PARTNER PORTALU
  • BGK

Międzynarodowe Targi Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego Katowice 2017. Beata Szydło o przyszłości polskiego górnictwa

  • wnp.pl    29 sierpnia 2017 - 11:22
Międzynarodowe Targi Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego Katowice 2017. Beata Szydło o przyszłości polskiego górnictwa
Beata Szydło zaznaczyła, że reforma górnictwa przynosi pozytywne efekty, czego dowodem jest to, że w pierwszym półroczu 2017 r. branża przyniosła prawie 1,5 mld zł zysku (fot.premier.gov.pl)

Górnictwo jest i będzie dla polskiej gospodarki niezwykle ważne. To będzie nowoczesne górnictwo. Takiego górnictwa chcemy i takie górnictwo budujemy - zadeklarowała premier Beata Szydło podczas otwarcia Międzynarodowych Targów Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego Katowice 2017.
Beata Szydło zaznaczyła, że reforma górnictwa przynosi pozytywne efekty, czego dowodem jest to, że w pierwszym półroczu 2017 r. branża przyniosła prawie 1,5 mld zł zysku.

- Nie mogło mnie tutaj nie być. Jest to dobra okazja do tego, aby pochwalić się tym, co dzieje się w tej chwili w branży górniczej i tym, co udało się nam przez blisko dwa lata rządu PiS zrobić dla reformy górnictwa. Jest to też okazja do tego, aby powiedzieć z Katowic, ze stolicy Śląska i stolicy polskiego przemysłu i polskiego górnictwa, że górnictwo jest i będzie dla polskiej gospodarki niezwykle ważne. To będzie nowoczesne górnictwo. Takiego górnictwa chcemy i takie górnictwo budujemy - stwierdziła premier Beata Szydło.

Zapewniała, że Targi pokazują, jak nowoczesne może być polskie górnictwo. Przy okazji podziękowała ze reformy w branży ministrowi energii Krzysztofowi Tchórzewskiemu i wiceministrowi energii Grzegorzowi Tobiszowskiemu.

- To dwaj ministrowie, dzięki którym polskie górnictwo zaczyna nowe życie. Kiedy rozpoczynaliśmy pracę naszego rządu i było wiadomo, że jednym z pierwszych trudnych zadań, które musimy podjąć to rozwiązanie problemu górnictwa i doprowadzenie do reformy górnictwa, chyba niewielu wierzyło, że to się powiedzie. Grzegorz Tobiszowski mówił, że to nie chodzi o to, żebyśmy przeprowadzili reformę na 2-3 lata, jak to wielokrotnie próbowano robić, a za 2-3 lata trzeba będzie robić reformę od nowa, tylko chodzi o to, abyśmy zbudowali nowy system i zupełnie inaczej spojrzeli na branżę górniczą i dali jej nowe szanse i przyszłość. I tak się stało - dodała Beata Szydło.

 Premier podziękowała także prezesom spółek węglowych i energetycznych za to, że pracują nad zmianami i załogom firm oraz za to, że podeszły z wielkim zrozumieniem do tych zmian.

- To jest nasz wspólny sukces, że możemy powiedzieć w Katowicach w 2017 r., że przed polskim górnictwem i polską energetyką jest dobra perspektywa i dobra przyszłość. Chcemy budować polską energetykę i polską gospodarkę w oparciu o bezpieczny miks energetyczny, w którym węgiel kamienny i węgiel brunatny będzie miał niezwykle istotne miejsce. Tak się dzieje i tak się będzie działo - podkreślała Beata Szydło.

 Zwróciła uwagę, że reforma górnictwa weszła w nowy etap.

 - Myślimy o wdrażaniu nowoczesnych technologii węglowych i o nowoczesnym górnictwie. Chcemy stawiać na polską myśl inżynierską, chcemy oferować nasze produkty na zewnątrz. Chcemy mówić, że polskie górnictwo i polska energetyka są nasza wizytówką. To także bezpieczeństwo energetyczne Polski. Zdajemy sobie sprawę, że we współczesnym świecie każde państwo musi budować tak swoją gospodarkę i jej wrażliwą część, czyli energetykę, aby w jak w największym stopniu się zabezpieczyć. I to robimy - zapewniła Beata Szydło.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • w.potega@neostrada.pl, 2017-08-29 18:37:08

    Zaklęcia o nowoczesności problemu nie rozwiązują. Nowoczesność jest wtedy, gdy energia jest tania, a powietrze czyste. Tendencji na obniżkę cen energii i na czystsze powietrze tymczasem nie dostrzegamy.