PARTNER PORTALU
  • BGK

Miasta powołały Komisję Polityki Europejskiej i Współpracy Zagranicznej

  • MN    10 czerwca 2016 - 09:28
Miasta powołały Komisję Polityki Europejskiej i Współpracy Zagranicznej
Przewodniczącą komisji została Anna Jedynak, zastępca prezydenta Sosnowca (fot. UM Sosnowiec)

• Mieszkalnictwo, gospodarka o obiegu zamkniętym, integracja migrantów i uchodźców - to tylko część priorytetowych tematów dla miast, wprowadzonych przez Agendę Miejską Unii Europejskiej, ustanowioną podczas podpisania Paktu Amsterdamskiego. 
• O agendzie mówiono w Warszawie podczas inauguracyjnego posiedzenia Komisji Polityki Europejskiej i Współpracy Zagranicznej Związku Miast Polskich.
Związek Miast Polskich 6 czerwca zorganizował inauguracyjne posiedzenie Komisji Polityki Europejskiej i Współpracy Zagranicznej. W spotkaniu wziął udział Poseł do Parlamentu Europejskiego, dr Jan Olbrycht, który przedstawił członkom komisji bieżące informacje dotyczące polityki miejskiej w Unii Europejskiej. Olbrycht odniósł się do podpisanego pod koniec maja Paktu Amsterdamskiego, ustanawiającego Agendę Miejską Unii Europejskiej.

12 priorytetów dla współczesnych miast

Dokument mówi o ważnej roli miast europejskich nie tylko we wdrażaniu, ale również w tworzeniu europejskiego prawodawstwa. Agenda miejska wprowadza listę 12 priorytetowych tematów, które są obecnie kluczowe dla miast. Są nimi: miejsca pracy i umiejętności w lokalnej gospodarce, ubóstwo miejskie, mieszkalnictwo, integracja migrantów i uchodźców, zrównoważone użytkowanie gruntów i rozwiązania oparte na środowisku naturalnym, gospodarka o obiegu zamkniętym (circular economy), przystosowanie do zmian klimatycznych, przemiany energetyczne, mobilność miejska, jakość powietrza, cyfryzacja oraz innowacyjne i odpowiedzialne zamówienia publiczne.

Chcą promować Małe Expo 2022 w Łodzi

Komisja ustaliła również tematykę, którą zamierza zająć się podczas kolejnych posiedzeń. Jest to
przede wszystkim współpraca w ramach Trójkąta Weimarskiego, Grupa Wyszehradzka, programy i
finansowanie dostępne bezpośrednio dla miast oraz rewitalizacja obszarów miejskich – promocja
kandydatury Łodzi na organizatora Małego Expo 2022

Kolejne posiedzenie Komisji odbędzie się 27 września w Opolu, przy okazji konferencji „Dyplomacja samorządowa w Trójkącie Weimarskim. 25 lat współpracy z perspektywy Polski, Niemiec i Francji" organizowanej przez Urząd Miasta Opola wspólnie ze Związkiem Miast Polskich.

Przewodniczącą komisji została Anna Jedynak, zastępca prezydenta Sosnowca, wiceprzewodniczącą jest Monika Pecko, kierownik Zespołu Projektów Ochrony Środowiska w Urzędzie m.st. Warszawy, sekretarzem wybrano Michała Wacławika, zastępcę naczelnika Wydziału Planowania i Rozwoju w UM Ostrowca Świętokrzyskiego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.