja nazywa kolejne referendum zwycięstwem.

• PiS praktycznie wycofało się już z kontrowersyjnego projektu.

W niedzielę w Nieporęcie odbyło się referendum, w którym mieszkańcy wypowiadali się, czy są za tym, by Warszawa jako samorządowa jednostka metropolitalna objęła ich gminę. 4 tys. 173 mieszkańców, czyli 96,09 proc. wskazało, że tego nie chce, przeciwnego zdania było 170 osób, czyli 3,91 proc. Frekwencja wyniosła 39,5 proc.

26 marca podobne referendum odbyło się w Legionowie - tam 94,27 proc. mieszkańców, którzy wzięli w nim udział, opowiedziało się przeciwko przyłączeniu Legionowa do metropolii warszawskiej.

Wójt gminy Nieporęt Sławomir Mazur na poniedziałkowej konferencji prasowej komentując wynik referendum podkreślał, że niezwykle ważne jest, by w kwestiach zasadniczych dla ustroju, mogli wypowiedzieć się mieszkańcy.

- Mieszkańcy naszej gminy zdecydowanie chcą być dalej mieszkańcami wsi, gminy Nieporęt, chcą zachować naszą gminę, jako obszar rekreacyjno-wypoczynkowy - mówił Mazur.

Zaznaczył, że gmina Nieporęt gotowa jest do rozmów o innych modelach ustrojowych, ale nie na zasadzie przymusu, tylko na zasadzie partnerstwa.

Wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski stwierdził, że wynik referendum w Nieporęcie to kolejny bardzo ważny głos przeciwko pewnemu modelowi metropolii, jaki próbowano narzucić. Jego zdaniem, w modelu tym Warszawa postawiona jest w roli hegemona, który zabiera wiele kompetencji poszczególnym gminom, wbrew ich woli.

- Wynik 96 do 4 jest bardzo mocnym sygnałem dla tych wszystkich, którzy próbowali narzucić podwarszawskim gminom i władzom Warszawy model metropolitalny, który, jak widać, jest kompletnie rozbieżny z oczekiwaniami mieszkańców i nie rozwiązuje żadnych problemów z jakimi się w tych miastach borykamy - mówił Olszewski.

Platforma czyta referenda jako wotum nieufności wobec PiS

Rzecznik PO Jan Grabiec wyraził nadzieję, że politycy PiS usłyszą głos Polaków wyrażany w referendach i zadeklarują, że nie będą wracać do przepisów, w których "będzie narzucana wola samorządom".

- Samorząd to możliwość samodzielnego decydowania mieszkańców o losach tych małych ojczyzn, małych wspólnot i żaden przepis ustawy, który narzuca wolę z zewnątrz nie będzie przez mieszkańców akceptowany - oświadczył Grabiec.

- Ustawa przygotowana przez posła PiS Jacka Sasina, to nie była ustawa metropolitalna, to była ustawa o kolonizacji gmin i powiatów podwarszawskich - ocenił.

Grabiec pytany o sens przeprowadzania referendów ws. metropolii warszawskiej po tym, gdy PiS wycofało z Sejmu poświęcony metropolii projekt zmian w ustawie o ustroju Warszawy oświadczył, że decyzje w tej kwestii podejmują samorządy.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.