PARTNER PORTALU
  • BGK

Miasta kuszą studentów. Oferują staże, stypendia, tanie mieszkania

  • Katarzyna Domagała-Szymonek    5 września 2017 - 13:40
Miasta kuszą studentów. Oferują staże, stypendia, tanie mieszkania
Do stolicy województwa łódzkiego studentów mają przyciągać m.in. staże czy tańsze mieszkania (fot.uml.lodz.pl)

Zapewniają stypendia, gwarantują praktyki, staże, pomoc w znalezieniu pracy czy dofinansowanie do akademika lub opłacenie mieszkania. Miasta coraz zacieklej rywalizują o studentów. Nie ma się co dziwić. W czasach, kiedy większość miast się kurczy, każdy nowy mieszkaniec (tym bardziej dobrze wykształcony) jest na wagę złota.
• Miasta zdają sobie sprawę z dramatycznej sytuacji demograficznej. Dlatego starają się przyciągnąć do siebie młodych ludzi. Liczą, że uda im się zatrzymać ich na dłużej. 

• Młodych mają kusić nie tylko nowe kierunki nauczania, ale finansowane przez miasto stypendia, pomoc w znalezieniu pracy, opłaceniu akademika czy zapewnieniu relatywnie taniego mieszkania. Na ten cel są w stanie przeznaczyć miliony złotych. 

• Prof. Piotr Szukalski, demograf z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Łódzkiego, uważa, że samorządy w tej kwestii nie mają wyjścia. – Brak studentów, szczególnie na kierunkach newralgicznych z punktu widzenia rozwoju regionu, może stanowić zagrożenie dla realizacji długofalowej strategii rozwojowej – zaznacza. 

Dane GUS nie pozostawiają złudzeń. W 2016 roku ponad 1,5 tys. gmin zanotowało spadek liczby ludności. Największy dotyczył Poznania. W stolicy Wielkopolski ubyło 1967 mieszkańców. Podobny trend dotyczył Bydgoszczy, która skurczyła się o 856 osób. Zaś Katowice odnotowały spadek mieszkańców o 852 osoby, a Łódź o 832. Na plusie były m.in. Warszawa, Gdańsk, Wrocław czy Rzeszów. Jednak bez względu na wybory migracyjne Polaków, negatywne trendy demograficzne dotyczą całego kraju. Prognozy GUS mówią o tym, że za 35 lat nasz kraj skurczy się o 4,5 mln osób, a połowa z nas będzie w wieku ponad 50 lat. Największe zmiany - na minus - dotyczyć będą osób w wieku produkcyjnym. Dla rozwoju gospodarki, z perspektywy kraju czy konkretnego regionu, oznacza to spore problemy, m.in. wyhamowanie rozwoju i problemy z zatrzymaniem inwestorów. Miasta zdają sobie z tego sprawę. Stąd ich działania, które mają zminimalizować spadek liczby ludności. Jednym z rozwiązań, jakie wprowadzają w życie, jest przyciąganie do siebie studentów. Co oferują młodym, by skutecznie zainteresować ich nie tylko pięcioletnią nauką, ale też zapuszczeniem u siebie korzeni? 

Kuszenie studenta, czyli miasto, nauka i biznes łączą siły 

- Łódź rozwija się dynamicznie i ma dalszy ogromny potencjał w tym kierunku. Niemniej jednak o jej przyszłości decyduje liczba młodych ludzi, którzy chcą się tu kształcić i zamieszkać - tak decyzję o uruchomieniu już w 2008 roku programu "Młodzi dla Łodzi" tłumaczy Monika Karolczak, zastępca dyrektora biura obsługi inwestora i współpracy z zagranicą w łódzkim magistracie. Jak wyjaśnia, program oferujący szereg udogodnień dla młodych ludzi powstał po to, aby zachęcić ich do wiązania swojej przyszłości z Łodzią, wspierać rozwój kariery zawodowej łódzkich studentów oraz zapewnić lokalnym przedsiębiorcom i potencjalnym inwestorom wysoko wykwalifikowanych pracowników. Poza samorządem, o ściągnięcie do Łodzi młodych walczą również największe lokalne uczelnie państwowe oraz ponad 250 łódzkich firm.  

REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.